Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 19:05 Bu haber 346 kez okundu
 
SATRANÇTA GELECEĞİN GRAND MASTERʹINA İBBʹDEN TAM DESTEK
İstanbul Haberi
SATRANÇTA GELECEĞİN GRAND MASTERʹINA İBBʹDEN TAM DESTEK

Erken yaşta başladığı satranç kariyerine sayısız başarılar sığdıran Işık Can, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile katıldığı Zadar Open Satranç Turnuvası'dan da zaferle döndü. Henüz 12 yaşında olan Can, kendisinden yaş ve tecrübe olarak oldukça ileride olan satranç ustalarını yenerek uluslararası satranç camiasında usta olma yolunda önemli bir sonuç elde etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnin desteği ile Hırvatistanʹda düzenlenen Zadar Open Satranç Turnuvasıʹna katılan Işık Can dünyaca ünlü ve kendisinden yaşça büyük ustaları geride bıraktı.

Büyük Ustaları Tek Tek Yendi
28.sırada başladığı Zadar Open turnuvasını 55 ELO kazancıyla on birinci sırada ve 2400 altı kategoride ikinci olarak tamamladı. Turnuvanın başında kendisinden çok büyük ve puan olarak yüksek oyuncuları yenmesi hem turnuvada hem de satranç camiasında dikkat çekti. Turnuvanın bir numaralı oyuncusu  Hırvat Grand Master yani büyük usta Ante Birkiç’i ilk turda, turnuvanın ve Belçikaʹnın üç numaralı oyuncusu  GM Vadim Malakhatkoʹyu ikinci turda yendi. Can, daha sonra üçüncü turda Macar, altıncı turda Hırvat ve dokuzuncu turda Çek uluslararası ustalara karşı çıktığı müsabakaları da kazandı.

Avrupaʹda Birinci Dünyaʹda Üçüncüü
Işık can turnuvada çıktığı dokuz maçta 5.5 puan ve 2565 performans puanı elde ederek uluslararası usta olma yolunda ilk normunu kazanmış oldu. FM Işık Can bu turnuvadan elde ettiği puanlarla (55 Elo kazancı) Türkiye’de 16 yaş altında  ilk sırada, Avrupa’da 12 yaş altında ilk sırada ve Dünya’da da 3. sırada yer almış oldu.

Işık Can 2013 dünya yaş gruplarında elde ettiği başarıdan  dolayı CM ( Canditate Master) unvanı aldı, 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüʹnün desteği ile katıldığı Silverlake turnuvasında 2300 ELO barajını aşarak FM(FIDE master)  unvanına en erken ulaşan Türk sporcu oldu.  2005 yılı İstanbul doğumlu olan Işık Can, satranca ilkokul birinci sınıfta başladı. Katıldığı ilk turnuvada derece alarak satranca başlayan Işık Can aynı zamanda profesyonel milli takım alt yapı sporcusu. Şu anda satranç eğitimine devam eden ve Türkiye Satranç Federasyonu milli takım alt yapı kamplarında eğitimini sürdüren Işık Can yedinci sınıf öğrencisi.

Uluslararası Başarılar
Avrupa Okullar Bireysel Satranç Şampiyonasıʹnda farklı yıllarda 7 yaş üçüncüsü ve 9 yaş şampiyonu, 2016 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 11 yaş şampiyonu

2012 Romanya Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 7 yaş şampiyonu, 2013 Yunanistan Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 8 yaş şampiyonu, 2013 BAE Al Ain Dünya Yaş grupları Satranç Şampiyonası 8 yaş ikincisi, 2014 Brezilya Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 9 yaş ikincisi

Ulusal Başarılar
İstanbul 8,9,10,11 yaş şampiyonlukları. 2012 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 7 yaş ikincisi; 8,9,10,11 yaş şampiyonu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: SATRANÇTA, GELECEĞİN, GRAND, MASTERʹINA, İBBʹDEN, TAM, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı