Haber Detayı
12 Haziran 2017 - Pazartesi 16:27 Bu haber 585 kez okundu
 
SGK MARDİN İL MÜDÜRÜ ŞAHİN'DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI
Mardin SGK il Müdürü Abdülkerim Şahin'den çok önemli yeniden yapılandırma açıklaması
Mardin Haberi
SGK MARDİN İL MÜDÜRÜ ŞAHİN'DEN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Mardin SGK il Müdürü Abdülkerim Şahin'den  çok önemli yeniden  yapılandırma açıklaması .

 

Mardin SGK il Müdürü Abdülkerim Şahin açıklamasında :

 

Bilindiği üzere 7020 Sayılı Kanun 27.05.2017 tarihinde kabul edilip yürürlüğe girmiştir. 31/03/2017 tarihinden önceki aylara ait olup 31/8/2017  ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; Sigorta primi,  İşsizlik sigortası primi,  Sosyal güvenlik destek primi, İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi,   Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi,  İdari Para Cezaları, Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile 31/03/2017 tarihinden önceki aylara ait olup 27/5/2017  ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan asgari işçilik farkları ve rücu alacaklarına ait her türlü borç asılları bu borçlara ait kanuni faiz ve gecikme tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır.

 

   6736 Sayılı Kanunla birlikte işveren ve sigortalılarımızın gecikme cezaları ve gecikme zamları silinip yerine cüzi miktarda enflasyon farkı hesaplanmış, vatandaşlarımızın  yapılandırmalarının  bozulması durumunda silinmiş olan bu zamlar yeniden hesaplanıp borçlara ekleneceği daha önceki basın duyurumuzda belirtilmiş olup bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın 7020 sayılı yasa kapsamında yapılandırmaya başvuru hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca Gss alacakları ile  6770 sayılı Kanun Kapsamında Ertelenen; 2016 – 12. Ay 2017–1. ve 2.Ay Prim Tutarları da yapılandırma kapsamı dışında bırakılmıştır.

 

  Yapılandırma kapsamında borç aslı ve borç aslına Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkanı getirilmiştir. Yapılandırma başvurusu yapan vatandaşlarımız 60 günden fazla cari prim borcu bulunmamaları kaydıyla ilk taksitlerini yatırdıktan sonra sağlık yardımından yararlanabilecek, işverenlerimiz cari dönem prim borçlarını ödemek şartıyla sigorta prim teşviklerinden yararlanabilecek, borcu yoktur yazısı alabilecek, Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır.   

 

 Yapılandırmaya başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın 30.06.2017 tarihine kadar müracaatlarını elden ya da posta ile yapmaları gerekmektedir. İşverenlerimiz e-sigorta kanalıyla, Bağkur  sigortalılarımız e-devlet üzerinden  Yapılandırma Öncesi Borç Tutarları İle Yapılandırma Sonrası Ödeme Planlarını görüntüleyebilmektedirler. İşverenlerimiz ayrıca e-sigorta üzerinden başvuru yapabileceklerdir.''Dedi

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: SGK, MARDİN, İL, MÜDÜRÜ, ŞAHİN'DEN, ÇOK, ÖNEMLİ, UYARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı