Haber Detayı
25 Şubat 2017 - Cumartesi 18:50 Bu haber 891 kez okundu
 
TARİHİN KARA LEKESİ 'HOCALI SOYKIRIMI'KONFERANSI
Tarihin kara lekesi'Hocalı Konferansı' Konferansı Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezinde (Akvaryum AVM - Belediye Başkanlık Binası) gerçekleştirilecek.
Türk Dünyasından Haberler Haberi
TARİHİN KARA LEKESİ 'HOCALI SOYKIRIMI'KONFERANSI

Tarihin kara lekesi'Hocalı Konferansı' Konferansı Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezinde (Akvaryum AVM - Belediye Başkanlık Binası) gerçekleştirilecek. 
 
Arif ACALOĞLU (Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı - Öğretim Üyesi), Rövşen ALİZADE (Öğretim Üyesi) ve. Agil SAMEDBEYLİ (Bütöv Azerbaycan Birliği Başkanı)'nin konuşmacı olarak katılacağı "Tarihin Kara Lekesi:Hocalı Soykırımı" konulu konferansı 26 Şubat 2017 Pazar günü Saat 12:00 da Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezinde (Akvaryum AVM - Belediye Başkanlık Binası) gerçekleştirilecek.
 
Hocalı katliamı hakkında
 
1988'de başlayan Azeri ve Ermeni halkı arasındaki Karabağ Savaşı devam ediyordu. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisindeki Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşıyordu. 
Azeri resmî kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışınıkapadılar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı.
Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir.
 
Hocalı Katliamı vahşetini yaşayan Ermeni gazeteci Daud Kheriyan, o gün yaşananları böyle aktarıyor: “Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı Kasabası’nın 1 kilometre batısında bir yere 2 mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hala yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu”
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL
Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: TARİHİN, KARA, LEKESİ, 'HOCALI, SOYKIRIMI'KONFERANSI,
Yorumlar
Haber Yazılımı