Haber Detayı
31 Temmuz 2017 - Pazartesi 13:19 Bu haber 2485 kez okundu
 
“TIBBİ SEKRETER İSTİHDAMI” KONULU GENELGEYE UYULMUYOR’’
Kamudan Haberler Haberi
“TIBBİ SEKRETER İSTİHDAMI” KONULU GENELGEYE  UYULMUYOR’’

Sağlık Alanında mağdur olan Dört yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını bitirdiler. “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yürürlüğe girmesine rağmen halen uyulmuyor.

 

Burdan yetkililere sesleniyoruz.Bunca okuyan 70 bin Tıbbi sekreter Aileleriyle birlikte mağdur oluyorlar.Bimer ve Cimer şikayette bulunacaklarını ifade ettiler.Haklarını arayacaklarını ifade ettiler.

GENELGE::::::::

Bakanlığımızca 14.04.2017 tarihli ve E.99-617 sayılı, 2017/ 06 sıra nolu ve “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Söz konusu genelgede; “Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerde tıbbi sekreterlik veya dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Tıbbi sekreterlerin istihdamında, öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır.

 

 

Hizmet alımı ihalelerinde, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160 ncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere sadece Tıbbi Sekreterlerin istihdam edileceğine ilişkin hususlara yer verilecektir.” hükmü yer almaktadır.

Anılan hükmün uygulanmasına yönelik aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

a) Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin yerine getirilmesi maksadıyla yapılan hizmet alım ihaleleri kapsamında yükleniciler vasıtasıyla çalıştırılacak işçilerin niteliklerinin belirlenmesinde bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir.

 

b) Bahse konu hizmet alım ihalelerine ait ihale dokümanları oluşturulurken bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. Ancak ihale dokümanları oluşturulurken Birlik ve bağlı sağlık tesislerinde mevcut hizmet alımları kapsamında çalışan işçilerin mezuniyet durumları göz önüne alınacak ve mağduriyetlere sebebiyet verilmeyecektir. Genelge hükümleri gerekçe gösterilerek mevcut çalışanların işten çıkarılması istenilmeyecektir.

 

c) Kurumumuzun izni doğrultusunda yeni işçi alımında veya herhangi bir sebeple çıkan işçinin yerine yeni işçi alımında anılan genelge hükmü doğrultusunda hareket edilecektir.''Denilmesine rağmen Sağlık Bakanlığının emir ve Genelge talimatlarına uyulmayarak,Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve bağlı Hastanelerin  buna uymadıklarını belirten Tıbbi Sekreterler  Mağduriyetlerinin önlenmesiiçin Genelge Hükümlerine uymayan Jamu Hasatnelerine  caydırıcı ceza  verilmesini ve Sağlık Bakanlığının emredici Hükümlerine uyulması için ilgili Kurumların uyarılmasını istiyorlar.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

ABDULLAH ORTAÇ/ÖZEL HABER

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: “TIBBİ, SEKRETER, İSTİHDAMI”, KONULU, GENELGEYE, , UYULMUYOR’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı