Yazı Detayı
01 Nisan 2017 - Cumartesi 13:41 Bu yazı 654 kez okundu
 
İŞLETMELERİN ANA UNSURU “MUHASEBE”
 
 

İŞLETMELERİN ANA UNSURU “MUHASEBE”

 

 

Muhasebe, ekonomik faaliyetlerde bulunan işletmelerin, finansal (parasal) karakterdeki bütün işlem ve değerlerini kaydetme ve sınıflandırma ilmidir. Bu çeşit işlem ve değerlerin anlamlı özetlerini hazırlama, analiz etme, yorumlama ve yetkili kişilere sonuçları açıklama sanatıdır.

 

İşletme yöneticileri, işletmelerin önceden tespit edilmiş hedeflere uygun gelişme gösterip göstermediğini, bu hedeflere ne derece uygun faaliyette bulunulduğunu, ürettikleri mamullerin birim maliyetlerinin ne olduğunu, verimli çalışıp çalışmadıklarını, işletmenin gerçek kârlılığının ne olduğunu, kredi maliyetlerinin yatırımlarla karşılanıp karşılanmadığını ve bunlara benzer soruların cevaplarını muhasebe verileri sonucu oluşan raporlardan elde edebilirler. Şüphesiz, yöneticilerin doğru karar alabilmeleri için, muhasebenin sunduğu bilgilerin doğru ve sıhhatli olması gerekmektedir. Muhasebe kayıtların dayandığı belgelerin geçerli ve doğru olması muhasebe raporlarının gerçekçi olmasını sağlayacaktır.

 

Muhasebe işletmelerin olmazsa olmazıdır. Ve bir işletmenin en önemli birimidir. Ülkemizde bulunan ticari işletmeler anonim yada limited şirket statüsünde olsalar da büyük çoğunluğu aile şirketi şeklinde yönetilmektedir. Ve yine bu şirketler aile şirketi görümünde olmalarından dolayı kurumsallaşamadıkları için şahıs işletmesi boyutunu aşamamaktadırlar. Şahıs işletmesi boyutunu aşamayan bu tip ticari kuruluşlar sahipleri tarafından istediği gibi yönetilmekte, işletme sahibi ise muhasebe sonucu çıkan raporlara önem vermediği için küçük bir ekonomik krizde bile büyük zararlarla karşı karşıya kalabilirler.

 

Muhasebe birimine zamanında ve gerçek işlemleri gösteren belgeler sonucunda o ticari işletmeye yardımcı olabilecek raporları oluşturabilecektir. Patronun cebi olarak işletilen bir müessesenin muhasebe verileri sonucu çıkan raporlar işletmenin gerçek durumunu göstermeyecektir.

 

Ülkemizde iflas erteleme taleplerinin çoğunluğunun, muhasebe verilerine dayanılarak oluşturulan raporlara önem verilmeyerek gerekli şekilde yönetilmediğinin bir neticesi olduğu görülmektedir.  Bu anlayışla yönetilen işletmeler hiçbir zaman bir yere varamamakla birlikte ticaret tarihinin tozlu sayfalarında yerlerini alarak yok olurlar.

 

Sonuç olarak, Muhasebenin firmanın gerçek verileri ile donatılması gerekir. Bu da işletmenin patronun cebi gibi değil, kurumsal bir yapıya kavuşmuş olarak yönetilmesinden geçmektedir. Bunun sonucunda elinize alacağınız bilanço size geleceğinizi görmenize, nasıl yatırım yapmanız gerektiğine, kredi alıp almamanız  gibi pek çok konuda bilgi vermeye yarayacaktır.

 

Unutmamak gerekir ki işletmeler sayısal verilerle yönetilir. Sayısal verileri ise ancak muhasebe sisteminden elde edilebilir!!!

 

NOT: Şahsımı, ARTUKLU HABER ailesiyle tanıştıran Genel Yayın Yönetmeni Abdullah ORTAÇ Bey’e teşekkür ederim. ARTUKLU HABER’in bütün insanlığın sesi olması dileğiyle…     

 

ALİ AZİRET

Vergi ve Finansman Danışmanı

Soru ve Görüşleriniz için e-mail adresi:

modvergidanismanligi@gmail.com

 

 
Etiketler: İŞLETMELERİN, ANA, UNSURU, “MUHASEBE”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı