301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Aralık 2018 - Pazartesi 12:28 Bu yazı 7161 kez okundu
 
Beytülmakdis kudüs fuarı
ÜMİT UNAT
 
 

Beytülmakdis kudüs fuarı 

 

Geçen hafta Mardin de çok anlamlı ve güzel bir programa şahit olduk.  Adım Adım Beytülmakdis dersleri Öğrencilerinin düzenlediği  beytülmakdis kudüs fuarı çok güzel hisler his etmemize sebep oldu. Cuma Namazı Çıkışında ilk gidip gezme şansımız olan fuarda kapıdan girer girmez oraya gelenlere bir şeyler anlatmak isteyen o gençler sizi karşılıyor ve hangisine yaklaşınca başlıyor anlatmaya,

 

İlk yaklaştığım genç dünya haritasını duvara çizmiş ve daireler içine almış, başlıyor anlatmaya Kuran ı kerim 30 cüz 15 inci cüzde isra suresi yani tam ortası bundan anlıyoruz ki dünyanın ortası beytülmakdis yani kudüs, böyle bir iddia ile insanı düşünmeye sevk ediyor ve devam ediyor. Dairelerin sebebini  anlatınca da diyor ki kudüs düşünce ilk ikinci dairede Şam ve kahire yine daireler genişliyor tabloya bakınca insan anlıyor ki beytülmakdis kudüs esirse tüm ümmet esir o özgürse tüm ümmet özgürdür.

 

Diğer öğrenciye yaklaşınca o da başlıyor İsrail hurmasını anlatmaya diyorki orucunuzu katil İsrail hurması bozmasın ben sorunca peki biz nerden bilecez bu hurma çeşidini 40 yıllık hurma tüccarı gibi başlıyor markaları saymaya İsrail hurmasının Medijoul hurma ve Kudüs  hurması isimleriyle adlandırıldığını bu hurmaları agrexo, carmel, Jordan, elnut aklımda kalanlar ve Seyh Dr. Ahmet Raissouni nin bu hurmaların satın alınmasını haram olduğuna dair fetvayı hatırlatıp sözlerini bitiriyor.

 

Fuar da Cuma dan pazartesi başlayıp pazartesi biten Khalid el AWAİSİ, İbrahim ÖZÇOŞAR, Numan BALCI, Ziya POLAT’ın  Fuar alanında yamış olduları konuşmlar ile Sinevizyon göterimli Mescd-i Aksa tanıtım proğramları Canlı müzik Dinletisi ile 4 gün boyunca Filistin hakkında yazılmış kitap, Gazete ce dergi sergisi, Filistin temali tasrım ürünleri satışı, Filistin Yemek ve Tatlı standları Karikatür köşesi sergisi, Beytülmakdis taş duvar tasarım sergisi ile Beytülmakdis e söz bırak köşesi görülmeye değerdi

 

Proğramın belki en önemli proğramından özel bahs etmek gerekirse Pazar günü Mardin Müsiad Toplantı salonunda yapılan İbrahim ÖZÇOŞAR  açılış konuşması ile başlayan ve Prof. Dr. Abdulfettah AWAİSİnin vermiş olduğu konferanstı. Hoca deyim yerindeyse bizleri büyüledi ve ufkumuzu açtı. Hocadan öğrendiğim bir ilk cümle  ne derseniz Hz. Aişe’den  rivayet edilen bir hadis çok önemliydi. Peygamber Efendimizin unutulan bir sünnetini bize anlattı. Aişe annemiz buyuruyor ki ’’Peygember efendimiz her gece yatmadan önce isra suresini okuru’’ hadisi dinleyince beytülmakdis ve kudüs’ün peygamber için önemini anlıyor ve bizlerin bu anlamda hislerimizin az olduğunu anlıyoruz.

 

Yine Hoca insanın ibret almak istiyorsa kurandan Tin Suresini okumasını gerektiği deyince dedim tin suresi niye ki sonra hoca tefsire geçince insanın aşağıların aşağısı olmaması için iman etmesi imanın yeterli olmayıp hayırlı ameller yapmasını gerektiği, hayırlı amllerinde surenin başında geçen Tin ve Zeytinin yetiştiği yer olan beytülmakdis kudüs için bir şeyler yapılaması gerektiğini anlıyoruz.

 

Son olarak Adım Adım Beytülmakdis dersleri Öğrencileri proğramını bitiren öğrencilere belgelerinin verilmesi ve son olarak Khalid el AWAİSİ nin ağlatan Kapanış duası harikaydı.

 

Bu proğramı düzenleyen Başta İbrahim ÖZÇOŞAR ve Ziya POLAT a başta olmak üzere emeği geçen herkese canı gönülden teşekkürler. Tüm Proğram ele alındığında kudüs bilincimizin artamasına çok faydası oldu. Allah szilerden razı olsun bu tür proğramları mardinde artması dileğiyle….

 

 

 

ÜMİT UNAT

 
Etiketler: Beytülmakdis, kudüs, fuarı, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı