Yazı Detayı
27 Ağustos 2017 - Pazar 11:41 Bu yazı 714 kez okundu
 
KİM SEVİNÇLERİ HÜZÜNLERE DEĞİŞMEK İSTER?
ABDULVAHAP KARTAL
vahap.abdullah@gmail.com
 
 

KİM SEVİNÇLERİ HÜZÜNLERE DEĞİŞMEK İSTER?

 

 

Kurban Bayramı’na az bir süre kaldı. Herkes 10 günlük tatilin planlarını yapmış hatta bazılarımız yola çıkmış durumda. Yola çıkanların yolu açık olsun. Henüz yola çıkmayanlara ise birkaç tavsiyem olacak.

Biliyorsunuz ki toplumumuzda bayramlar kavuşmanın vesilesi. Bayram ziyaretleri sayesinde bir yandan aile büyükleriyle bir araya gelinecek uzun uzun hasret giderilecek, öte yandan da çocukluk arkadaşlarıyla bueeluşulacak. Aman dikkat diyelim dostlar. Dikkat zira sevinç ve mutluluk zamanı olan bayramları taziye yerine çevirmeyelim. Sevinçleri hüzünlere değişmeyelim.

Hiç kimse bana bir şey olmaz demesin, bir anlık dikkatsizlik hayatınıza mal olabilir. Hem sizin hem de sevdiklerinizin...

Sevgili okuyucular, Interpress’in Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 2017 Trafik verilerinden derlediği raporun çarpıçı bölümlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

 

Rapora göre, yılbaşından bu yana toplam 5 milyondan fazla ceza kesildi. Cezaların toplam parasal değeri ise yaklaşık 1 buçuk milyar TL tutarında. Yılbaşından bu yana Türkiye genelinde gerçekleşen trafik kazasında yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen kazalarda ise 169 bin vatandaşımız yaralandı.

 

Az değil sevgili dostlar 2 bin insanımızı kaybettik. Türkiye’de her yıl ortalama 7.500 insanımızı kaybediyoruz. Neden kaybedelim? Biraz daha dikkat etsek daha iyi olmaz mı?

 

600 bine yakın araç, 70 bine yakın sürücü trafikten men edildi. İlk sırada sürücülerin aşırı hızlı gitmeleri sonucu kaza yaptıkları belirlenirken, ikinci sırada kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uymamaları olarak istastiklere yansıdı. Benim merak ettiğim seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın cep telefonuna dalıp gitmenin kazalarda hiçbir etkisi yok mu? Çünkü araç kullanırken cep telefonu ile oynamak dikkat dağıtıyor. Yıllardır var olan trafik kurallara uymakta güçlük çeken insanımız cep telefonu tehlikesine nasıl karşı koyacak bilemiyorum. Malumunuzdur, 7’den 70’e sosyal medya bağımlısı olup çıktı. Size tavsiyem direksiyon başındayken telefonu kesinlikle kullanmayın iyisi onu ulaşamayacağınız bir yere koyun hatta mümkünse kapatın. Mola saatlerinde açıp bakarsınız olur biter. Aksi halde Allah korusun seyir halindeyken bu cep telefonu bağımlılığınızın kurbanı olabilirsiniz. Cep telefonu ile ilgilenerek araba kullanan her kişi tehlikeli sürüşten dolayı suçludur. Lütfen telefonla ilgilenerek araç kullanmayın. Hem kendinizin hem de başkasının hayatını tehlikeye atmayın.

 

Birçok yerde görebilirsiniz ama ben yine de uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli 5 hususu size hatırlatayım:

 

·         Aracınızı detaylı bir kontrolden geçirin.

·         Yolculuktan önce mutlaka yeterli miktarda uyuyun

·         Yoldayken ara ara mola vermeyi unutmayın.

·         Hız limitlerine kesinlikle uyun.

·         Sürüş esnasında cep telefonu ile ilgilenmeyin.

Evet sevgili dostlar hepimizin bu kurallara uymasını temenni ederek herkese güzel, mutlu bayramlar diliyorum.

 

Not: Bu arada Kurban Bayramı’nda kurban eti yiyeceğiz diye midemize kurban gitmeyelim. Yeme içmemize dikkat edip sağlımızı korumaya da özen gösterelim.

 

 

ABDULVAHAP KARTAL

 
Otomatik alternatif metin yok.
 
 
Etiketler: KİM, SEVİNÇLERİ, HÜZÜNLERE, DEĞİŞMEK, İSTER?,
Yorumlar
Haber Yazılımı