Haber Detayı
02 Eylül 2016 - Cuma 14:12 Bu haber 1178 kez okundu
 
TAYVAN ANKARA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYOR
Yüksek teknoloji ürünü akıllı makinelere yaptığı yatırımlar sayesinde “teknoloji cenneti”ne dönüşen Tayvan, Ankaralı iş adamları ile iş birliği yapmak istiyor.
Ankara Haberi
TAYVAN ANKARA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYOR

 Yüksek teknoloji ürünü akıllı makinelere yaptığı yatırımlar sayesinde “teknoloji cenneti”ne dönüşen Tayvan, Ankaralı iş adamları ile iş birliği yapmak istiyor.
 
Tayvan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Tayvan Dış Ticaret Girişimi Bürosu’nun (BOFT) Dış Ticareti Geliştirme Kurulu (TAITRA) yetkilileri Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) ziyaret etti.
 
ATO üyeleriyle ticari ilişkileri geliştirmek ve makine alım satımı ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gelen heyeti ATO Başkanvekili Mehmet Aypek ağırladı.   
 
-AYPEK: “İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”-
 
Aypek, konuk heyete Ankara Ticaret Odası hakkında bilgiler verdi. 150 bin üyesi bulunan ATO’nun, İstanbul Ticaret Odası’ndan sonra Türkiye’nin en büyük odası olduğunu hatırlatan Aypek, üyelerinin inşaat ağırlıklı olmak üzere ticaretin her alanında faaliyet gösterdiklerini bildirdi. Tayvanlı iş adamları ile iş birliğine hazır olduklarını bildiren Aypek, “Üyelerimizin dış pazarlardaki rekabet gücünü ve ihracat kapasitelerini artırmak için Tayvan ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi arzuluyoruz” dedi. Aypek, konuk heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
 
-“TAYVAN FUARLARINA BEKLİYORUZ”-
 
TAITRA Başkanı ve CEO’su Win-Jung Huang da konuşmasında Ankara’nın inşaat, makine, savunma ve havacılık alanında gelişmiş bir il olduğunu belirterek, “Ankara’ya uğramadan ülkemize dönersek kendimizi Türkiye’ye gelmiş saymıyoruz” dedi. Tayvan’ın artık yüksek teknoloji ürünü akıllı makinelere yatırım yaptığını anlatan Huang, “Bu faaliyetlerimizi Ankara’da da tanıtmak istiyoruz. Tayvanlı şirketleri ATO aracılığıyla Türk şirketleriyle tanıştırmak istiyoruz. TAITRA olarak biz de Ankara Ticaret Odası gibi ülkeler arasında bir köprü görevi görüyoruz” diye konuştu. Tayvan’da 300’den fazla ticari fuar düzenlendiğini anımsatan Huang, “Türk ürünleri satmak için sizleri fuarlara bekliyoruz” dedi. Huang, ithalatta dünyanın en büyük 18’inci ülkesi Tayvan’ın çok büyük imkanlara sahip büyük bir pazar olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Tayvan Ekonomi Bakanlığı Dış Ticareti Girişimi Bürosu Genel Müdürü Hsiu-Ying Yang ise TAITRA ile ATO arasında mutabakat anlaşması olduğunu hatırlatarak bu anlaşmadan yola çıkarak iki ülke arasındaki ilişkileri özellikle makine sektöründe geliştirmek istediklerini dile getirdi. Makine sektöründe ilişkilerin gelişeceğinden umutlu olduğunu söyleyen Yang, Tayvan’ın elektronik ticarette de çok ilerlediğini, ilgilenen firmaları ülkelerindeki fuarlara beklediklerini dile getirdi. Ziyarete TAITRA Ankara Müdürü Philip J.P. Fan da katıldı.
 
Tayvan’ın Türkiye’deki resmi yetkili temsilcisi konumunda olan TAITRA, Tayvan hükümeti, sanayi kuruluşları ve çeşitli ticari kuruluşlar tarafından destekleniyor. Tayvanlı işletmecilerin ve üreticilerin uluslararası rekabet güçlerini destekleyen ve dış pazarda karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olan TAITRA’nın Ankara ve İstanbul’da şubeleri bulunuyor. Ankara Ticaret Odası ile TAITRA arasında 15 Ekim 2014 tarihinde Tayvan’ın başkenti Taipei’de Mutabakat Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma, ilgili tarafların yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde Tayvan ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari alanlardaki olanakları tanımayı amaçlıyor.

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: TAYVAN, ANKARA, İLE, İŞ, BİRLİĞİ, YAPMAK, İSTİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı