Haber Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 09:57 Bu haber 1320 kez okundu
 
PAPAZ GABRİEL AKYÜZ;''PAPAZLARA DA NİKAH KIYMA YETKİSİ VERİLMELİ''
Mardin'deki Süryani Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, İmamlara nikah kıyma yetkisine destek vererek Papazlara da aynı yetkinin verilmesini istedi.
Mardin Haberi
PAPAZ GABRİEL AKYÜZ;''PAPAZLARA DA NİKAH KIYMA YETKİSİ   VERİLMELİ''

 Mardin'deki Süryani Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, İmamlara nikah kıyma yetkisine destek vererek Papazlara da aynı yetkinin verilmesini istedi.

 

Yapılan düzenlemeyle müftü ile muhtarların yanı sıra imamların da resmi nikah kıyabilme yetkisinin genişletilmesi hakkında açıklama yapan  Süryani vatandaşların dini temsilcisi Mardin Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Hristiyan vatandaşların da resmi nikahlarının kendilerinin kıymasının doğru bir karar olacağını  belirterek,kendilerine henüz bu konuda talep gelmedeiğiniancak önümüzdeki  süreçte Hristiyan vatandaşlar için haklı ve yerinde bir talep olabileceğini belirtti.

 

Papaz Gabriel Akyüz, "Hristiyanlar, Yezidiler, başka dini gruplara da aynı yetki verilmesi yerinde bir karar olacaktır diye düşünüyorum. Mardin merkezde bir yıl içinde az bir cemaatimiz var. Yılda iki, üç, dört dini törenle nikah kıyıyoruz ama Midyat bölgesinde çok fazla Hristiyan vatandaşımız var. Midyat bölgesinde köylerimiz var ve senede belki yirmi, otuz, kırk nikah kıydığımız oluyor" diye konuştu.

 

 Papaz Akyüz;''Osmanlı Döneminde bu hakkımız vardı''

 

Şimdiye kadar bir talep olmadığını kaydeden Akyüz, bu hakkın Osmanlı döneminde olduğunu söyledi. Akyüz, "Yeni bir yasa olduğu için, şimdiye kadar bir talep olmadığını  ama ilerideileriki dönemlerde olmayacağı anlamını taşımadığını belirterek, Osmanlı döneminde olduğu gibi bütün dini grupların nikah kıyma yetkisi vardı. Türkiye'de bu yetki verilmişse imamlara, müftülere biz Hristiyanlara da verilmesi doğru bir karar olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Türkiye Cumhuriyeti kanunu esas olduğu ve medeni kanunda herkesin eşit olduğunu düşündüklerini söyleyen Papaz Akyüz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:,

 

"Ayrıcalık olmaması gerekir. Herkesin dini inançlarını istediği şekilde yerine getirmesi gerekir. Bir baskı gibi zorluk olmaması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti çıkarmış olduğu bu yeni yasa ilerde bizi üzebilir, öyle bir olay söz konusu olmaması için bizlere de ona benzer yetki verilmesini yerinde görüyorum. Bence doğru olur. Çünkü bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Biz başka bir yere gitmeyeceğiz, burada yaşayacağız ve en iyi vatandaş olmak için çabalıyoruz. Türkiye'mizi, cumhuriyeti seviyoruz ve inşallah ve yetkililer sesimizi duyacak bize de yardım sağlar."

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: PAPAZ, GABRİEL, AKYÜZ;''PAPAZLARA, DA, NİKAH, KIYMA, YETKİSİ, , , VERİLMELİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı