301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 20:56 Bu yazı 4614 kez okundu
 
FUTBOLDA GENÇLERE GEREKEN ÖNEM VERİLMELİ....
NECAT AKMAN
 
 

Ünal KARAMAN, Genç Futbolcular ve Mardin’de Futbol Üzerine… Lütfen tuttuğunuz takım ya da taraftarı olduğunuz takım üzerinden yazıyı okumayınız. Benim de hangi takımı tuttuğum hiç önemli değil. Söz konusu ve önemli olan gençler…! Ya da genç futbolcular! 2018 -2019 sezonunda Türkiye Süper Liginde öyle maçlar oynanıyor ki 3 büyükler ya da 4 büyükler efsanesinin tam anlamıyla tarih sayfalarına çöküş sezonu olarak yazılabilir diye düşünüyorum. İşte tam da bu yıl gençlerin yılı olabilecek durumda ki yeni isimler duymaya başladık spikerlerin ve yorumcuların ağzından. Ya da izlerken maçları bu da kim dediğimiz anları. -

 

Niye mi Ünal KARAMAN ? - Çünkü büyük bir sorumluluk altına girerek gençlere şans veriyor. Trabzonspor gibi zor ve hedefleri olan bir kulüpte ilk defa görevlendirilmesine rağmen, cesaretli ve dürüst açıklamaları Ünal KARAMAN dedirtiyor bana. Ünal KARAMAN gibi antrenörlerin çoğalması ve daha çok şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemiz futbolu sonucu daha önceden belli olmayan renkli müsabakalara sahne olurken, Milli Takım düzeyinde de gençleştirme planlamasına gidildi. Bireysel olarak yetenekli ve çok iyi genç futbolcuların şans bulduğu bu dönemde farklı nedenlerden dolayı iyi sonuçlar alınamadı.

 

Bu konuda alınmış kararların ve gençleştirme projesinin devam ettirilmesi ülke futbolunun gelişmesine katkıda bulunacağı kanısındayım. İlimizde de dünyanın en çok ilgi çeken sporu futbol açısından çok önemli potansiyellerin bulunduğunu düşünüyorum. Hem genç nüfus ( 30 ) hem de öğrenci sayısı ( 250.000 ) bu potansiyelin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

 

Mardin 1. Amatör Liginde bu hafta sonu Kızıltepe Belediye spor – Nusaybin Belediye spor takımları arasında oynanan müsabakayı izleme fırsatı buldum. Yaklaşık olarak 3-4 bin kişinin tribünlerde takımlarını desteklemeye gelmesi bizi görsel olarak eskilere götürse de müsabaka anında ki kötü tezahüratlar ve müsabaka sonrası yaşanan olaylar nedeniyle benim gibi birçok izleyicinin rahatsız olduğunu gördüm. Yaşanan olayların içinde olan bütün bileşenlerin mutlaka ders çıkarması gerektiği apaçık ortadadır. Bölgesel Amatör Ligi 1. Grupta ilimizi temsil eden Mardin Büyükşehir Belediyespor ise oluşturduğu iddialı ekip ile en önemli şampiyon adayı olarak maçlarına devam ediyor. Şampiyonluk yolunda temsilcimize başarılar diliyor; genç futbolcularımızın ülke futboluna kazandırılacağı çalışmalarıyla ve projeleriyle örnek kulüp olmasını umut ediyorum.

 

Sonuç olarak hem spor yöneticisi, hem antrenör, hem futbolcu hem de taraftar kalitesinin artması için gerekli çalışmaların, çalıştayların, konferansların, gelişim seminerlerinin ve ödüllendirmelerin zamanında ve güvenilirlik esası göz önüne alınarak yetkili ve sorumlu kurumlar ile kurullar tarafından uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda her uzmanın, antrenörün ya da sorumlu kişinin genç nüfusumuzun gelişimi ve bilgilendirilmesi için gerekli adımları atacağı ve daha çok sorumluluk alacağı yarınlar dileğiyle. Futbol sadece futbol değildir.

 

Teşekkürler…​​​​​​​​

 

Necat AKMAN ​​​​​​​ UEFA B Futbol Antrenörü

 
Etiketler: FUTBOLDA, GENÇLERE, , GEREKEN, ÖNEM, VERİLMELİ....,
Yorumlar
Haber Yazılımı