Haber Detayı
02 Ağustos 2017 - Çarşamba 08:12 Bu haber 1376 kez okundu
 
YAZAR BÜLENT TEKİN'İN YENİ KİTABI 2.BASKISINI YAPTI
Mardinli Yazar Bülent Tekin'in Kürt sorununu anlatmada önemli bir katkı yapan ve kısa sürede 2.Baskısı yapılan "KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR 1514-1919" adlı kitabı yayınlandı.
Kültür ve Sanat Haberi
YAZAR BÜLENT TEKİN'İN YENİ KİTABI 2.BASKISINI YAPTI

Mardinli  Yazar Bülent Tekin'in  Kürt sorununu anlatmada önemli bir katkı yapan  ve kısa sürede 2.Baskısı yapılan  "KÜRT SORUNU VE SAYILMAYAN İSYANLAR 1514-1919"  adlı kitabı yayınlandı.

 

Yazar Bülent Tekin'in 2.baskısı Dara yayınlarından  çıktı. Kısa sürede piyasada tükenen bu kitap Kürt sorununu objektif bir anlatımla irdeliyor. Kitap daha çok 1514-1919 yılları arasındaki Osmanlı-Kürt ilişkilerini ve bu ilişkinin doğurduğu Kürt Sorunu’nu irdeliyor. TBMM Kütüphanesi’nin raflarında dahi olan bu kitabın Kürt sorununu anlatmada önemli bir katkı yapacağı varsayılıyor.

 

 

YAZAR BÜLENT TEKİN HAKKINDA

Bülent Tekin

Bülent Tekin 15 Şubat 1954 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ (Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite yıllarında Duygu adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir. 70’li yılların şartlarında yazmış olduğu, “Oğul(roman)”, “Para(roman)”, “Toplu(msal) Şiirler(şiir)”, “Şili Sosyalizmi(araştırma-inceleme)” adlı kitap çalışmaları polis tarafından alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır. Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (Fahri üyelik) ve Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Gırgır Dergisi’nde de yazmıştır. Ayrıca Dijle Tv’de yayınlanmış olan “Bülent Tekin ile Tarafsız Bakış” programını sunmuştur. Evli, iki çocuk babasıdır.

 

 

Eserleri : 


Kızıldan Sarıya, şiir,
Tarih Tarih Olsun, şiir,
Sevdanla Yaşayacaksan, şiir,
Kral Situ’nun Hikâyesi, roman,
Barışla Güzeldir Sevdam, şiir,
Feyyo’nun Felsefesi, roman,
Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek, şiir,
Bir Türkiye Çıkmazı, deneme,
Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir, tarihi roman,
Köpekleşmenin Şerefi, mizah,
Vatan Millet Diyarbakır, mizah,
Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar, araştırma.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı Editör: Abdullah Ortaç
Etiketler: YAZAR, BÜLENT, TEKİN'İN, YENİ, KİTABI, 2.BASKISINI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı