Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 18:44 Bu haber 488 kez okundu
 
SEYFETTİN ÖZEGE ÖZEL ARŞİVİ HİZMETE SUNULUYOR
İstanbul Haberi
SEYFETTİN ÖZEGE ÖZEL ARŞİVİ HİZMETE SUNULUYOR

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı tarafından satın alınan Seyfettin Özege arşivi satın alma ve tasnif işlemlerinden sonra araştırmacıların hizmetine sunuluyor. Düzenlenerek araştırmacıların hizmetine sunulacak arşivin için Atatürk Kitaplığı’nda 4 Ocak 2018’de sergi düzenlenecek. Saat 14:00’da başlayacak serginin açılışına Ramazan Minder, Prof. Dr. Tuba Çavdar Karatepe, Do. Dr. Ekrem Tak ve Özkan Güner konuşmacı olarak katılacak.

Düzenlenerek araştırmacıların hizmetine sunulan arşivin genel yapısını aşağıdaki belgelerden oluşuyor. Seyfettin Özegeʹnin Eski Harflerle Basılmış Türkçe Eserler Kataloğu için hazırladığı tespit fişleri ile bunların prova baskıları, Yukarıda adı geçen eserin ikinci bölümü için hazırladığı Yazar Biyografi fişleri, notları ile bu konudaki çeşitli kişilerle yapılan resmi ve özel yazışmalar, Seyfettin Özegeʹnin özel hayatıyla ilgili çeşitli kartvizit, mektup, not kağıtları, hesap pusulaları, makbuzlar, muhtelif defterler, yazışmalar, hikaye taslakları ve fotoğraflar, İhsan Arat, Neriman Balaban Arat, Affan Balaban, Ferihan Balaban, Sacide Balaban, Füsun Arat’a ait çeşitli yazışmalar. Seyfettin Özege’ye ait olduğu tahmin edilen İş Bankası evrakı ile İhsan Arat’a ait Maliye Müfettişliği evrakı.

Olumsuz saklama koşulları ve zamanın etkisiyle yıpranmış, dağılmış ve muhtemelen kayba uğramış arşivde 11.428 kayıt (2926 latin harfli, 8316 Eski harfli belge) ve 186 fotoğraf ve bu kayıtlara ilişkin 43.702 poz dijital görüntü.
Kaynak: Editör:
Etiketler: SEYFETTİN, ÖZEGE, ÖZEL, ARŞİVİ, HİZMETE, SUNULUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı