Haber Detayı
24 Haziran 2017 - Cumartesi 11:14 Bu haber 581 kez okundu
 
PETROL FİYATLARI DİBE VURDU
DAĞ-SA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizmci - Sanayici İşadamı Sabahattin Kılıççıoğlu, petrol fiyatlarının son 7 ayın en düşük seviyesinde olduğunu söyledi.
Mersin Haberi
PETROL FİYATLARI DİBE VURDU

DAĞ-SA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizmci - Sanayici İşadamı Sabahattin Kılıççıoğlu, petrol fiyatlarının  son 7 ayın en düşük seviyesinde olduğunu belirterek, “Petrol fiyatları, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntısı anlaşmasına riayet ettiğini gösteren verilere rağmen dün geriledi ve kasım ayından bu yana en düşük seviyelerden işlem gördü” dedi.

 

DAĞ-SA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizmci - Sanayici İşadamı Sabahattin Kılıççıoğlu, petrol fiyatlarının  son 7 ayın en düşük seviyesinde olduğunu söyledi. Kılıççıoğlu, “Brent petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün yüzde 2'ye yakın düştükten sonra bugün sabah ilk işlemlerde yüzde 0.2 düşüşle 45.91 dolarda bulunuyor. ABD hafif petrolü ise 43.45 dolarda bulunuyor” dedi

.

Dünyanın başlıca petrol ihraç eden ülkelerinin Ocak ayında başlattığı üretimi günde 1.8 milyon varil anlaşmasına uyum oranının mayıs ayında şu ana kadarki en yüksek seviyeye çıktığının da bilgisini veren Kılıççıoğlu, “Ocak ayında başlayan üretim kısıntısı anlaşması gelecek yılın ilk çeyrek sonuna kadar geçerli. Bugün piyasada izlenecek veriler arasında ise ABD'nin resmi ham petrol stok verileri bulunuyor. Dün yayımlanan ve bazen resmi veriyle ciddi farklılıklar göstern özel sektör verisi stokların beklenenden daha keskin düştüğünü gösterdi” ifadelerini kullandı.

 

LİBYA’NIN PETROL ÜRETİMİ 4 YILIN ZİRVESİNDE

 

Analistlerin, Libya'nın ham petrol üretiminin son 4 yılın zirvesine çıktığına dikkati çektiğini de sözlerine ekleyen Kılıççıoğlu, “Arz fazlasının artmaya devam ediyor ve bunun fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Küresel piyasalarda ABD’nin haftalık ham petrol stokları takip edilecek. Buna göre uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 45,96 ile 46,05 dolar aralığının direnç bölgesi, 45,78 ile 45,87 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini söylüyor” şeklinde konuştu. .

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN

 
 
 
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: PETROL, FİYATLARI, DİBE, VURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı