301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 19:44 Bu yazı 6446 kez okundu
 
BİR KARNE GÜNÜ YAZISI…
NECAT AKMAN
 
 
BİR KARNE GÜNÜ YAZISI…
Sevgili ANNE-BABALAR;
Bugün yine bir eğitim-öğretim yılının ilk döneminin son günü. Çocuklarımız için okul değerlendirmelerinin yapıldığı ve davranışlarının not olarak yazıldığı karne günü. Çocuklarınızın geleceği için hepinizin endişeli olduğunu tahmin edebiliyorum. Tabi ki bu nedenle okuldaki notlarını yani karnelerini çok önemsiyorsunuz. Çocuklarımızın özgüvenleri bu dönemde çok önemli.
Bir çocuğun çocukluk döneminde yaşadığı ya da yaşayacağı özel durumlar gelecekteki yaşamını ya olumlu ya da olumsuz yönden mutlaka etkileyecektir. Değerli Anne-Babalar; belki çocuğunuz matematik dersini anlamayan bir resim sanatçısı, bir müzisyen ya da tarih ve edebiyat derslerini umursamayan bir girişimci, belki fizik derslerine girmek istemeyen profesyonel bir sporcu olabilir. Okuldaki başarı düzeyleri ne olursa olsun onları seveceğinizi ve yargılamayacağınızı söyleyin çocuklarınıza. Çünkü hayatta çok daha büyük şeyler için biçilmiş birer kaftan olabilirler. Biliniz ki ebeveynlerce zamanında verilen duygusal desteğin güçlü olması çocuklarımızın önünde sonunda ya eğitim alanında ya da doğru yönlendirmelerle çeşitli iş kollarında başarıya ulaşmalarında büyük destek olacaktır.
Dünyaca ünlü Çocuk Eğitim Uzmanı Dr. Maria MONTESSORİ şöyle der: “Her çocuk anlaşılmaya, saygı duyulmaya ve hayatın eşsiz bir hediyesi olarak kabul edilmeye ihtiyaç duyan bir bireydir.” İşte bunun için sınavlarda alınan düşük not ya da bir dersten istenilen seviyede olmaması çocuklarımızın hayallerini ve üstün yeteneklerini ortaya koyacakları alanları ellerinden almamalıdır. Her şeyden önce bilmemiz gereken başka bir durum da; doktorların ve mühendislerin ya da belli meslek gruplarındaki insanların dünyadaki tek mutlu insanlar olduklarının düşünülmesi. Bu düşünce yanlış olmakla birlikte okul dönemindeki çocuklarımıza olan davranışlarımızı mutlaka olumsuz yönde etkilemektedir.
Geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin ülkemize ve milletimize faydalı, kültürüne ve ahlaki değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirilmesinde ebeveynler ne kadar etkiliyse en zor meslek grubunun başında bulunan öğretmenlerimizin katkıları ve rehberliği eğitim kalitesinin artmasını da sağlayacaktır. Şunu unutmamalıyız ki çocuklarımızın aldığı karneler, sadece çocuklarımızın karnesi değildir. Aynı zamanda öğreticilerin öğretmenlik notu, ebeveynlerin de Anne-Baba olma notudur diyebiliriz.
Bu duygu ve düşüncelerle eğitim camiasının en önemli neferi olan öğretmenlerimize ve geleceğimizi oluşturacak olan öğrencilerimize iyi tatiller dilerim.
Saygılarımla…
18.01.2019
​ Necat AKMAN
​Eğitimci – Antrenör
Necat Akman
 
 
Etiketler: BİR, KARNE, GÜNÜ, YAZISI…,
Yorumlar
Haber Yazılımı