Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 11:28 Bu haber 765 kez okundu
 
Türk Genci Devler Sahnesinde Yıldız Gibi Parladı
QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında destek verdiği genç sanatçılardan Yiğit Karataş, dünyanın en prestijli konser salonlarından New York Carnegie Hall’da solist olarak konser verdi.
Gündem Haberi
Türk Genci Devler Sahnesinde Yıldız Gibi Parladı

QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında destek verdiği genç sanatçılardan Yiğit Karataş, dünyanın en prestijli konser salonlarından New York Carnegie Hall’da solist olarak konser verdi.

 

Çağdaş Eğitim Vakfı’nın 2009 yılından bu yana eğitimine destek verdiği ve 2017 yılı itibariyle “Genç Yetenekler” Projesinin ana sponsoru QNB Finansbank tarafından desteklenen Yiğit Karataş dün akşam New York Carnegie Hall’da solist olarak sahne aldı.

 

Türkiye’yi başarıyla temsil eden Karataş, New York’ta düzenlenen uluslararası “The Waldo Mayo International Violin Competition” da birincilik kazanarak bu yarışmada para ödülünün yani sıra Carnegie Hall-SternHall’da (büyük salon) Senior Concert Orchestra of New York ile solist olarak konser verme imkânı elde etti. Devler sahnesinde eşsiz bir müzik ziyafeti yaşatan Yiğit Karataş, konserde Brahms Keman konçertosu ile tam performans sergiledi. 23 yaşındaki genç sanatçı başarılı orkestra şefi David Gilbert’in yönetimindeki The Senior Concert Orchestra of New York ile sahne aldı.

 

Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Yoleri; “Toplam 37 adet üstün yetenekli müzisyene her konuda eğitim desteği sağladık. Bunlardan 7 tanesi mezun oldu, şu anda eğitim desteği verdiğimiz 30 genç sanatçımız var. Her sene bir kez mutlaka bir gencimiz New York Carnegie Hall'da konsere çıkıyor. Bu sene de Yiğit Karataş aynı salonda performans gösterdi kendisiyle gurur duyuyoruz. ÇEV Genç Yetenekler Projesinin ana sponsoru QNB Finansbank’ın destekleriyle daha da fazla gencimize imkan tanıma fırsatımız olacak. Böylelikle kültür ve sanatın diğer alanlarında da yetenekli gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Türk gençlerinin dünyanın en önemli salonlarında konser vermesi ve yıldız gibi parlamalarının tüm Türkiye’ye umut verdiğine değinerek “Gençlerimiz sanatlarıyla güzelliği paylaşmalarının yanı sıra pek çok gencimize de örnek oluyor” dedi.

 

Yiğit Karataş’ın 2017-18 sezonu solist olarak katılacağı konserler;

 

1) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Is Sanat sezon açılışı - Brahms Double Concerto şef Eivind Gullberg Jensen ile, 3 Kasım 2017

2) Bursa Devlet Senfoni Orkestrasi ile - Tchaikovsky Violin Concerto - 7 Aralık

3) Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasi - ile Bruch Violin Concerto 6 Nisan

4) EskişehirBüyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile - program ve tarih belirlenmek üzere

5) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile - Brahms Violin Concerto - tarih belirlenmek üzere

6) İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası ile - Mozart Violin Concerto - tarih belirlenmek üzere

7) Ankara Başkent Oda Orkestrası ile - program ve tarih belirlenmek üzere

8) New York Gateway Orchestra ile Fazıl Say Harem'de bin bir gece keman konçertosu - tarih belirlenmek üzere

 

Yiğit Karataş ÖZGEÇMİŞ

 

1994 yılında Mersin'de doğdu.Keman çalışmalarına 9 yaşında, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Alper Özcan ile başladı.

 

2010 yılında 4.Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması’nda Türkiye birincilik ödülüne layık görüldü̈.

New York'ta bulunan Lincoln Center’da New York Filarmoninin konser salonunda, 10 Eylül 2013 tarihinde Hollywood Aktörü Kevin Spacey’nin sunumu ile gerçeklesen konserde Dünya BarışOrkestrasının (World Peace Orchestra) Amerika prömiyerinde başkemancı olarak konser vermiştir.

 

2015 Yılında New York'ta bir başka proje olan The Youth Philarmonic Orchestra tarafında davet edilip bu orkestra ile yedi konser gerçekleştirmiştir. Karatas, bu orkestra ile solist olarak New York’ta bulunan Symphony Space konser salonunda E.Lalo keman konçertosunu seslendirmiştir. Bu projenin final konserini Alexander Markov'un solist olduğu, şef Jose Louis Gomes yönetimindeki The Youth Philarmonic Orchestra ile Carnegie Hall Stern Auditorium’da başkemancı olarak tamamlamıştır.

 

Birleşmiş Milletler projesi olan One Young World proğramında ülkemizi Temsilen 02-05 Ekim 2014 tarihleri arasında Johannesburg'taki (Güney Afrika Cumhuriyeti)Gençlik Zirvesine katılıp burada konserler vermiştir.

 

Karatas, 2017’de katılmışolduğu Suna Kan Uluslararası Keman Yarışmasında da birincilik ödülünelayıkgörülmüştür. Ödülünü, TÜRKSOY teşkilatı genel sekreteri Düsen Kaseinov tarafından almıştır.Karatas, en son haziran 2017’de New York’ta katıldığı Uluslararası Waldo Mayo Keman Yarışması’nda da Birincilik ödülü kazanmıştır. Yarışmanın en prestijli ödülü olarak, 9 Ekim 2017’de Senior Concer Orchestra Of New York ile Carnegie Hall Stern Auditorium’da J.Brahms Re majör Keman konçertosunu solist olarak seslendirecektir. Manhattan School of Music'te çalışmalarına halen ünlü keman pedagogu Albert Markov ile devam etmektedir.

 

Yiğit Karataş,Çağdaş Eğitim Vakfı’nın 2009 yılından beri “Genç Yetenekler Projesi ”kapsamında eğitimine devam etmektedir. 2017 yılı itibarıyla ÇEV Genç Yetenekler Projesinin ana sponsoru QNB Finansbank tarafından da desteklenmektedir.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: Türk, Genci, Devler, Sahnesinde, Yıldız, Gibi, Parladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı