301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 17:34 Bu yazı 147 kez okundu
 
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

 

Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları

 


Değerli okuyucularımız,

 

Hindistan-Rajasthan-Bikaner-Kolayat-Hadan köyü: 

 

Hadan 4000 nüfuslu bir köy olup, 24'ü Müslümandır. Hadan köyünde yerleşik Türk asıllı soydaşlarımızı ziyaret edip, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri fanatik Türk Milliyetçisi Abdulkadir Açar'ın,"Türk her yerde Türktür" deyişine göre beni misafir ettiler. Gerçekten, Türk ve Müslüman her yerde Türk ve Müslümandır. "Asluhu-fesluhu" kim ne derserse desin; herkes aslına rücuu eder.

 

Hadan köyündeki Türk asıllı soydaşlarımızın ve Hindistanlı Müslüman kardeşlerimizin, ortalama her gün düzenli bir kilo hıyar yiyiyor. Hıyarı bal ile yemeleri ve ciltlerinin saten gibi parlak olmaları dikkatimi çekti. Hadan'da, kahvaltı da içecek olarak, yarısı salatalık yarısı da, mevsimsel meyve suyu ile karıştırıp, yapılan kahvaltının çok sağlıklı olduğunu söylediler. 

 

7 yaşından büyük çocukların hıyarı, bal ile yemeleri çok faydalıdır. Bilim adamları, çocuklar büyüdüklerinde romatizmal hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığını belirtiyorlar.

 

Ayrıca Rajasthan tarım üniversitesi gıda bölümü bilim adamlarının, hıyarın içerdiği vitamin ve besin değerlerine göre faydası, modern tıb tarafından da onaylandığını belirtiyorlar.

 

Önemli hatırlatma: Hıyarı, besin değerlerinin kaybolmaması için, yuvarlak doğrayın. Kesinlikle uzunlamasuna doğramayın.

 

HIYARIN (KHEERA) TARİHİ

Hıyar, Zencefil, zerdeçal ve Narenciyegiller gibi,  Hindistan Batı Himalaya alt eteklerinde dünyaya dağılmıştır. Binlerce yıldır insanlara şifa veriyor. Hıyarın Hintçe adı: ''Kheera'' dır.

 

Değerli okuyucularımız,

Rajasthan-Hadan köyünde yaşayanların, su içerken bardağa yuvarlak kesilmiş 4-5 dilim hıyar koyarak suyu içip hıyar dilimlerinide yiyiyorlardı. Sorduğumda, "Bu uygulama vücudu nemli tutar ve vücudu doğal olarak serinletir." cevabını verdiler. Ayrıca vücudu detoksifiye eder. 

 

Başta çocuklar olmak üzere ve herkesin serinlenmesi için, hıyar suyunu içerek doğal olarak serinlesinler.

 

Vücudunuzu nemli tutmaya ek olarak, hıyar suyu ayrıca serbest tadikallerle savaşan ve toksinleri vücuttan temizleyen antioksidanlar içerdiğinden vücudunuzu detoksifiye etmenize yardımcı olur. 

 

Salatalığı yuvarlak doğrayıp, bal ile yemeyi hiç denediniz mi? Başta okula giden çocuklar olmak üzere, herkes için, vazgeçilmezlerin vazgeçilmezi olacaktır. Sağlığınız için mutlaka deneyiniz. Afiyet olsun.

 

Hıyar üretiminde Dünya liderleri:

1- Çin   5, 4315 900  ton

2- Türkiye 1, 760 000 ton

3- İran: 1, 620 000 ton

4- Rusya: 1, 124 000 ton

5- Ukrayna: 1, 060 000 ton

6- İspanya: 760 000 ton

7- Amerika: 756 000 ton

 

100 gram salatalık da, besin değeri listesi:

 

PRENSİP                       Besin  değeri       BKİ oranı

Vitaminler

0.098 mg hesaplayın 1

pantolenik asit              0,259   mg        5

Prindoxine 0.04 μg (Mikrogram)            3

B2 vitamini                    0,033 mg          2

Titamin 0,027 mg 2

A vitamini                      105 IU               105

C Vitamini                      2,8 mg              4,5

E vitaminleri 0.03 mg 0

K vitamini                       16,4                   13,6 ug (Mikrogram)

 

ELEKTROLİTLER:

Sodyum                          2 mg                 0

Potasyum                       147 mg            3

 

MİNERALLER

Kalsiyum                       16 mg               1,6

Demir                            0.28 mg           3,5

Magnezyum                 13 mg               3

Manganez                     0,79 mg           3,5

Fosfor                             24 mg              3 

Çinko                               0,20 mg          2

 

BİTKİSEL BESİNLER

Kripto-Konsantin-B       26 ug (Mikrogram)

Karoten-B 45 ve (Mikrogram 

Lutein-Zeaksantin 23 ve (Mikrogram)

 

1- Kemik gelişimi: Hıyar, ligamentler, kıkırdak, tendonlar, kasları gençleştirir ve kemikteki sağlık ve güçlü bağ dokularını geliştirmeye yardımcı olan yüksek slika miktarına sahiptir. Yüksek silis varlığı daha parlak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Vücüdun su kaybını önlemeye yardımcı olur. Hıyar, kemik küylesinin arttırılması ve eklemlerde osteotrofik aktivitesinin arttırılması için gerekli olan yüksek miktarda K vitamini içerir.

 

2- Sindirim: Asitlik kabızlık, ülser oluşumu, vb. gibi birçok sindirim problemini önlemeye yardımcı olmak için hıyar sezonunda hergün düzenli 3 adet orta boy hıyar tüketilmelidir. Sindirim sisteminizin hıyarı sevmenin nedeni, toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan yüksek miktarda suya sahip olması, diyet bağırsakta kalmış gıdaları temizleyen elyaf ve protein emiliminde yardımcı olan erepsin adı verilen bir enzim.

 

3- Kalp ve kolestrol: Hıyar sıfır kolestrol içerir ve eğer kalp hastalığından mustarip olma riskiniz varsa ya da geçmişde kalp sorunu yaşamışsanız, sterol maddesi içeren birleşiğin, kolestrol seviyesini düşürmeye yardım eder. Hıyar da bulunan K vitamini, kalp krizine yol açan orter kireçlenmesini önler.  Vitamin K, iltihaplanmayı azaltan ve hüğcreleri koruyan gerekli besindir.  

 

4- Zayıflama ve hıyar: Yüksek miktarda diyet lifi içerir. Açlık sıkışmalarınızı çok fazla kilo almadan azaltacaktır. Zayıflamak için, hıyarı sıcak su ile yudumlayarak kalorileri azaltmada yardımcı olabilir. Zayıflamak için, kapitalizmin zehirini, gazlı içecekleri ve sodaları hıyar suyuyla değiştiri;  aradaki farkı 2-3 ay içerisinde görüp şaşıracaksınız 

 

5- Kanser ve hıyar: Kanseri önlemeye yardımcı olur. Hıyar, düşük ligan riski ile bağlantılı olarak, liganlar denilen bir grup phytonutrient içerir. Ek olarak bir çok antioksidan  C vitamini ile birlikte bağişıklığı geliştirir ve kanseri önlemeye yardımcı olan serbest radikal hasarını azaltır. Kanserli hücrelerde aktive olan belirli bir proteini bloke ederek, kukurbitasin hücrelerin büyümesini durdurur. ve ölümlerini başlatır. Çalışılan meme kanseri, baş ve boyun kanseri, lösemi, lenfoma, melanoma, pankreas, prostat ve diğer kanser türleri için de faydalıdır. 

 

6- Göz yorgunluğu: Göz yorgunluğuna sebep olan başta akıllı telefonlar olmak üzere, internet aşırı göz yorgunluğuna ve baş ağrısına sebep olur. Bu yorgunluğu gidermek için hıyarı, parmak kalınlığında yuvarlak kesip gözlerinizin üzerine koyup 10 dakika bekletin. Bu uygulama göz yorgunluğunuzu azaltır ve daha rahat hmenizi sağlar. Her gün akşam bu işleme devam edilmelidir.

 

7- Stres ve salatalık: Bu günün hızlı tempolu dünyasında stres altına alınması kolaydır. Bu stres vücudunuzu çeşitli şekillerde etkileyebilecek hormonal değişiklikler oluşturur. Hıyar böbreküstü bezlerinin işleyişini düzenleyen ve stresin vücudunuza olabilecek zararlı etkilerini dengelemeye yardımcı olan B vitaminleri açısından oldukça zengindir. 

 

8- Ağız kokusu: Ağız kokusu için, bir parmak kalınlığında yuvarlak kesilmiş 2 hıyar dilimini ağzınızın çatısına koyup, 3 dakika bekledikten sonra çiğneyerek yemek, tükürük bezlerini harekete geçirir. ağız kokusuna neden olan mikropları öldüren antibakteriyel ajanlar içerir. Ayurvedaya göre, midede ki aşırı ısınmaya bağlı olarak ağız kokusu oluşur. Salatalık yiyerek onu serbest bırakmaya yardımcı olur.

 

9- Safra kesesi: Bir su bardağı salatalık suyuna iki tatlı kaşığı bal koyup içilirse safra akınını temin eder.

 

10- Akciğer: Hıyar, akciğer ağrısını ve yaralarını tedavi etmek için, 12'şer gün devam edilir, 5 gün sonra ikinci kür başlar ve üç kür uygulayıp on gün sonra doktor kontrolüne baş vurup tahlil sonuçlarına ve doktor tavsiyesine göre neticeyi almış olursunuz. Salatalığın değerlerine göre kısa sürede tedavi eder.

 

11 Cilt güzelliği: YHıyar, cildi yatıştırır ve B5 vitamini ve silika içerdiği için sivilceleri tedavi etmek için doğal etkili bir ilaçtır. Hıyar suyu içmek vücuttaki tüm toksinleri temizleyerek ve fazladan mineral besin sağlayarak cildiniz daha sağlıklı olur. Yatmadan önce yüzünüze,elinize ve cildin diğer yerlerine sürülüp 25-30 dakika bekledikten sonra yatağa giriniz. cildinizi güzelleştirir.

 

12-Kaşıntı: Hıyar suyu kaşınan bölgeye sürülürse kaşıntıyı keser.

 

13 -İltihaplı Romatizma: Artrit Romarizma sorunu olanlar, günde 3-4 su bardağı taze sıkılmış hıyar veya acur suyu içmelidir.

 

14- Sarılık: Sarılık hastalığına yakalananlar, sabahları aç karnına sararmış hıyar'ı rendeleyip veya suyunu sıkıp bir su bal ile tadladırıp bir su bardağı bir içilir.

 

15-Alzheimer: Salatalık yüksek oranda içerdiği  K vitamini sayesinde, özellikle Alzheimer hastalığında beyindeki normal hasarı sınırlamak için, Hindistan da bilinen bir doğal ilaçtır.

 

16- Saç büyümesi: Salatalık, sağlıklı saç büyümesinde oldukça etkili olan slikon ve kükürt içerir.

 

17- Kemik sağlığını arttırır: Hıyar, kemik dokularını korumak için gerekli proteinlerin oluşumuna yardımcı olan K vitamini bakımından zengindir. İki su bardağı yuvarlak dilimlenmiş hıyar  vücuda günlük olarak önerilen K vitamini değerinin 36'nı sağlar. 

 

18- Kaslar için hıyar suyu: Hıyar, kaslar için faydalı bir mineral olan silika içerir. Egzersiz sonrası hıyar suyu kasların nemlenmesini sağlar ve fiziksel yorgunluğu azaltır.

 

YAN ETKİLERİ: Soğuk mizaçlı insanlar için pek uygun değildir. Sıcak mizaçlılar için faydalıdır. Soğuk mizaçlılar yediklerinde zararını gidermek için üzerine bir avuç kuru üzüm yenirse zararı telafi edilir.

 

 NOT: Verilen bilgiler yalnızca destek amaçlıdır. Doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak kullanmanız daha faydalı olur.

 

Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

ÖZDEYİŞLER:

1- Doğada ve tarımda her şey bir yeniliktir; fakat bu değişimin arkasında Allah korkusu, şefkat, samimiyet ve Vatan sevgisi yatar. (Ziraat Yük. Müh. Bahri Dağdaş)

2- Kör kör mü? Başka dünya göremeyen. Aptal kim? Onun partisi hakkında hoş bir şey söyleyemeyen o. Kim fakir çok fazla arzuyla sıkıntılı olan o. Zengin kim? Onun evinden mutlu olan o. (Hint Atasözü)

3- Para kaplanın kulağına gizlenir. (Hint atasözü)

4- Teyzesini sadece hıyar olgunlaştığında ararlar. (Hint Atasözü)

5- Hıyar ve su arasında tek fark dişlerin hareket etmesidir. (Hint Atasözü)

6- Güneşte hıyar, pirinç için yağmur. (Hint Atasözü)

7- Hıyar küçük olduğunda onu daha kolay çözebilirsiniz. (Hint Atasözü)

8- Aşk bir hıyar gibidir, tatlıdan başlar ve acı biter. (Hint Atasözü)

9- Kemer sıkma bir süslemedir, alçak gönüllülük onurludur. (Hint Atasözü)

10- Rüşvet ve haksız kazanç parasını yemek ilk başta tatlı olur, sonunda da hıyarın kart olanı gibi acı olur. (İbrahim Kirazoğlu)

 


           

 

 

 
Etiketler: , Hıyar'ın, şaşırtıcı, faydaları,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir
59 Okunma.
18 Nisan 2019
Berat gecesi büyük bir fırsattır.
84 Okunma.
31 Mart 2019
Miraç Kandili ve Türk İslam Gelenekleri
165 Okunma.
22 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik eşiğimiz
203 Okunma.
16 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi
172 Okunma.
12 Mart 2019
DEMOKRASİDE BÜYÜK RİSK
172 Okunma.
07 Mart 2019
Regaip Kandilinde, Türk İslam gelenekleri
228 Okunma.
02 Mart 2019
RÜŞVET VE RAF BEDELİNE DUR DİYENLER 31 MART SEÇİMİNİ KAZANIR
337 Okunma.
21 Ocak 2019
ÜÇ R'ye DUR DİYEBİLİRİZ
4800 Okunma.
15 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...
684 Okunma.
06 Ocak 2019
Mübarek elma, hem deva hem şifadır
613 Okunma.
28 Aralık 2018
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ
959 Okunma.
06 Aralık 2018
Lahananın şaşırtıcı faydaları
2036 Okunma.
24 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı
1922 Okunma.
18 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu
1043 Okunma.
09 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini
1444 Okunma.
28 Ekim 2018
CUMHURİYET ve tarımla geleceğimiz daha güvenlidir.
1189 Okunma.
27 Eylül 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN
2471 Okunma.
16 Eylül 2018
Eğitim ve Milli Ekonomi
500 Okunma.
10 Eylül 2018
HİCRİ YILBAŞI VE AŞURA GÜNÜ
419 Okunma.
07 Eylül 2018
ADALE VE KRAMP AĞRISI
387 Okunma.
28 Ağustos 2018
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
498 Okunma.
18 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz
1180 Okunma.
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
1297 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
1110 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
856 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
807 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
1001 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
1134 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
515 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
515 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
474 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
589 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
502 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
524 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
503 Okunma.
15 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
512 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
610 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
581 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
596 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
504 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
988 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
913 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
791 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
863 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
1206 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
1110 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
1936 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
1207 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
1271 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1298 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
1257 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
1092 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
680 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
732 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
679 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
655 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
642 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
630 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
734 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
725 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
748 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
976 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
748 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
825 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
717 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
745 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
743 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
1046 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
710 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
774 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
787 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
848 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
804 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
1775 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
841 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
704 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
788 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
860 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
837 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
669 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
776 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
961 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
668 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
1180 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
763 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
603 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
763 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
813 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
877 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
780 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
795 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
755 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
890 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
843 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
928 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
845 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
929 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
978 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
942 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
918 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
856 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
1260 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
1059 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
990 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
687 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1590 Okunma.
Haber Yazılımı