Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 14:59 Bu haber 411 kez okundu
 
VALİ ERİN;''ŞANLIURFA'YI ELBİRLİĞİ İLE KALKINDIRACAĞIZ''
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’da göreve başladığı bir aylık süre içerisinde üç tane önemli ekonomik gelişmeye tanık olduğunu belirterek, oluşan sinerji ile kentin ekonomik ve sosyal kalkınmada önemli mesafe alacağını söyledi.
Gündem Haberi
VALİ ERİN;''ŞANLIURFA'YI ELBİRLİĞİ İLE KALKINDIRACAĞIZ''

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Karaköprü ilçesinde yapımına başladığı Şanlıurfa Fuar Merkezi’nin tanıtım toplantısına konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’da göreve başladığı bir aylık süre içerisinde üç tane önemli ekonomik gelişmeye tanık olduğunu belirterek, oluşan sinerji ile kentin ekonomik ve sosyal kalkınmada önemli mesafe alacağını söyledi.
 
 
Vali Erin, Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde yatırım kararı alan sac ve inşaat demiri fabrikası, Türk-Alman ortaklığı ile gerçekleşecek olan çelik üretimi yatırımı ve fuar alanı inşaatının başlamasını ekonomik yönden önemli üç gelişme olarak gördüğünü belirtti.
 
 
Ekonomik ve sosyal kalkınmayı gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Erin, “Belediyelerimiz, yerel yönetimlerimiz, bakanımız, siyasetçilerimiz, bu işe gönül veren sivil toplum kuruluşlarımız ile daha planlı programlı çalışmalar icra ederek, Şanlıurfa’yı bu anlamda hak ettiği, var olan ama değerlendirilmesinde herkesin biraz kendi açısından baktığı ve uygulamaya çalıştığı parça parça işleri birleştirerek, daha büyük bir sinerji oluşturmak suretiyle ekonomik sosyal kalkınmayı hızlandıracağız” şeklinde konuştu.
 
 
Yapılacak her çalışmada Şanlıurfa’nın peygamberler şehri olduğu damgasını vuracaklarını vurgulayan Vali Erin, “Burası Hz. İbrahim’in memleketidir. Burası, Hz. Şuayb’ın, Hz. Eyyüp’ün, Hz. Elyasa’nın ve birçok sahabenin yaşadığı bir şehirdir. Bu temel özelliğinden vazgeçmeyeceğiz, bunu güçlendireceğiz. Ama Şanlıurfa’nın geçmiş zamanların birikimi olan ekonomik sosyal kalkınma anlamındaki ihmallerini de hızlı bir şekilde telafi etmek suretiyle beraber yürüteceğiz” dedi.
 
 
Şanlıurfa’da bu zamana kadar bir fuar ve kongre merkezinin yapılmamış olmasının ilginç olduğunu dile getiren Vali Erin, “Bu eksiği Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kalkınma Bakanımız ve Kalkınma Ajansının katkısıyla kısa sürede gidermiş olacağız” dedi.
Algı ve imajın zamanımızda çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Vali Erin, Şanlıurfa algısının ve imajının düzeltilmesi yoluyla yatırımcıların Şanlıurfa’ya geleceğini dile getirerek, şunları söyledi:
 
“Sanayicilerimizle, Ticaret Sanayi Odamızla diğer meslek kuruluşlarımızla planlı programlı çalışmalar yürüteceğiz. Elimize çantamızı alıp Urfa dışında olan hemşehrilerimizin, sermaye sahibi olan yatırımcılarımızın peşine düşeceğiz, yatırımcıyı bu tarafa çekmek için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Ama tüm bu çalışmaları yaparken kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmamız gerekiyor. Bu planlamada; tarihi, eğitsel, sağlık, altyapı, üstyapı projelerinin hepsini bu vizyona hizmet edecek şekilde planlayıp yürümemiz gerekiyor.”
Fuar merkezinin en kısa sürede tamamlanmasını ve Şanlıurfa’ya hayırlar getirmesini dileyen Vali Erin, projenin hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür etti.
 
 
BAŞKAN ÇİFTÇİ: KALKINMA AJANSI YÜZDE 50 DESTEK VERDİ
 
 
Büyükşehir belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise, "2009 yılında hedefe alınan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen fuar merkezini nihayet somut adımlarla hayata geçiriyoruz. Şanlıurfa'ya yakışmayan çadırlarda yapılan o fuarlara artık bir son vermek adına ve Şanlıurfa'nın daha da gelişmesi için böylesine bir çalışmaya imza atıyoruz. Memleketimizin tarımda, turizmde ve sanayide hak ettiği yere gelebilmesi için fuar merkezini en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunacağız. Bu vizyonla olaya bakıyoruz. Şanlıurfalı mimar ve mühendislerimizin hazırladığı bu milli projemizi hazırladıktan sonra kalkınma bakanlığımıza sunduk. Sağ olsun bakanımız Lütfü Elvan, Şanlıurfa'nın bu ihtiyacına ses verdi ve 'Başkan sen varsan ben de varım' diyerek yüzde 50 kalkınma ajansının desteği ile projemizi hayata geçirdik. Ben bu projenin yapılmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Heyecanımızı kaybetmiyor ve ilk günkü aşkla memleketimiz Şanlıurfa'ya hizmet ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin ev sahipliğinde düzenlenen programa AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti İl Başkanı Z. Abidin Beyazgül, işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
 
 
ARTUKLU HABER AJANSI-ŞANLIURFA
Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, ERİN;''ŞANLIURFA'YI, ELBİRLİĞİ, İLE, KALKINDIRACAĞIZ'',
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı