Yazı Detayı
11 Eylül 2016 - Pazar 11:33 Bu yazı 763 kez okundu
 
KAYA MUTLU
İLHAN KARAÇAY
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

KAYA MUTLU


Mersin’de bir efsaneydi Kaya Mutlu.


Belediye Başkanı olarak sadece Mersin’de değil, tüm Türkiye’de ünlenmişti.
Mesele, Mersin’e hizmet olunca, hiç ayırım yapmadan, rakibinden bile fikir alır ve uygulardı.
Bu nedenle halk tarafından sevilirdi.
Tabii ki, istekleri yerine getirilmeyenler tarafından sevilmezdi.
Ben, O’nu sevenler ve takdir edenlerdenim.
1975 yılının ekim ayıydı. Beraberinde İçel Milletvekili Oral Mavioğlu ve kızı ile birlikte Hollanda’ya gelmişti. Hollanda’ya gelmeden önce Paris’te idiler. O zaman Paris Büyükelçimiz İsmail Erez ve şoförü ASALA kahpeleri tarafından öldürülmüştü. Hollanda’ya geldikleri zaman da THY’nin Amsterdam bürosu bombalanmıştı. Bu her iki olay sırasında Kaya Mutlu saldırıların yakınındaydı.
Araştırma yapıyordu Kaya Mutlu. Avrupa’da su işleri, kapalı ve açık park alanları ve peyzaş işlerinin nasıl yapıldığını araştırıyordu. Bu konularda kendilerine yardımcı oldum.
Dönüş yapacağı sırada evimde misafir iken rahatsızlanmıştı Kaya Mutlu. 
Eve çağırdığım doktor, ‘Dışarı çıkamaz ve seyahat edemez’ demişti.
Ben de O’nu dışarı çıkarmadım ve yolculuk yaptırmadım. Evimde misafir kaldığı sürece tedavisi yapıldı ve sonunda sağlıklı bir şekilde Mersin’e yolcu edildi.
Kaya Mutlu, her zaman kendisini bana borçlu hisetti.
Mersin’e gelişimi her duyuşunda haber gönderirdi ve beni ağırlamak istediğini bildirirdi. Ben de, işleri başından aşkın Başkanı işinden etmemek için bahaneler yaratırdım.
Gözne yaylasında bir ev yaptırıyordu. O evi görmek için randevulaştık. Tam Hollanda tipi bahçeli bir ev yaptırıyordu. 
Mutlu’nun yeğeni Fikri Sağlar o zaman öğrenciydi. Lahmacunlarımızı O hazırlatmış ve getirmişti. Fikri Sağlar daha sonra siyasete atılmış ve Kültür Bakanlığı’na kadar yükselmişti.
Rahmetli Kaya Mutlu, daha sonra bizi birkaç defa yemeğe götürdü.
O’nu en son görüşüm, üç-dört yıl öncesine dayanıyor. CHP’de faal olan yeğenim Bülent’e, beni görmek istediğini söylemişti. Evine gittim. Yaşlandığı belli oluyordu. ‘Nasılsın, ne yapıyorsun?’ diye sordu. Ben de adabımuaşeretin emrettiği yanıtı verdim.
Sonra devam etti: ‘Bak, sen 1984’te bana rakip oldun ve Okan Merzeci’nin kazanmasına yardım etmiş oldun. Ama sağlık olsun. Şayet buralardaysan, yani Hollanda’ya dönmeyeceksen, seni Mezitli’ye Başkan yapalım.’
Ben de teşekkürlerimi beyan ettim ve O’nu son defa kucaklayıp ayrıldım.
Şimdi, Mersine geldiğim akşam vefat haberi geldi.
Allah rahmet eylesin.
Sanırım bugün cenazesi kalkacak: Araştırıp gideceğim tabii.
Kaya Mutlu’yu uzun uzun yazmayı planlamıştım. Ama Google’de arama yaparken 
Mithat Fahlioğulları’nın 18 Eylül 2015’te yayınladığı bir yorumu gördüm.
Mithat kardeşimiz, benim anlatmak istediklerimi fazlasıyla yazmış:
Gelin o yazıyı okuyalım:

EFSANE BAŞKAN KAYA MUTLU
Mersin 1970 yılların başı Mersin Biraz gelişmiş bir köy konumunda olan bir kent .Belediye Başkanı Adalet Partisinden Muhittin UYAR,dı. Mersin Demokrat Partinin ve onun devamı olan Adalet Partisinin kalesiydi. 
Mersin Merkezde Arap Aleviler çoğunluktaydı. Mersinin köklü aileleri, (Antmenler, hallaçlar, oruçlar, ergenler, uyanmışlar, koreliler, eldenizler) v.s. Adalet Partisini destekliyorlardı. 
CHP Mersin Merkez,de çok zayıf ve Belediye seçimlerini alması hayal bile edilemiyordu. CHP bir çok kişiye 1973 yılında yapılacak seçimlere adaylık önerisi götürdüğünde kimse kabul etmiyordu. CHP yöneticileri SSK Başhekim Yardımcısı Dr. Aydın Özlüye de teklif götürüyor ama kazanma şansını görmediği için kabul etmiyordu.
Ankara,da Devlet Planlama Teşkilatında görev yapmakta olan A.Kaya Mutlu aday olmayı düşünüyor, Ankara,da parti yetkilileri ile görüşmeler sonucunda aday olmaya karar veriyordu.
CHP Genel Sekreteri Orhan EYÜPOĞLU, A.Kaya Mutlu,ya bir öneride bulunuyordu. "Seni istersen hemen atayalım ama bana sorarsan ön seçimi iste git Mersinden ön seçimden çık ve Belediyeyi al" diyordu. 
Ve Mersine gelen A.Kaya Mutlu adaylık başvurunda bulunuyor ve ÖN SEÇİME giriyor. Mersin,in kaderi işte o gün değişmeye başladı. Ön seçimi kazanan Kaya MUTLU 1973 yılında yapılan Belediye Başkanlık seçimini de Adalet Partisinin kalesinde ezici bir çoğunlukla seçimi alıyordu. 
İlk dönem çok hızlı kentsel hizmetlere başladı, her yer bahçe, 5,6 mahalle vardı, yollarımız yoktu, Plaj Yolu sazlık ve bataklıktı. 
Yol çalışması yapması için bahçe ve tarlaları bölmesi, parsellemesi, kentin imarını çözmesi gerekiyordu. Bahçelerin %80-90 nu Arap Alevilerin sahip olduğu arazilerdi. Bahçelerinden yol çalışması yaptıkça Kaya Mutlunun adı Arap düşmanı olarak konuşulmaya başlandı öncelikle ama sonradan görüldü ki yol, su, elektirik hizmetleri arazilerine değer kattı.
Mersin,de sermaye fabrikalar kurmaya başladı, Mahalleler bölündü yeni mahalleler kuruldu, Kent şehirleşmeye halk hizmet görmeye başlamıştı. 
Kent büyüdükçe işçilere ihtiyaç oluyordu. Mersinliler Belediyeye girmeye istekli değillerdi. Günü birlik yaşayan Romanlar o tarihlerde ilk defa Devlet dairesinde Belediyelerde işe başladılar ve bu gün EMEKLİ romanlar o dönemin CHP Belediyesi ve Kaya MUTLU sayesinde olduklarını söyleyebilirim.
1977 yılı seçimlerini de %67 oy oranıyla ikinci kez alan CHP ve Kaya Mutlu Mersin,i çok kısa bir zaman içerisinde Solun kalesi yaptılar. Yıllardır sağa oy veren Arap Aleviler CHP,ye yöneldiler ve halen öylede devam ediyorlar.
Belediye hizmetlerini yalnızca merkeze yapmıyordu Kaya Mutlu, Mut ilçemizin Dağpazarı yolu ilk asfaltı Kaya Mutlu döneminde görüyordu. Tüm ilçelere, köylere belediye hizmetlerini götürüyordu. Belediyenin tüm hizmetlerini belediye işçileri ile yapıyordu. 1978 yılında MERSİN BELEDİYESİ,nde 4250 işçi çalışmaya başlamıştı.
Mersin Belediyesinin Büyükşehir olması için çok gayret gösteren ve muhalefette olmasına rağmen Mersinin Büyükşehir olmasında en büyük pay ve emek Kaya Mutlu,a aitti.
Belediye bünyesinde onlarca ATÖLYELER açtı binlerce kişiye istihdam oluşturdu. Yüzlerce Otobüs, iş makinaları, Kaya Mutlu döneminde alındı. Yapılan Toplu İş Sözleşmeleri ile işçi ücretleri liman işçilerinin ücretlerini sollamıştı. Emeğe saygı ve hak ettiği ücreti yine Kaya Mutlu döneminde işçilerimiz yaşamıştı. Bu gün Mersinde yaşayan emeklilerin büyük çoğunluğu Kaya Mutlu döneminde çalışanlardı ve hemen hemen her evden bir çalışan vardı Belediyede.
Belediye maaş verdiğini tüm Mersin anında duyardı. 4250 işçinin maaş aldığı gün Mersin Bayram gününe dönerdi. İşçi aldığı maaşı, Bakkalına, kasabına, manavına yani Mersin,e geri dönerdi işçi,de esnafta bayram yaşardı. 
Belediye,ye alınan işçiler Mersin,de oturan ve Mersinde seçmen olanlardı. Mersin,in bütün ilçelerden köylerinden işçilerimiz vardı. Halk arasında "Kaya Mutlu Kürtleri doldurdu belediye,ye" söylentiler doğru değildi. Peki bu söylentiler neden çıkıyordu birazı politik nedenlerle ama asıl önemlisi, Belediyenin zor işleri yani, Temizlik, asfalt ve kanalizasyon v.s. işlerde genellikle Mersin ilinin dışından gelen işçiler yapıyordu ve bunlar halkın göz önündeydi hepsi bu, 
Otobüsler her mahalleye saat gece yarıları 02.00 kadar çalışıyordu., Ekmek Fabrikası, Otogar, Hal, Çöp fabrikası, onlarca atölye , yollar, hep Kaya Mutlu döneminin projeleriydi. Ve en önemlisi BERDAN SUYU. Mersinin Mersin Markası yapan, FESTİVALLER kentine dönüştüren Marka kenti yapan kişi KAYA MUTLU. Kaya Mutlu,dan sonra göreve gelen Belediye başkanları bir taş üstüne bir taş koyabilseler idi bugün Mersin hak ettiği yerde olabilirdi.
Kaya Mutlu,nun siyasete kattıkları ve siyasi yaşamını bir başka yazı kösemde aktarmaya çalışacağım. Bir tek cümleyle anlatmak gerekirse Mersin,de siyaset Kaya Mutlu ve Karşıtları olarak yapıldı ve yaşandı dersem pek fazla abartmış olmam diye düşünüyorum.

 

Mersin Kaya Mutlu,ya borçlu bir kent. 

Teşekkürler Kaya MUTLU

 

 
 
Etiketler: KAYA, MUTLU,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Ocak 2019
Sosyal medya canavarı...
572 Okunma.
19 Aralık 2018
Torpilli olmanın, zirve yaptığı bir dönem yaşıyoruz
1938 Okunma.
29 Kasım 2018
Siyasetin çirkinlikleri
2105 Okunma.
10 Kasım 2018
ATATÜRK’ÜN YURTTA YAPTIĞI EN SON ZİYARET, MERSİN’İN MEZİTLİ İLÇESİNDEKİ POMPEİPOLİS OLDU.
2761 Okunma.
05 Kasım 2018
BENİ ECEVİT GAZETECİ YAPTI
574 Okunma.
01 Kasım 2018
Adab-ı muaşeret (Görgü kuralları)
635 Okunma.
19 Mart 2018
İlhan KARAÇAY'dan Hollandalı futbolcu Elia'ya mektup
9123 Okunma.
13 Mart 2018
Bir bardak suda fırtına koparmak buna denir işte!
896 Okunma.
09 Mart 2018
Türkiye-Hollanda gerginliğini körüklemeyelim.
1347 Okunma.
23 Şubat 2018
Parlamentoda sağduyulu bir tek Hollandalı yok mu?
2021 Okunma.
25 Aralık 2017
Yeni yıla girerken...
3673 Okunma.
26 Kasım 2017
ATA’MIZ YURTDIŞINDA BİR BAŞKA ANILIYOR VE SEVİLİYOR.
601 Okunma.
25 Kasım 2017
KÖYÜMÜZE DÖNMEYECEĞİZ, FADİME’Yİ DE GETİRECEĞİZ...
739 Okunma.
09 Ekim 2017
Tatsız, tuzsuz geçen bir yaz dönemi
967 Okunma.
13 Temmuz 2017
HOLLANDA’YI ELEŞTİRELİM AMA HAKSIZLIK YAPMAYALIM.
1046 Okunma.
08 Temmuz 2017
TRT BELGESEL ÇALIŞANI DOSTLARIM KISKANMASINLAR.
651 Okunma.
12 Mart 2017
20 YIL ÖNCE KARAR VERMİŞ VE YAZMIŞTIM: HOLLANDA'YI SEVMİYORUM !
1123 Okunma.
05 Mart 2017
HOLLANDA SEÇİMLERİNDE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERMENİN TEK YOLU VAR:
2853 Okunma.
28 Şubat 2017
Aaaah içine tükürdüğüm politika ah!
634 Okunma.
14 Şubat 2017
AZİZ VALANTİNE GÜNÜ'NÜZ, YANİ SEVGİLİLER GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN !!!
761 Okunma.
26 Aralık 2016
AVRUPA BİRLİĞİ'NİN DAĞILMASI, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN DAĞILMASINA BAĞLIDIR.
1092 Okunma.
16 Eylül 2016
HOLLANDA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ (!) ve HOLLANDA’DAKİ TÜRK GAZETECİLERE ÇAĞRI.
1180 Okunma.
01 Ağustos 2016
NECMİ TANYOLAÇ AĞABEYİMİZİ ANARKEN...
872 Okunma.
29 Temmuz 2016
BAKALIM BU BİLDİRİ İÇİN DE 'ANKARA'NIN UZUN ELİ' DİYECEKLER Mİ?
1071 Okunma.
27 Temmuz 2016
Ankara'nın uzun elini kesin.
1078 Okunma.
25 Temmuz 2016
Hollanda basınından Türkiye aleyhindeki yayınlardan örnekler:
1238 Okunma.
20 Temmuz 2016
Wikileaks ifşaatından müthiş yorum yapanlar.
1135 Okunma.
18 Temmuz 2016
1980'LERİ YENİDEN YAŞIYORUM
1067 Okunma.
14 Temmuz 2016
IRKÇILIĞA HEDEF OLMAYAN, IRKÇILIK YAPMAKTA BEİS GÖRMEZ
1001 Okunma.
08 Temmuz 2016
SEYRETTİKLERİNİ DEĞİL, SKORA GÖRE YORUM YAPANLAR ÇILDIRTIYOR...
610 Okunma.
07 Temmuz 2016
TURGAY ŞEREN'İN ARDINDAN AĞLIYORUZ...
949 Okunma.
22 Mayıs 2016
TÜRKLÜĞÜMÜ SORGULAYANLARA … IRKÇILIK YAPANLARA...
827 Okunma.
15 Mayıs 2016
EUROVİSİON FOBİSİNDEN KURTULMALIYIZ:
979 Okunma.
10 Nisan 2016
Hollanda Türk diasporası içinde neler oluyor?
1115 Okunma.
24 Mart 2016
TARTIŞMASIZ, DÜNYA'YA GELMİŞ EN BÜYÜK FUTBOLCUYDU
900 Okunma.
27 Kasım 2015
KOCAMAN ADAM AĞLAR MI ? BÖYLESİ DOSTLARI VE SEVENLERİ OLURSA AĞLAR TABİİ !!!
1571 Okunma.
14 Kasım 2015
AVRUPALI'NIN CANI CAN DA, TÜRK'ÜN CANI PATLICAN MI?
1030 Okunma.
12 Eylül 2015
BATIDA DEGİŞEN BİR ŞEY YOK
1215 Okunma.
07 Eylül 2015
TAHAMMÜLSÜZ HOLLANDALILAR HER ŞEYE TAHAMMÜL EDERLER AMA TÜRKLER'E YANİLGİYE HAYIR
998 Okunma.
06 Eylül 2015
FENERNAHÇEM BENİM...
911 Okunma.
19 Haziran 2015
DEMİREL’E VEDA EDERKEN
1356 Okunma.
17 Haziran 2015
SÜLEYMAN DEMİREL İLE ANILARIM
1136 Okunma.
10 Şubat 2015
MÜZEYYEN SENAR'IN ARDINDAN
1604 Okunma.
19 Aralık 2014
Avrupa gerçeği
1475 Okunma.
22 Ağustos 2014
Sandığa gidemeyen seçmene kızmayalım
2225 Okunma.
Haber Yazılımı