301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 08:48 Bu haber 4575 kez okundu
 
Sınırdışı Edilen Hollandalı gazeteci, terörist bir Suriyeli için sahte belgeler düzenlemiş
Hollanda'daki Türkler, ''Sınırdışı haberlerine, Türkiye'yi yerden yere vurarak başlayan Hollanda medyası, gerçeğin meydana çıkmasından sonra utandı mı?'' diye soruyorlar
Gündem Haberi
Sınırdışı Edilen Hollandalı gazeteci, terörist bir Suriyeli için sahte belgeler düzenlemiş

Hollanda televizyonları akşam yayınladıkları haberlerde, gerçeği duyurma mecburiyetinde kaldılar ama, yine de Türkiye'deki basın özgürlüğünü eleştirmeye devam ettiler.

 

Dün, 17 Ocak perşembe sabahı, Atatürk Havalimanı'ndan uçakla sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma'ya ait haberleri, önyargılı ve varsayımlı olarak yayınlamaya başlayan Hollanda medyası, araları limoni olan Türkiye ile Hollanda'yı yeniden düşman yapma aşamasına getirdi.


Hollanda medyası sabah erken saatlerde başlayan yayınlarında, Hollandalı gazetecinin sınırdışı edilişi üzerine çok çirkin eleştirilerde bulundular. Basın özgürlüğünü ön plana çıkaran gazete, TV ve radyolar, peşin hükümlü ve önyargılı yayınlar yaptılar.

 

Ne var ki, öğleden sonraki saatlerde durum tamamen değişti.
Gerek Hollanda adaleti tarafından yapılan açıklamalarda ve gerekse yaptığımız gazetecilik çalışmalarında, Hollandalı gazetecinin kriminel bir faaliyet yüzünden sınır dışı edildiği anlaşılmaya başlandı.

Gazeteci Ans Boersma, kendisini Aziz olarak tamınlayan Suriyeli ile 2013 yılında Türkiye'de tanışmış. Daha sonra, Yunanistan üzerinden Hollanda'ya gelen sözü geçen Suriyeli'ye sahte belge düzenleyerek sığınma talebinde bulunmasına yardımcı olmuş.
 

Boersma, belirtilen Suriyeli ile 2015 yazına kadar ilişkisini sürdürmüş ve 2017 yılında da Financieel Dagblad gazetesinde işe başlamış.

 

Hollanda İstihbarat Örgütü AIVD'ye göre,  sözü geçen Suriyeli, Hollanda'ya gelmeden önce El Nusra'da eylemlere katılmış. El Nusra'nın, El Kaide ile aynı paralelde olduğu biliniyor. Sözü geçen Suriyeli, 2014 yılında  sahte bir isim ve sahte bir Suriye pasaportu ile Hollanda'dan sığınma talebinde bulundu ve geçici ikamet izni aldı.

 

2017'nin ekim ayında, Amsterdam'daki Balie adlı konferans merkezinde DEAŞ savaşçısı olarak katliamlara karışmış olan Suriyeli, Hollanda polisi tarafından tanındı ve tutuklandı. Aynı Suriyeli'nin kardeşi de geçen ay Bergeijk kasabasında tutuklandı.

 

Türkiye tarafından sınır dışı edilen gazeteci Ans Boersma'nın çalıştı FD Gazetesinin Genel yayın Yönetmeni Jan Bonjer, Hollanda İçişleri ve Dışişleri Bakanlarına şu soruyu yöneltti: Hollanda polisi, Dışişleri Bakanlığının haberi olmadan bir Hollandalı için Türk istihbaratı ile nasıl temasa geçer?

 

Hollanda Savcısı bayan Jolanda de Boer, FD Genel Yayın Yönetmenine verdiği cevapta, Ans Boersma'nın,  teröre yolaçan bir kovuşturmada zanlı olduğunu ama kendisinin bir terör olayına karışmadığını bildirdi.

 

Ans Boersma'nın, Schiphol Havalimanı'nda tutuklanmadığını belirten savcı, daha sonra bir sorgulamanın yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi vermedi.

 

Ans Boersma, sınırdışı edildikten sonra indiği Amsterdam'ın Schiphol Havalimanı'nda,  2017'nin ekim ayında Amsterdam'da tutuklanan, El Nusra adlı terör örgütünün üyesi olan bir Suriyeli ile ilişkisi olduğu için başının derde girdiğini söyledi.

 

İlk haberler

 

Hollandalı gazetecinin Türkiye'den sınırdışı edilişinden sonra yayınlanan ilk haberlerde, özellikle Hollanda medyası önyargılı ve suçlayıcı bir tavır takınmıştı. 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, 'Hollanda polisi  sınrıdışı edilen gazeteci hakkında terörizmden soruşturma yapıyor' şeklindeki açıklamsından sonra irkilen Hollanda medyası, yine de 'Hollanda Savcılığı, gazeteci Boersma, Hollanda'nın isteği ile sınır dışı edilmedi' şeklinde çelişkili başlıklar attı.
 

Gazeteler özetle şunları yazmışlardı: Hollanda savcılığı, Türkiye'nin sınırdışı ettiğini duyurduğu Ans Boersma'nın iadesinin talep edilmediğini ve 'terör zanlısı olmadığı'nı açıkladı. Savcılıktan yapılan açıklamada gazeteci Ans Boersma ile bir grup zanlı hakkında kısa süre önce Türk makamlarından bilgi istendiği, 'Boersma'nın zanlı olarak tespit edildiği ama bunun terör suçu olmadığı' belirtildi.

Boersma dışındaki, sayıları açıklanmayan diğer zanlıların 'terör amaçlı suç' nedeniyle soruşturulduğu ifade edildi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-HOLLANDA

HABER;İLHAN KARAÇAY

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Sınırdışı, Edilen, Hollandalı, gazeteci,, terörist, bir, Suriyeli, için, sahte, belgeler, düzenlemiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı