Haber Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 10:06 Bu haber 716 kez okundu
 
PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN ANKARA'YA MÜCEVHER FUARI TEKLİFİ
Portekiz Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’a nezaket ziyaretinde bulundu.
Ankara Haberi
PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN  ANKARA'YA  MÜCEVHER FUARI TEKLİFİ

Portekiz Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’a nezaket ziyaretinde bulundu.

 
Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’ne geçtiğimiz Eylül ayında atanan Silva, iki ülke arasında ticari ilişkileri daha iyi bir noktaya getirmek gerektiğini belirterek, “İki ülke arasındaki ticareti artırmak için bir mücevher fuarı organize edebiliriz. Portekiz’in mücevherde farklı tasarımları var. Portekizli tasarımcılarla Türk tasarımcılar ortaklaşa değişik tasarımlar elde edebilirler” dedi. Portekiz’de daha çok Türk şirketi ve yatırımı olmasını istediklerini belirtenSilva, şunları kaydetti:
 
 
“Her türlü iş birliğine açığız, bunun için elçiliğimiz de hazır. Ülkelerimiz yenilenebilir enerji, inşaat, savunma, tarım, sağlık ve teknoparklar konusunda ortaklaşa çalışabilir. Ayrıca ülkelerde çıkılan ihalelerden birbirimizi haberdar edip yardımcı olabiliriz.” 
 
 
-BARAN: “TÜRKİYE VE PORTEKİZ İKİ DOST ÜLKE”-
 
 
Büyükelçiye yeni görevinde başarılar dileyen ATO Başkanı Gürsel Baran da tarihi ilişkilere çok eskiye dayanan Portekiz ve Türkiye’nin iki dost ülke olduğunu söyledi. Portekiz’in 1986 yılında Avrupa Birliği’ne girdiğini ancak üyeliği fazlasıyla hak eden Türkiye’nin hâlâ kapıda bekletildiğini dile getiren Baran, “Sizler ülke olarak bizim Avrupa Birliği’ne girmemizi hep desteklediniz. Desteklemeye devam etmenizi diliyorum” diye konuştu.
 
 
Baran, Türkiye’de yatırım yapan Portekizli firma sayısının 62, yatırımların toplam tutarının ise 760 milyon dolar olduğunu söyledi. Portekiz’de 17 Türk firmasının yatırımları bulunduğunu, bu firmaların toplam cirolarının 13 milyon dolar olduğunu aktaran Baran, “Portekiz ile ticaretimizde Ankara maalesef çok az yer tutuyor. Ankara olarak yüzde 1,5 paya sahibiz. İşimiz ticareti geliştirmek… Her zaman iş birliği içinde olmaya hazırız” dedi. Büyükelçinin önerilerinin ilgisini çektiğini söyleyen Baran, mücevher fuarı ve ihaleler konusunda işbirliği yapabileceklerini bildirdi. Başkan Baran, Portekiz Büyükelçisi’ni ATO’nun 22 Mart’ta düzenleyeceği 4. Ticaret Ataşeleri Yemeği’ne davet etti. 
 
 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA
HABER:ABDULLAH ORTAÇ
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: PORTEKİZ, BÜYÜKELÇİSİ’NDEN, , ANKARA'YA, , MÜCEVHER, FUARI, TEKLİFİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı