Haber Detayı
23 Şubat 2017 - Perşembe 09:46 Bu haber 686 kez okundu
 
VakıfBank’a Uluslararası iki ödül birden
Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü bankası VakıfBank, Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olan “Bonds & Loans 2017” ödüllerinde, Türkiye’nin euro cinsi ilk İpotek Teminatı Menkul Kıymet İhracı ile “Yılın En İyi Uluslararası Tahvil İhracı” ve “Yılın En İyi Finansal Kurumlar Finansmanı” ödülüne layık görüldü.
Ekonomi Haberi
VakıfBank’a Uluslararası iki ödül birden

 

Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü bankası VakıfBank, Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olan “Bonds & Loans 2017” ödüllerinde, Türkiye’nin euro cinsi ilk İpotek Teminatı Menkul Kıymet İhracı ile “Yılın En İyi Uluslararası Tahvil İhracı” ve “Yılın En İyi Finansal Kurumlar Finansmanı” ödülüne layık görüldü.

 

GFC Media Group tarafından düzenlenen “Bonds, Loans & Sukuk Konferansı 2017” sonrası verilen ve Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak değerlendirilen “Bonds & Loans 2017 Ödülleri”, Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü bankası VakıfBank, 2016’nın nisan ayında gerçekleştirdiği 5 yıl vadeli 500 milyon euro cinsi ilk İpotek Teminatı Menkul Kıymet İhracı (Covered Bond) ile “Yılın En İyi Uluslararası Tahvil İhracı” ve “Yılın En İyi Finansal Kurumlar Finansmanı” ödüllerinin sahibi oldu.

 

“Reel ekonomimizi desteklemeye devam edeceğiz”

 

“Bonds & Loans” gibi saygın bir etkinlikte ödül almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, “Ülkemizin en düşük kupon ödemeli ve en yüksek ratingine sahip olan tahvil ihraç işlemimizin ödüle layık görülmesi son derece gurur verici.  Böylesine büyük bir etkinlikte ödül almaya hak kazanmak, ülkemize uzun vadeli ve uygun maliyetli yeni yurt dışı kaynakları getirme noktasında bizlere ilave motivasyon sağlamıştır. Bu tür yurt dışı kaynaklarla katma değeri yüksek altyapı projeleri başta olmak üzere tüm reel ekonomimizi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Sekiz ay içinde beş büyük ödül

 

2016 yılının nisan ayında gerçekleştirilen Türkiye’nin euro cinsi ilk covered bond işlemi ile uluslararası covered bond yatırımcılarının oylaması sonucunda geçen yıl iki kez “En İyi İlk İşlem” kategorisinde birincilik ödülü ve 2017 yılı ocak ayında ayrıca “En İyi Finansal Kurum İhracı” ödülünü aldıklarını hatırlatan VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılının başından beri tüm dünyada ihraç edilen toplam 130 milyar euro tutarındaki covered bond işlemi arasında Bankamızın ihraç işleminin daha önce üç kez ödüllendirilmesi ve bugün de iki ödül birden kazanarak elde ettiği başarı, covered bond yatırımcıları nezdindeki imajımız ve bilinirliğimizin yanı sıra onların Bankamıza duydukları güveni de yansıtmaktadır. Kurmuş olduğumuz ve öncülüğünü yaptığımız benzer yapılarla, Türk bankacılık sektörünün fonlama kaynaklarının zenginleşmesine ve ürün çeşitliliğinin artmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

 

VakıfBank’ın covered bond işlemi 2016 yılında ECBC (European Covered Bond Council) ile The Euromoney tarafından Eylül 2016’da 14’üncüsü düzenlenen “Covered Bond 2016 Konferansı” sonrası düzenlenen ödül töreninde “Yılın En İyi İlk İşlemi” kategorisinde birincilik ödülü aldı. Söz konusu tahvil ihraç işlemi, Covered Bond Investor Council (CBIC) ile “The Covered Bond Report” isimli dergi tarafından Haziran 2016’da düzenlenen ödül töreninde de aynı kategoride birincilik ödülü elde etmiş; 2017 yılı ocak ayında da uluslararası sermaye piyasalarının prestijli ve saygın medya kuruluşu olan Global Capital dergisi tarafından“En İyi Finansal Kurum İhracı” kategorisinde birincilik ödülü almıştı. VakıfBank kazandığı bu önemli üç ödüle iki ödül daha ekleyerek covered bond işlemindeki başarısını beş ödülle taçlandırmış oldu.

 

GFC Media Group tarafından organize edilen “Bonds & Loans Türkiye Ödülleri” etkinliğine,  ulusal ve uluslararası bankacılık ve finans sektörünü temsilen yatırımcılar, şirketlerin üst düzey yöneticileri, ulusal ve uluslararası finans kuruluşları yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce seçkin davetli katıldı. Konferans ve ödül töreni, Türk sermaye piyasalarının başarılı kurum ve aktörlerini ödüllendirirken Türkiye’nin hızla büyüyen ve fırsatlar sunan piyasasının uluslararası düzeyde bilinirliğinin artmasına da katkı sunuyor. Etkinlik, finans dünyasının bir araya gelebileceği yılın en önemli platformlarından biri olarak kabul ediliyor.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: VakıfBank’a, Uluslararası, iki, ödül, birden, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı