Yazı Detayı
03 Ağustos 2017 - Perşembe 13:24 Bu yazı 597 kez okundu
 
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

 

 FESLEĞEN   (TULSİ)'NİN FAYDALARI 

 

Fesleğen Çiçeği

 

TULSİ (FESLEĞEN)'NİN FAYDALARI

Yıl 1985-2017 arası, Hindistan--Rajasthan--Garoth beldesi: Hindistan vatandaşı olan Afgan Türklerinden Dr. kimya mühendisi, işadamı Abdulkerem Esamettin, isimli soydaşımızın bana tahsis ettiği çift kabinli kamyonet ile Yeni Delhi'den Bikaner şehrine giderken Garoth beldesinde öğle namazını eda etmek için camiye gittim. Caminin önünde duran cemaat, arabanın camında Türk Bayrağını görünce, cemaat heyecanla yanıma koşarak geldi, kimisi Türkçe kimisi de Urduca, bana heyecanla hoş geldin diyerek sarılmaya başladı. Namazı kıldıktan sonra 80 yaşlarında olan,  Celalettin Beysefa Edgüalp isimli soydaşımız, iyi derecede ve düzgün Türkçe ile buyurun bahçe evine gidelim. Edgüalp emminin büyük meyve bahçesi vardı ve önce Milli içeceğimizi içelim. İçeceğin içinde fesleğen, portakal suyu, elma suyu ve zencefil karışımıdır dedi. Edgüalp emmi dedi Numan, Tulsi-Fesleğenli içeceği çok sevdin galiba; fesleğenin faydarlarını biliyorsun ki, bu kadar sevdin, az  biliyorum. O zaman, bu akşam misafirimsin, seni bırakmam. Biliyorsun Türkler, dünyanın en misafirperver Milletidir. Hiç itiraz etme. Çok önemli ve acil bir işin yoksa bırakmam gidesin. Üç gece Edgüalp Emmiye misafir oldum. Misafirlik esnasında, benim geldiğimi öğrenen bölgede ki, Türk Dünyası beni görmeye geldi. Ziyaretime gelenlerden ve bilim adamlarından, Tulsi-Fesleğen ile ilgili edindiğim bilgileri, siz değerli okuyucularımızla paylaşacağım. 
 
MÜHENDİS BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM VE DR. TARIM BAKANI AHMET EŞREF FAKIBABA'NIN DİKKATİNE!
 
Şanlıurfa'lı bir doktor'un Tarım bakanı olması Türk Milleti, ve Şanlıurfa toplumu için büyük bir şanstır. 
ÖNERİ: Mühendis Başbakan Binali Yıldırım ve Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 tarım sezonunda Türkiye genelinde ve 23-63 Ekseninde (Elazığ-Şanlıurfa), Tulsi (Fesleğen) tarımının yapılarak Fesleğen yağının üretilmesi ve meyvesuyu sektöründe kullanılması, hem Türk çiftçisinin destek istediği noktalardan uzak olmadığını ve daha da çok gelir elde etmeleri sağlanmış olacaktır. Ayrıca Türk Milletinin, kimyasal ilaç yerine, daha sağlıklı beslenme imkanlarını elde ederek, hastahanelere akın etmeyi kısmende olsa durdurmuş olur. Mühendis Binali Yıldırım ve Dr. Fakıbaba, 2018 sezonunda Akdeniz bölgesinde ve Şanlıurfa'nın bazı bölgelerinde Zencefil ekiminin yapılması için, şimdiden, gerekli araştırmaların yapılabilmesi için, gerekli kurumlara talimat vererek ekimin gerçekleşmesini sağlamalıdır. Bu önerileri neden Dr. Fakıbaba'ya yaptım: Dr. Fakıbaba'nın, bir hekim olarak, çok iyi biliyor ki, kanser hastalığının ana aktif maddelerinden birisi de, sentetik gıda tüketimidir. Milli duygulara sadakatla  bağlı olan bir politikacıdır. Belediye başkalığı, Doktorluk ve yöneticilik dönemlerinde, daima vicdan muhasebesi yapmıştır. Dr. Fakıbaba'nın Tarım Bakanı olması, inşallah Türkiye'nin tarım başkenti olan Şanlıurfa'mız da, tarımın modernleşme ve yem yeşil bir Şanlıurfa'ya dönüşür.
 
Mühendis Başbakan Binali Yıldırım diyor ki: ''Gün Dostunu Düşmanını Tanıma Günüdür.'' mademki, bu Milli sesleniş ile Türk Milletine çağrıda bulundun ve bu Milli seslenişi samimiyetle söyledin ve samimiyetle söylediğine inanıyorum. O zaman, vakit kaybetmeden acilen Milli tarım politikalarını harekete geçirmen lazım. Milli seslenişlerinden cesaretlanerek, önem taşıyan hatırlatmayı yapıyorum: Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dahili ve harici ''İhanet şebekeleri'' Türk Milleti'nin, doğal beslenmesi yerine sentetik gıdaları teşvik ederek, kimyasal ilaçları kullanmayı arttırma düşüncesindeler. Son yıllarda yabancı sermayenin, temel gıda ve içecek sektörüne yatırım yapması ve tarihi Türk firmalarını satın alması  dikkat çekicidir! Temel gıda ve içecek sektörü, stratejik bir sektördür. Her Türk vatandaşı bunun bilincinde olmalı ve kullandığı ürünlerin sahibi kimdir diye araştırıp, sonra o ürünü alması en doğru yoldur. Ekonomik milliyetçilik duygularımızla, 100 Yerli sermayenin ürettiği temel gıda ve içecek sektörünü tercih etmeliyiz. Milli sermayeye ilgi gösterilmediği zaman, yeni Fetö terör örgütlerinin ortaya çıkarsa kimse şaşırmasın!
 
TULSİ (FESLEĞEN) (KUTSAL BASİL) 
Kutsal fesleğen adı verilen Tulsi, Hindistan'daki en kutsal bitkilerden biridir, onarıcı özelliklerinden dolayı ''Şifal-ı bitkiler kraliçesi''olarak kabul edilmektedir. Tulsi (aynı zamanda Tulasi veya Thulasi yazıldı) binlerce yıldır stres, doğal detoktifikasyon, dayanıklık ve enerji artışına karşı sağlıklı bir tepkiyi desteklemek, denge ve uyum sağlamak, için kullanılmıştır. 
 
Modern araştırmalar, Tulsi'yi uyarlanmış bir bitki olarak sınıflandırmıştır. Yakın tarihi araştırmalar, fesleğenin bakteri, virüs ve kronik hastalıklarla mücadelede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Tulsi nane ailesine ait bit bitkidir.
 
Tulsi-Fesleğen, vücudun strese karşı sağlıklı tepkisini desteklediği gösterilmiştir. Binlerce yıldır Ayurveda geleneğinde sağlıklı yaşamı teşvik etmek ve sürdürmek için kullanılmıştır. Pek çok bitki sağlığı uzmanları tarafından Tulsi-Fesleğen'nin, gençleştirici vücudun çevresel, fiziksel ve duygusal stres kaynaklarına adapte olmasına , normal işlevleri desteklemesine ve dengesini düzelmesine yardımcı olur. 
 
TULSİ'nin ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİNE FAYDALARI
Kan şekeri seviyesini kontrol etmek için ''Şifalı bitkilerin kraliçesi'' olarak biliniyor. Şeker hastalığını iyileştirmek için: Özellikle Fesleğen-Tulsi'nin kökünü toz haline getirip bir tatlı kaşığı cam bir kavanoza koyun kavanozun ağzını kapatıp 12 saat ılık suda bekletin, sabah ve akşam aç karnına bir su bardağı içilir. Tıbbi özelliği, vücudun insülin seviyesinin korunmasına yardımcı olur ve diyabet için doğal bir tedavi yöntemdi. 
NOT: Tulsi-Fesleğen kökü bulunmazsa, yapraklarını, aynı şekilde kullanabilirsiniz.
UYARI! Ani veya şiddetli bir düşüşe neden olarak kan şekeri seviyesini düşürür. Dr. görüş ve önerilerini aldıktan sonra, kullanılırsa daha faydalı olur.
 
FESLEĞEN-TULSİ YAPRAKLARININ ŞİFALARI
Hindistan, Maharashtra paone kolejinden Dr. Vaibhav Dhinde'nin araştırma sonuçlarından elde ettikleri tıbbi etkinlikler, anti-oksidan ve anti-aging özellikleri için Tulsi-Fesleğe'ni araştırdılar ve elde edilen sonuçlar, anti-oksidan ve anti oging özellikleri için araştırmalar yapmışlar. Tulsi-Fesleğen, zararlı moleküllerin aktif olarak aranmasında ve yok edilmesinde, karaciğer, kalp ve beyin gibi temel organlarda bazı serbest radikallerin neden olduğu hasarlara karşı korumada etkili olduğunu bulmuşlardır. 
 
Tulsi-Fesleğen, artrit ve inflamatuar barsak hastalıklarının tedavisinde faydalı olabilecek yüksek miktarda (E)-beta-caryophylene (BCP)içeriyor. Fersleğen, yaşlanmanın zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olan özellikleri vardır.
 
Tulsi-Fesleğen'nin, insanların tabiatına göre kanıtlanmış bazı faydaları:  Antoksidan, Kanser savaşçısı, Ağrı azaltıcı (Analjezik), şeker hastalığını önleyici, Karaciğer koruyucusu, (Hepatoprotektif), kan damar koruyucusu, Anti-Stres çözümü, Bağışıklık-güçlendirici. Hindistan da, Tulsi-Fesleğen bitkisinin yaprakları böbrekleri güçlendirici bir etkiye sahip olması münasebetiyle, pişirmeden salata, yemek ve meyve suyu ile beraber tüketilmesi çok etkili olduğunu iddia ediyorlar. Böbrek taşı sorunu olanlar, bal ile Tulsi-Fesleğen'i, limonata veya mevsimsel meyvesuyu ile karıştırıp içilirse, böbrek taşlarının arkasındaki ana nedeni olan urik asit seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Uykusuzluk: Tulsi (Fesleğen) 15-20 dakika demleyip yatmadan 1 saat önce bal ile demleyip içilir. Tulsi (Fesleğen) kokusu uyku verir. Şeker hastalığı sorunu olanlar, sade olarak içmelidirler.
 
TULSİ-FESLEĞEN'nin, CİLDE FAYDALARI
Tulsi-Fesleğe'nin kuru yapraklarını un haline getirip yüzünüze sürtünerek, yüz cildinizi geliştirir, daha genç ve daha yeni bir görünüm kazandırır.
NOT: Faydaları, insanların tabiatına göre değişir. Aynı hastalığı olanlar, birisinin tabiatı su, birisinin de toprak, hastalık aynı zamanda iyileşmez. Kimisinin üç ay, kimisinin 5 ay sürer. Onun için, tedavide sabır ve iradeyi güçlendirmek çok önemlidir.
 
DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ
Tulsi-Fesleğen ile ilgili faydalarını, Tulsi-Fesleğen'nin içerdiği besleyici değerlerine göre ve modern tıb'bın da onayladığı bazı bilgileri esas alarak, sizlerle paylaştık. Bilim adamları, besin değerleri rakkamlarını gördükten sonra, gerçekler ortaya çıkacaktır.
UYARI! Tulsi-Fesleğen'i kullanmadan önce, vicdan muhasebesi ahlakına sahip, doktorunuza başvurup, görüş ve önerilerini aldıktan sonra kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bu bilgiler, destek amaçlıdır. 
 
TULSİ (FESLEĞEN)'NİN, 100 GRAM  TAZE YAPRAK BAŞINA BESLEYİCİ DEĞERİ
 
PRENSİP                      BESİN  DEĞERİ
 
Enerji                           23 kcal                              
Karbonhidratlar        2,259 g                                    
Protein 3,15 g                                       
Kolestrol                     0 mg                                   
Diyet lifi                     1,60 g                                       
-----------------------------------------------
VİTAMİNLER
Folat                          68 mikrogram     
Niasin                        0.902 mg.                              
Pantoteknik asit      0209 mg                                 
Prindoksin                0155 mg                               
B2 Vitamini              0,076 mg                                  
Tiamin                       0,034 mg                                   
A Vitamini                5275 IU                                     
C Vitamini                18 mg          
E vitamini                 0,80 mg                                   
K Vitamini                414,8  mikrogram                                  
-------------------------------------------
ELEKROLİTLER
Sodyum                   4 mg  
Potasyum               295 mg  
 
---------------------------------------
MİNERALLER
Kalsiyum                177 mg     
Bakır                       385 mg    
Magnezyum          64 Mg
Manganez             1,15 mg   
Çinko                      7            
------------------------------------------
BİTKİSEL BESİNLER
Karoten-B                     3242 mikrogram
Kripto-kısantin-B        46 mikrogram
Lutein-zeaksantin
 
FESLEĞENİN  TABİATI: Kuru ve sıcaktır.
 
FESLEĞENİN ORJİNİ: Hindistan'dır. Akdeniz'e getirilerek dünyaya yayılmıştır.
 
 
 FAYDALARI: Tohum'larının çayı sinirleri teskin edip, kuvvetlendirir; böbrek üşütmesi ve sancıyı dindirir. Vücudunuzdaki tüm salgı bezlerini dengeli şekilde çalışmaya hazırlar. Böylece bedeni ve özellikle ruhi zindelik yaratır. -Dinçlik, enerji ve sağlık getirir. Migren melankoli sürekli üzüntü hissi, sabit fikirlilik, endişe ve korku içinde olma, çok rüya görme, felç, uykusuzluk, baş dönmesi, uykuda ağırlık basması ve  özellikle Sara (Epilepsi) için çok faydalıdır.
 
 BAYANLAR İÇİN: Anne adayları için, Tulsi (Fesleğen)'nin, içerdiği vitamin ve  besin değeğerleri sayesinde anne olmalarını kolaylaştırır ve ay halinin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar. Çocuk emziren annelerin süt miktarını arttırmada, bulunmaz bir veliniymettir. Çocuk emziren anne'lerin, Tulsi (Ferleğen) 15 dakika demlendirip bal ile tadlandırarak günde iki su bardağı içilir.  Doğumu kolaylaştırır. Daima tazesini tercih ediniz. Raf ömrü 6 ayı geçtikten sonra aroması ve diğer faydaları azalır. Raf ömrü geçmiş şifalı bitkileri kullanmak; sadece hastanın psikolojisini düzeltir.
 
Tulsi-Fesleğeni çiğnemekle dimağda olan tıkanıklıkları açar. Pişmişiyle ağzınızı çalkaladığınız zaman, kulağa faydalıdır. 
 
Mide ve bağırsaklarda salgı bezini arttırır, hazmı kolaylaştırır. Mideyi kuvvetlendirir. Stresten kaynaklanan bulantıları geçirir. Bağırsaklardan kaynaklanan vücut zehirlenmesini önler. 
 
AKCİĞER VE NEFES YOLLARI: Akciğer ve bronşları dezenfekte eder, oralardaki hastalıkların (Bronşit, öksürük) geçmesine yardım eder. Yaz mevsiminde, evde doğal limonata yapmayı alışkanlık haline getirin ve sabah kahvaltısında ilk içecek olarak bu limonatayı için, sonra çay için. 
 
KALP RAHATSIZLIKLARI İÇİN: 8 10 dal fesleğeni iyice yıkayıp, iki su bardağı su ve bir adet limonun çekirdeklerini ayıklayarak, ilave edip blander veya mutfak robotunda iyice çırpılıp, isteğe göre bal ile tatlandırıp, günde iki kere bu işlemi gerçekleştirip içilir.
 
SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN:  150  Gram taze Tulsi (Fesleğen)  bir litre kaynar suyun içine atıp, demlediğiniz kabın ağzını iyice kapatarak, 20-30 dakika demleyip saçlarınızı demlemiş olduğunuz su ile yıkayınız. Haftada en az iki kere bu işlemi tekrarlayın. 
 
KULLANILIŞI: Fesleğeni, mevsimsel taze sıkılmış meyve suyu ile mutfak robotunda çırpın için, bu lezzetten vazgeçemiyeceksiniz. Salatalarınıza katın. Tazesinden 20 - 30 gram'ı sıcak suya koyun, bardağın ağzını kapatın 15 dakika demleyin, bal ve limon ilave edip için. 60-75 arası kilolular, günde iki su bardağı, 75-90 arası olanlar üç su bardağı içmelidirler. Şeker sorunu olmayanlar, bal ile tadlandırarak içmeleri daha faydalı olur.
 
YAN ETKİLERİ: Hamile iken kesinlile kullanılmaz. Üç öğün yemekte azar azar yenmelidir. Tulsi-Fesleğeni, çok yemek gözleri dumanlı eder. Mideyi şişirir. Hazmi güçtür. 
 
Cümle Vatan Şehitlerini, T.C.'nin kurucusu M.K. ATATÜRK'ü ve nesli tükenmiş Müslümanları Rahmetle, Gazileri minnetle, Anar, Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.
 
Tulsi-Fesleğen ile ilgili daha önemli etkilerini, başka bir sohbetimizde sizlerle paylaşacağız.
görüşmek dileğiyle.
 
 
YAZAR:NUMAN ALADAĞ
 
Etiketler: , FESLEĞEN, , , (TULSİ)'NİN, FAYDALARI, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
203 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
415 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
468 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
198 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
218 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
174 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
277 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
240 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
256 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
227 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
201 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
287 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
285 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
286 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
253 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
664 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
596 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
490 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
600 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
859 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
543 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
1643 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
906 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
907 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
989 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
940 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
654 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
320 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
367 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
377 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
380 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
363 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
338 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
433 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
392 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
473 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
675 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
490 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
545 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
438 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
464 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
470 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
369 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
497 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
491 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
532 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
489 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
1301 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
519 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
418 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
477 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
528 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
516 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
321 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
500 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
661 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
391 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
845 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
489 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
343 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
453 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
494 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
602 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
471 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
579 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
460 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
624 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
567 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
624 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
568 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
582 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
645 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
657 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
597 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
622 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
926 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
673 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
690 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
498 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1120 Okunma.
Haber Yazılımı