Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 08:18 Bu haber 2334 kez okundu
 
TIBBİ SEKRETERLER AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE TAŞERON OLARAK ASIL İŞİ YAPIYOR
Türkiye gündeminde yıllarca hakkını arayan Tıbbi sekreterler Aile sağlığı merkezinde hak ettiği hakkını aramak ve hakkı olan güvenceyi almak istiyor.
Kamudan Haberler Haberi
TIBBİ SEKRETERLER AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE TAŞERON OLARAK ASIL İŞİ YAPIYOR

Türkiye gündeminde yıllarca hakkını arayan Tıbbi sekreterler Aile sağlığı merkezinde hak ettiği hakkını aramak ve hakkı olan güvenceyi almak istiyor.

TBMM soru önergeleri ve Sayın Başbakana ve Bakanlara, vekillere mağduriyet metnini vermiş olup beklemektedirler.1 Kasım 2015 seçimlerinde önce GTV Mustafa ÇADRCI’NIN Sayın AKP Vekili Mahmut KAÇAR programında bizzat açıklama yapıp bütçeden para çıkmadan Aile sağlığı merkezinde Tıbbi sekreterlerin kadroya alınacağını açıkladı.

Tıbbi sekreter 4 yıl lisede 2 yılda sağlık meslek yüksek okulunda olmak üzere toplamda 6 yıl alanında eğitim almakta ve Aile Sağlık  Merkezlerinde hasta kayıt, kayıtlı nüfusun takip kayıt işlemleri ve EBYS yazışmalar gibi işlemleri tıbbi sekreterler yapmaktadır. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorun stres topu oldu. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorların oyuncağı olmak istemiyor. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı  çalışan sağlıkçı cari giderden maaş almak istemiyor.

 

Aile hekimlikleri iş yükünden rahatsız kayıtlar olsun, yazışmalar olsun.  Ve hasta kabul işlemleri Tıbbi sekreterler tarafından yapılmaktadır.

 Bu kadar iş yüküne sorumluluk almasına rağmen Aile sağlığı merkezlerinde görev alan tıbbi sekreterlerin maaşı ancak 1600-1900 arasındadır. Başka illerde ASMlerde doktorlar 1400 (ASMlerde 1400 aşağısına İnşallah çalıştırılmıyor)çalıştırıyorlar. Bu mağduriyetimizi giderilmesini arz ediyoruz.

 

 Aile Sağlık Merkezlerinde görev yapan   doktorlar  11-13 Bin Arası Maaş, gene Aile Sağlık  Merkezlerinde görev yapan Hemşire-ebeler ise 3-4 bin TL mmaş almakta iken,  Aile hekimliğinde çalışan tıbbi sekreterlerin maaşı ise 1400-1600-1900 TL  arasındadır. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçılar artık seslerini duyurmak istiyor. Aile Sağlık Merkezlerinde Tıbbi sekreterler gruplandırmadan dolayı çalışan sağlıkçı doktorun stres topu oldu. Başka ASMlerde doktorlar 1400 ve aşağısına çalıştırıyorlar.

 

Aile Sağlık Merkezi Sorumlusu Doktorların SSM giderleri Devlet tarafından  ayrı hesaplarına yatırılmaktadır. ASM’nin personel giderleri olan doktor başına aylık gider hesabına 4800 yatmaktadır.5 birimlik bir ASM’de  24.000 TL aylık gider yatmaktadır. Diyen Tıbbi sekreterler Bir ASM’nin aylık gideri 13.000 geçmiyor. Yıllara göre değişiyor. Doktorların tıbbi sekreterlere hak ettiği maaşını verilmesini istiyoruz. Bizler doktorla sözleşme istemiyoruz. Devletle sözleşme istiyoruz. Aile hekimliğinde tıbbi sekreterler olarak düzenleme güvence ve maaş istiyoruz

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: TIBBİ, SEKRETERLER, AİLE, SAĞLIĞI, MERKEZİNDE, TAŞERON, OLARAK, ASIL, İŞİ, YAPIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı