Haber Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 10:49 Bu haber 661 kez okundu
 
TÜRKİYE’NİN İLK CANLI HAYVANCILIK FUARI BAŞLIYOR
Türkiye'de ilk kez düzenlenecek ve yaklaşık 150 Bin Lira değerinde ödül dağıtılacak olan “Canlı Hayvancılık Fuarı”Aksaray'da başlıyor.
Gündem Haberi
TÜRKİYE’NİN İLK CANLI HAYVANCILIK FUARI BAŞLIYOR

Aksaray Tarım Platformu önderliğinde 24 – 27 Ağustos tarihlerinde organize edilecek olan Aksaray hayvancılık, süt ve et teknolojileri, çiftlik ekipmanları, canlı hayvan ırkları fuarı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin en kaliteli yonca üretim merkezi olan Aksaray, aynı zamanda ilk kez yapılacak Yonca Festivali’ne de ev sahipliği yapacak.

 

Tarım ve hayvancılık şehri olan Aksaray, Türkiye’nin et ve süt ihtiyacının önemli bir bölümünün üretim merkezi olarak ön plana çıkıyor. Yıllık 200 bin ton yonca üretimi ile Türkiye’nin yonca üretiminin 8,2’ini karşılayan Aksaray, zengin protein yapısına sahip kaliteli yoncası ile ulusal ve uluslararası alanda yoğun talep görüyor. Kaliteli üretim ile her geçen gün yeni yatırımların yapıldığı ilde gerçekleştirilecek Canlı Hayvancılık Fuarı ve Yonca Festivali, 24 Ağustos Perşembe günü Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi’nde başlayacak. Protokol katılımı ile 25 Ağustos Cuma saat 13:30’da resmi açılışı gerçekleştirilecek olan fuar dört gün sürecek.

 

HAYVAN YARIŞMALARINDA 150 BİN LİRA DEĞERİNDE ÖDÜL DAĞITILACAK

 

Çiftçilerin fuara katılımını desteklemek ve kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla 8 farklı kategoride yarışmaların düzenleneceği Aksaray Hayvancılık Fuarı’nda ilk dört dereceyi elde eden çiftçiler birbirinden değerli hediyeler kazanacak. En güzel holstein inek, holstein buzağı, simental buzağı, simental inek, kuzu, koyun ve koçun seçileceği yarışmaların yanı sıra yonca yarışması da düzenlenecek. Yem karma makinesinden römorka kadar farklı hediyelerin bulunduğu yarışmalarda derece elde eden 32 çiftçiye toplam 150 Bin Lira değerinde ödül dağıtılacak.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: TÜRKİYE’NİN, İLK, CANLI, HAYVANCILIK, FUARI, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı