Haber Detayı
17 Ağustos 2017 - Perşembe 09:34 Bu haber 2715 kez okundu
 
SAĞLIKTA 17 BİN TAŞERON TIBBİ SEKRETER PERSONEL KPSS’YE GÖRE ALINMALIDIR
Atama bekleyen sağlıkçılar Bakanlığın 17 bin taşeron personel alımını ne zaman ve hangi yöntemlerle yapacağını Tıbbi Sekreterler merak etmektedir.
Kamudan Haberler Haberi
SAĞLIKTA 17 BİN TAŞERON TIBBİ SEKRETER PERSONEL KPSS’YE GÖRE ALINMALIDIR

 

Atama bekleyen sağlıkçılar Bakanlığın 17 bin taşeron personel alımını ne zaman ve hangi yöntemlerle yapacağını Tıbbi Sekreterler merak etmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı’nda birtakım yapısal dönüşümler gerçekleştireceği ifade edilmektedir. Taşeron personellerin kadro durumu ve işe alım yöntemiyle de bir değişiklik beklentisi hakim.

 

Taşeron Alımını En Çok Tıbbi Sekreterler Takip Ediyor   Not:Aile sağlığı merkezlerinde tıbbi sekreterlerde devletle sözleşme isityor ve hak edilen maaşlarını doktorlardan değil devletten almak istiyor.

 

Sağlık Bakanlığınca yayımlanan 14.04.2017 tarihli ve E.99-617 sayılı, 2017/ 06 sıra nolu "Tıbbi Sekreter İstihdamı" konulu Genelge'ye göre Hizmet alımı ihalelerinde, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nin 160 ncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere Tıbbi sekreterlerin istihdamında, ''öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır'' hükmü yer almaktadır. İş bekleyen mezunlar çeşitli yollarla baskı yaparak 2017 yılında hizmet alımı yoluyla ne kadar tıbbi sekreter alınacağını merak etmektedir. Genelgeye göre hareket edilmesini bekleyen adaylar söz konusu alımlarda KPSS puanlarının kullanılmasını istemektedirler.

 

Taşeron Personel Alımına Verilen Resmi Cevaplar

 

1- Sağlık Bakanlığı hizmet alımları ile ilgili 2017 yılı personel planlaması yapılmış olup, alımlar yapılmamıştır. Ancak Kurumumuza bağlı Genel Sekreterliklerin ihtiyaçları doğrultusunda gönderilen talepler değerlendirilerek daha önceden Maliye Bakanlığı tarafından verilen işçi sayısı kapsamındaizin verilmektedir. Personel alımları ise Genel Sekreterlikler tarafından yapıldığı için takipleri de oradan yapabilirsiniz. Bilgilerinize sunulur.

 

2- Bakanlığımız ve bağlı sağlık tesislerinde hizmet alımları kapsamında çalıştırılan personellerin işe alımları 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre ihaleler yoluyla yapılmakta olup, her yıl ihaleleri biten sağlık tesislerinin, ihaleleri yenilenerek devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı hizmet alımları ile ilgili 2017 yılı personel planlaması yapılmış olup, alımlar yapılmamıştır. Ancak Kurumumuza bağlı Genel Sekreterliklerin ihtiyaçları doğrultusunda gönderilen talepler Kurumumuzda " Hizmet Alımı İhaleleri İşçi Sayısı Talep Değerlendirme Komisyonu" tarafından değerlendirilerek daha önceden Maliye Bakanlığı tarafından verilen işçi sayısı kapsamında izin verilmektedir. Kurumumuza bağlı sağlık tesisleri mal ve hizmet alımları ile yapım işlerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve bu kanuna istinaden yayımlanan ikincil mevzuat hükümleri doğrultusunda yapmaktadırlar. Yapılacak işin ve çalıştırılacak personelin niteliği kurumların ihtiyacına göre idarelerin hazırladığı ihale dokümanlarında belirtilmektedir. Yani Kurumlarımız yukarıda belirtildiği üzere hizmet satın alması yapılabilmektedir. Yapılacak işin ve çalıştırılacak personelin niteliği kurumların ihtiyacına göre hastane idarelerince belirlenmektedir.

 

Hizmet alımı yoluyla personel alımları Genel Sekreterlikler tarafından yapılmaktadır. Söz konusu 17 bin taşeron personel alımının resmi bir duyuruyla, unvan bazında dağılımlar da açıklanarak KPSS’ye bağlı olarak yapılması faydalı olacaktır. Herhangi bir ilan verilmediği zaman hangi genel sekreterliğin ne kadar personel alımı yaptığı, hangi mezunlardan aldığı ve işe alım kriterleri belli olmamaktadır. Taşerona kadro verilmesi durumunun da göz önüne alınarak işe alımların şeffaf bir şekilde yapılması gereklidir. 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ÖZEL HABER

 

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: SAĞLIKTA, 17, BİN, TAŞERON, TIBBİ, SEKRETER, PERSONEL, KPSS’YE, GÖRE, ALINMALIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı