Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 13:11 Bu haber 1068 kez okundu
 
NUSAYBİN MOR YAKUP KİLİSESİNİN BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Nusaybin Belediyesi ve Mardin Arkeoloji Müzesi arkeologları denetiminde Mor Yakup Kilisesi'nde temizlik, onarım ve bakım çalışmaları tamamlandı
Mardin Haberi
NUSAYBİN MOR YAKUP KİLİSESİNİN BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Nusaybin Belediyesi ve Mardin Arkeoloji Müzesi arkeologları denetiminde Mor Yakup Kilisesi'nde temizlik, onarım ve bakım çalışmaları tamamlandı. Gerçekleştirilen ortak çalışmayla Kilise bahçesi kuzey kesitinde yıkılmış duvar ve birikmiş toprak yığıntısı temizleme çalışmaları sona erdi. 

 

Toprak yığıntısı temizliğinin ardından tarihi ve mimari dokusuna uygun, kuzey tarafına blok kesme taş örülü duvar yapıldı. Ayrıca Kilisenin bahçesindeki moloz, çöp ve yabani otları temizleme çalışmaları yapıldı.

 

Çalışmaların Mor Yakup Kilisesi arkeolojik ve mimari dokusuna uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden arkeologlar, bilimsel yayın çalışmalarına başlandığını vurguladı. Kültür ve İnanç parkındaki çalışmalar, bundan sonraki aşamada UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması için konservasyon ve çevre düzenlemesi olarak gerçekleştirilecek. Arkeologlar, çalışmaların tamamlanmasıyla Kültür ve İnanç parkının bölge ekonomisine katkıda bulunacağını, Kültür ve İnanç Turizm anlamında da önemli bir çekim noktası olacağını belirttiler.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN/NUSAYBİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: NUSAYBİN, MOR, YAKUP, KİLİSESİNİN, BAKIM, ONARIM, ÇALIŞMALARI, TAMAMLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı