Yazı Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 13:49 Bu yazı 262 kez okundu
 
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 
Değerli Okuyucularımız, 
 
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
 
Dua, yalnız bir dini ibadet olması ötesinde değil; ama aynı zamanda, sığınan insan ruhunun gözle görülmez bir dağılışı, yayılışıdır. Duanın insan maneviyatına ve vücuduna olan etkisi, gizli kaynakların besleyişi gibi gösterilebilir. Duanın sonuçları, bedenin ve düşüncenin sağlamlığı, manevi güç ve insanlar arasındaki ilişkilerde saklanan gerçekleri, gizlendikleri yuvalardan birer birer çekip çıkaracak güçte derin bir anlayış şekillerinde belirir.
 
Dua alanında içten (Kalben) bir alışkanlık edinirseniz hayatınızın bütün değiştiğini farkına varacaksınız. Dua gerek hareketlerimizde gerekse davranışlarımızda silinmez izler bırakır. Devamlı huzur ve ferahlık oluşur; inançlarını bu şekilde zenginleştiren insanların birleşmiş özelliğidir. Bunların şuurlarının derinliklerinde sönmez bir ışık parlar ve kendi içlerini, aynadaki kadar berrak görürler. Faydasız bencillikleri, riyakarlılıkları (İkiyüzlülük), haram yemeleri, boş gururları, korkuları, cimrilikleri ve hataları bu ışık altında arınır. Manevi bağlantı duyguları ve düşünce zenginliği gelişir. Böylece ruhları, iyilik, doğruluk, Allah'a-Kur'an-ı Kerim'e inanarak ve mutluluk ilkelerine doğru yollanır.
 
Dua, yer çekimi kadar gerçek bir güçtür. Atalarının 1814 yılında Afganistan'  dan Hindistan-Rajasthan'a göç eden, dördüncü nesil Türk asıllı 78 yaşında ki, doktor Korhan Toralp diyor ki: Doktorluk hayatımda, tıbbın bütün imkanlarının fayda etmediği hastalıklardan yalnız duanın iradeyi güçlendirip, huzur getiren etkisiyle kurtulan nice hasta insanlar gördüm. Şu şaşmaz ve altedilmez sanılan tabiat kanunlarıyla  başa çıkacak tek güç Duadır; aslında mucize dediğimiz şeyler de bu gibi olaylardır. Ama asıl ve devamlı mucize, Duanın, kendisinin günlük hayatı destekleyen bi kudretin kaynağı olduğunu keşfeden insanların ruhunda ki inanışlarda ortaya çıkar.
 
İnancı zayıf  ve çıkarcı riyakarlar Duayı, kelimelerden kurulan bir klişe, bir kalıp, sıkıntılı zamanlarda sığınma ihtiyacı veya oyuncak gibi şeyler için sızlayan bir çocuğun yalvarışı şeklinde görürüler. Duayı böyle anlıyacak olursak, faydasından çok şey kaybeder. Böyle anlayışla, yağmuru, bahçedeki kuşların su kaplarını doldurmak için yağan bir şey olarak inanmak arasında hiç bir fark yoktur. Halbuki Dua, şahsiyetin alabildiğine gelişmesini sağlamak için en erişkin ve asla ihmal edilemez bir fazilettir. İnsanın en büyük güçleri bununla tamamlanır, ermişliğe ulaşır. Ancak Duanın manevi huzuru ile, vücudumuz, aklımız ev ruhumuz arasında ahenkli ve tam bir birlik kurabiliriz. Bu birlik, insanlığın zaafına sarsılmaz bir kudret getirir. 
 
Dua, bu dinamik kudreti nasıl veriyor? Bu soruyu cevaplandırmak için, bütün Dualarda eşit bir unsurun bulunduğunu hemen belirtelim. Rajasthan bölgesinde ki, Himalaya dağları eteklerinde bir avcının, çıktığı avda av avlamak için başvurduğu niyazda olsun, Din görevlisinin refakatinde yapılan olsun, insanoğlu, hududu belli ve sonu olmayan enerjisini yükseltmek maksadıyla bitmez tükenmez bir kudret kaynağının önünde diz çökmektedir. Dua ettiğimiz zaman benliğimizi, kuşatan tükenmez bir kudrete bağlıyoruz. Dua, bu sonu gelmez kudretten, bir parça da kendi ihtiyaçlarımıza pay çıkarmak dileğinden başka bir şey değildir. Sadece bir niyaz havası içine girmek bile, insanlığımızın köleliğini eritir bizi, yepyeni bir kuvvet ve kudret kalıbına döker.
 
Fakat Cenab-ı Allah'ı yalnız merakımızın giderilmesine alet etmeyelim. Duayı basit bir yalvarış ve rica anlayışından çekip çıkardığımız ve bir niyaz, bir yalvarış olarak alırsak, ondan büyük imkanlar sağlayabilir ve Cenab-ı Allah'a biraz daha yaklaşabiliriz. Duayı, Allah'ın huzurunu duymak ve O'nu yanı başımızda hmek şeklinde anlatmakta büyük zorunluk vardır. Caminin en arka sırasında oturan bir köylüye sormuşlar:
''Ne bekliyorsun?'' 
Köylü cevap vermiş: 
''Ben ona bakıyorum, O da bana.''
İnsan yalnız Allah tarafından hatırlanmak için değil, aynı zamanda Cenab-ı Allah'ı hatırlamak için Dua etmelidir.
Dua nedir? Dua, Allah'ın ve Kur'an-ı Kerim'in emirlerine uymak, bu bu herşeyin yaratıcısı, bu görünmez varlık, bu her insanın yaratıcısı ve kurtarıcısı, bu ilahi görüşün, hakikatın, güzellik ve kuvvetin tek sahibi ile inanmak niyazıdır. Duanın bu gayesi hep zekanın sınırları içinde saklıdır. 
 
Şevk ve heyecan içinde Dua ederek Allah'a sığındığımız zaman, ruh ve bedenimizin bambaşka bir huzura kavuştuğunu denemişizdir. Dua edince kendini daha iyi bir durumda sezmeyen insan yoktur. 
Numan Aladağ diyor ki:  ''Sadakat ve samimiyetle Dua ettikten sonra, muradına varamamış bir insan göemezsiniz.''
 
Her yerde Dua edilebilir. Sokakta, iş yerinde, okulda, veya toplu olarak ibadet yeri olan camilerde Dua mümkündür. Bunun için ne yer, ne zaman, ne de vaziyet düşünülemez. 
 
Numan Aladağ diyor ki: ''İnsan hasta iken ve nefes alıp verdikçe daha çok Allah'ı hatırlayın ve Dua edin.'' diyor. Şahsiyetin amacına varması için, Dua bir alışkanlık halini almalıdır. Sabah namazını kılıp Dua ettikten sonra, günün diğer zamanlarında Fetö terör örgütü, rüşvet yiyen ve rüşvet yiyenlere göz yuman riyakarlar gibi hareket edilmez. Gerçek ve temiz kalpli bir hayat da Duanın tek yoludur
 
Duaya karşı duyduklarımız en hafif şevk, Cenab-ı Allah'ın huzurunda iyi kabul görür. Acınacak derecede dilsiz olsak bile, dudaklarımızın bir Dua ile kımıldayışı O'nun tarafından duyulur ve bizi sevgi ve şefkatiyle ihya eder.. 
 
Değerli okuyucular,
Dua bugünkü insanların ve milletlerin hayatını takviye etmektedir. Eski devirlerle kıyaslanmıyacak kadar şiddetli bir ihtiyaç halini almıştır. Dini duyguların zayıflaması dünyayı, bugün devrilmek üzere olduğu uçurumun ağzına getiren sebeplerin başında gelir. Bu derin kudret kaynağını yıllarca bir kenara attık, unuttuk. Ruhun terbiyesinde esas olan Duanın, özel hayatımıza yeniden girmesi şarttır. Manevi benliğimizin tekrar canlanması için bu ihmalin önüne geçmek gerekir. Duayı tekrar hayatımıza soktuğumuz ve ruhumuzun gayesini açıkça tayin ettiğimiz takdirde, daha iyi ve huzurlu yaşamın kurulması için açtığımız eller boş dönmeyecektir.
 
Sıkıntılı ve musibet durumunda okunacak Dualar: 
1- ''Allahümme ekfini bihalalike an haramike ve ağnini bifadlike an sualike.''
Meali: Maddi-manevi sıkıntıya girildiğinde okunması tavsiye edilir.
 
2- ''Allahu Allahu La üşrikü bihi şey'en.''
Meali: Allah, Allah... O'na hiç bir şeyi ortak etmem.
 
Her işe başladığıda okunacak Dua:
3- ''Rabbena atina min-ledünke rahmeten ve heyyi'lena min emrina raşeda. Rabbi'ş-rahli sadri ve yessir li emri.''
Meali: Rabbimiz, bize katından bir rahmet ver, bize işimizde doğruluk ver, Rabbim, göğsümü aç, işimi kolaylaştır.
 
 Mahatma Gandhi diyor ki,  yedi ölümcül günah:
1- İşsiz servet
2- Vicdan olmaksızın keyif,
3- İnsanlık olmadan bilim,
4- Karektersiz bilgi, 
5- Mantıksız siyaset,
6- Ahlak dışı ticaret,
7- Mağlup olmadan ibadet etmek.
 
ÖZDEYİŞLER
1- Dua yaşlı bir kadının eğlencesi değildir. Doğru anlaşılmış ve uygulanmış en güçlü eylem aracıdır (Mahatma Gandhi)
2- Dua sabahın anahtarıdır ve akşamın civatasıdır. (Mahatma Gandhi) 
3- En büyük silahım sessiz Dua. (Mahatma Gandhi)
4- Kalpteki Dua, dünyada başka hiçbir şey yapamayacağı şeyleri başarabilir. (Mahatma Gandhi) 
5- Hiçbir çaba Dua olmadan tamamlanmışsa-en iyi insan çabasının Allah'ın nimetini barındırmadığı takdirde hiçbir etkisinin olmadığını kesin olarak tanımaksızın. (Mahatma Gandhi) 
6- Gününüze Dua ile başlayın ve geceye kadar yanında kalabilmeniz için o kadar ruhlu olun. (Mahatma Gandhi)
7- Bir Dua adamı, bedensiz felaket olarak bilinen şeyleri ilahi azap olarak görür. (Mahatma Gandhi) 
8- Dua Allah'ın huzurunda yaşayan bir iman olmadan imkansızdır. (Mahatma Gandhi)
9- İbadet veya namaz dudaklarla değil, kalp ile yapılır. (Mahatma Gandhi) 
10- Benim girişimim ve Duamın mümkün olan en az zamanda kavgalı uluslar arasındaki onurlu bir barış için olacak ve olacaktır. (Mahatma Gandhi) 
11- Cahil insanlar, her zaman yeniliklerden korkuyor. (Numan Aladağ) 
12- Hastalık ve her türlü başarısızlıklar, ancak ideallerimizi uttuğumuz zaman görünüyor. (Numan Aladağ)
13 -Çıkarcı, bencil, rüşvet yiyen ve korkak bir adam her türlü ahlaksızlıkları yapmaya müsaittir. (Numan Aladağ)
 
Bugünleri bizlere armağan edenleri ve bu uğurda canlarını feda eden, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve cümle aziz Şehitlerimizi rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz. 
 
Kaynakça: 
1- Hindistan-Rajasthan da  ikamet eden Türk asıllı kaynak kişiler.
2- 1981-1997 Yılları arası, Hindistan İslam araştırma enstütüsü başkanı Hafız Seyyid Asaf Ali.
3- Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca. 
4- GANDHİ Kılıçsız mücahit Redhouse yayınları 2'ci baskı 1971
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler: DUA,, ŞİFA, VE, MUTLULUKTUR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
170 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
578 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
529 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
411 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
517 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
753 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
448 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
1565 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
818 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
817 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
877 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
870 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
569 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
302 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
290 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
321 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
311 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
265 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
358 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
306 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
395 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
597 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
436 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
493 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
377 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
368 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
397 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
504 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
319 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
420 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
408 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
461 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
419 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
1117 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
465 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
365 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
399 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
441 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
444 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
271 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
426 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
551 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
321 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
721 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
407 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
298 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
386 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
428 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
532 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
413 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
528 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
395 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
559 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
477 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
563 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
492 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
515 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
561 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
594 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
518 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
567 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
816 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
610 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
597 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
446 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
972 Okunma.
Haber Yazılımı