Haber Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 23:01 Bu haber 1050 kez okundu
 
ÖNEMLİ OLAN ÇÖP TOPLAMAK DEĞİL ÇÖP ATMAMAK !
Samsun İzciler Birliği Yükseliş Koleji İzci Grubu 15 izci ile Doğupark sahilini temizledi.
Gündem Haberi
ÖNEMLİ OLAN ÇÖP TOPLAMAK DEĞİL ÇÖP ATMAMAK !

Bizler TİB  Samsun İzciler Birliği İzcileri olarak İzci Türemizin ve İzci parolamızın gereği Daima Hazır ve Daima Topluma Hizmet etmek amacıyla çalışıyoruz. 2018 – 2019 ‘’ 1919 – Doğuş  ‘’ İzcilik yılı olarak ilan edildi. 19 Mayıs 2019 da Doğuş Kampı ile  Samsun gerçek izcilerle tanışacak. Nitelikli ve çağdaş izcilik çalışmalarıyla  ulusal ve uluslararası alanda ses getiren TİB izcileri  19 Mayıs 2019 da  Samsun’a   600 izci ile çıkartma yapacaklar.

 

Bundan 10 yıl önce Kuzey Avrupa’nın küçük ülkesi Estonya’da 50 bin kişi biraraya gelerek, ülkenin her yerindeki 10 bin ton çöpü 5 saat içinde temizledi. Bu tarihten sonra 15 Eylül tarihi Dünya Temizlik Günü olarak kutlanıyor.

 

ÖNEMLİ OLAN ÇÖP TOPLAMAK DEĞİL ÇÖP ATMAMAK !

 

Samsun İzciler Birliği İzcilik Önderi Gökhan İĞDİR ;  Birkaç gün çöp toplamakla çevreyi temizleyebilsek gece gündüz hiç durmadan imtina etmeden çalışıp bunu başarabiliriz ancak asıl aşılması gereken toplumsal algımız olduğundan, insanların gözleri önünde çöp toplayıp, onları çöp toplamaya değil en başından çöplerini çöp kutularına  atmaya sevk etme gayretindeyiz. .Biz izciler  Çekirdeğinin kabuğunu, sigarasının izmaritini yere atan, içeceğinin şişesini çöpe kadar taşımaya üşenen bir zihniyetle karşı karşıya kalıyoruz. Bu insanlar çoğu zaman yaptıklarının farkında dahi değiller. Yere çöp atmanın doğal olmadığını anlatmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Samsun İzciler Birliği olarak  insanların tepkileri olumlu olmakla birlikte, yaptığımızı yadırgayanlar da oluyor. ‘Belediye çalışmıyor mu?’ sorusuyla çokça karşılaşıyoruz. Bizi asıl şaşırtan insanların bu çöplerin ne kadar fazla olduğunu sorgulamak ya da en başından ortalığa çöp atanları eleştirmek yerine hemen belediyeyi/bir üçüncü kurumu hedef haline getirmeleri oluyor. Ayrıca çevremizden  ‘Değmez boşuna yormayın kendinizi’ sözü bizi çok üzüyor. Oysa ki  biz bunu bir başkası için değil kendimiz için yapıyoruz. Daha temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz.Hepimizin ortak paydası  Temiz bir Samsun için el ele verdik. Samsun gerçek izcilik faaliyetlerini hak eden Karadeniz’in eşsiz doğasıyla benzemiş güzel Samsunumuz için çalışıyoruz.

Samsun İzciler Birliği Yükseliş Koleji İzci Grubu olarak 15 izcimizle Doğupark sahilini temizledik.

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: ÖNEMLİ, OLAN, ÇÖP, TOPLAMAK, DEĞİL, ÇÖP, ATMAMAK, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı