Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 18:39 Bu haber 901 kez okundu
 
'TIBBİ SEKRETER İSTİHDAMI” KONULU GENELGEYE UYULMASINI İSTİYORLAR
ürkiye’nin bütün illerinde mezun olan Dört yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını bitirdiler. “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yürürlüğe girmesine rağmen halen uyulmuyor.
Kamudan Haberler Haberi
'TIBBİ SEKRETER İSTİHDAMI” KONULU GENELGEYE UYULMASINI İSTİYORLAR

 
Türkiye’nin bütün illerinde mezun olan Dört yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını bitirdiler. “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yürürlüğe girmesine rağmen halen uyulmuyor.

 

70 BİN TIBBİ SEKRETER MAĞDUR EDİLİYOR

 

Yurt Genelinde mağdur edilen 70 Bin Tıbbi Sekreter Artuklu Haber'e yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

''Buradan yetkililere sesleniyoruz.Bunca okuyan 70 bin Tıbbi sekreter Aileleriyle birlikte mağdur durumda.Tıbbi Sekreterler olarak yasal haklarımıazı sonuna kadar aramaya kararlıyız.Bimer ve Cimer şikayette bulunacaklarını ifadeeden Tıbbi Sekreterler,Başta Şanlıurfa olsun diğer tüm illern Genelge  Hükümlerine  uyulmasını istiyoruz.''Dediler

 

 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::GENELGE::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 


Bakanlığımızca 14.04.2017 tarihli ve E.99-617 sayılı, 2017/ 06 sıra nolu ve “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu genelgede; “Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerde tıbbi sekreterlik veya dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Tıbbi sekreterlerin istihdamında, öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır. Hizmet alımı ihalelerinde, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160 ncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere sadece Tıbbi Sekreterlerin istihdam edileceğine ilişkin hususlara yer verilecektir.” hükmü yer almaktadır. Anılan hükmün uygulanmasına yönelik aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. a) Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin yerine getirilmesi maksadıyla yapılan hizmet alım ihaleleri kapsamında yükleniciler vasıtasıyla çalıştırılacak işçilerin niteliklerinin belirlenmesinde bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. b) Bahse konu hizmet alım ihalelerine ait ihale dokümanları oluşturulurken bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. Ancak ihale dokümanları oluşturulurken Birlik ve bağlı sağlık tesislerinde mevcut hizmet alımları kapsamında çalışan işçilerin mezuniyet durumları göz önüne alınacak ve mağduriyetlere sebebiyet verilmeyecektir.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: 'TIBBİ, SEKRETER, İSTİHDAMI”, KONULU, GENELGEYE, UYULMASINI, İSTİYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı