Haber Detayı
15 Şubat 2014 - Cumartesi 13:50 Bu haber 1141 kez okundu
 
ÖNLİSANS TIBBİ SEKRETERLERDEN BİR ATAK DAHA!
Tıbbi Sekreter adayları atama sorunlarının çözümü için arayışlarını sürdürmeye devam ediyor.
Gündem Haberi
ÖNLİSANS TIBBİ SEKRETERLERDEN BİR ATAK DAHA!

Tıbbi Sekreter adayları atama sorunlarının çözümü için arayışlarını sürdürmeye devam ediyor.

Bugüne kadar her zeminde görüşmelerini sürdürerek atama mağduriyetlerinin çözümü için Siyasi parti temsilcileri ve TBMM’de Milletvekilleri nezdinde girişimlerde bulunarak görüşmelerde bulunan Tıbbi sekreter adayları bu kez Ankara’ya gelerek Sağlık Sen başkan yardımcısı Mutlu kaya,Sağlıksen --,Sağlıksen Başkanı Metin Memiş ve- Sağlık bakanı yardımcısı Agah Kafkas ile  görüşerek destek sözü aldılar.

Görüşmek üzere Ankara’da bulunan  Ekip Çalışmaları ile ilgili olarak Haber Sitemiz Genel Koordinatörü Abdullah Ortaç’a Temaslarına ilişkin şu açıklamayı yaptılar: Ankara’da bizi çok iyi ağırladılar sorunumuzu anlattık dosya teslim ettik yetkilileri aradı bizimle ilgili çalışma var dedi alım olduğu takdirde bizi de alacaklarını söylediler daha fazla alımımız için taşeron sorununu da halledeceklerini  söylediler. liseliler zaten yardımcı eleman oldu diye önümüzün açık olduğunu söyledi söz ald...ık kendisinden artık onlara kalmış olacakları görecez hayırlısı olsun Özellikle bizi ağırladığı için Sağlıksen başkanı Metin Memiş ve bizi dinleyip durumumuzu takip edip alımımız için söz veren Agah Kafkas’ a ve yardım eden Sağlıksen başkan yardımcısı Kemal Çırağa teşekkür.ediyoruz.

Dört Yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü Okuduk. 2 Yıl Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını Bitirdik. İş alanı geniş olan tıbbi sekreterler Hastaneler, Halk sağlığı müdürlüğü Toplum sağlığı merkezleri.İş alanı geniş olmasına rağmen atanamıyor. Sağlıktaki şiddet olaylarının artmasının nedeni eğitimsiz kişilerin görevleri olmadıkları halde o işlerde çalıştırılmasıdır.

Tıbbi sekreterler kendi işini yapmayacaksa ne işi yapacak merak ediyoruz. Aile Hekimliğinde Tıbbi Sekreter Çalışırsa İşsiz Tıbbi Sekreter Kalmaz. Aile hekimliğinde resmi yazışmalar olarak Tıbbi sekreter yapar. Aile hekimi, kendisine kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alıp kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini bir ekip anlayışı içinde sunar.

Tıbbi sekreterler diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini, kayıtların tutulmasını, çalışma ve denetime ilişkin sair usul ve esasları belirlemektir. Kendisine kayıtlı kişileri yılda en az bir defa değerlendirerek sağlık kayıtlarını güncellemek. Sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve verilen sağlık hizmetinin kalitesini artırmak için aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının çalışma usul ve esaslarını belirlemek kendi işini yapmasıdır. Tıbbi sekreterler Aile hekimin ve aile sağlığı elemanın üzerinde iş yükünü hafifletir sağlık hizmetinin verimini artırır.

Asm‘lerde Çalışan Tıbbi Sekreterler Maaş Olarak 850 İle 1200 Arası Alıyorlar. Sınıflandırmadan Dolayı Tıbbi Sekreterleri Çalıştırıyorlar.Tıbbi sekreterler olarak Aile Hekimliğinde bütün yazışmaları yapar. Hem doktorların ve hemşirelerin üzerinde yazışmayla ilgili bir problemleri kalmaz.Doktorlar hem hastalarla daha fazla ilgilenir daha verimli olur hemşireler ise Tıbbi müdahalelerini düzenli bir şekilde yaparlar. Hem Hükümete hem de Sağlık bakanına burada kolaylık geliyor. Hükümet işsizlikten fayda sağlıyor. Sağlık Bakanına ise kendi sağlık personeli işsiz kalmıyor.''dedi.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

HABER:ABDULLAH ORTAÇ

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Tıbbi, Sekreter, adayları, atama, sorunlarının, çözümü, için, arayışlarını, sürd
Yorumlar
Haber Yazılımı