Yazı Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 18:38 Bu yazı 1655 kez okundu
 
'MARKO PAŞA'NIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
 
 

 

'MARKO PAŞA'NIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ  

 

Mardinin önemli Markası haline Gelen ve ülke çapında yayılma özelliğinin yanısıra Kültürel etkinliklere de önem veren ,ARTUKBEY firmasının sponsorluğunda Mardin'de Uygur Kardeşlerin oynadığı ve seyirciden yoğun ilgi gören 'MARKO PAŞA'tiyatro oyunu her bakımdan alkışlanacak ve küçümsenmeyecek  bir ilgi gördü.

 

Tiyatro, duyguların ve olayların bir sahnede, seyirciler önünde jest ve konuşmalarla anlatılması ve sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösterilerden oluşan bir sahne sanatıdır.

 

Tiyatro sanatının toplumdaki önemine değinecek olursak; kültürel gelişme, insanlar ve toplumlar açısından önemlidir. Kültürel gelişmeyi sağlayan en büyük faktörlerden birisi de tiyatrodur. Tiyatro ile yakın olan toplum bireyleri olaylara ve sorunlara daha ılımlı bakarlar, bu da toplumun refahı ve gelişmişliği için oldukça önemlidir. Yazar Mehmet Murat İLDAN tiyatronun önemini şu cümleyle anlatmaya çalışmış: “ Tiyatro, insan ruhunu inceltir, onu yüceltir; bir heykeltıraş gibi seyircinin ruhunu şekillendirir; onun kaba yanlarını, sözcükleri bir keski gibi kullanarak yontar, estetik hale sokar.” Yukarıda önemine değinmeye çalıştığım tiyatro sanatının farkında olup; bu farkındalığı toplumun yararına dönüştürerek Süheyl ve Behzat UYGUR kardeşlerin oynadığı “Marko Paşa” tiyatro oyununun Mardinimizde sahnelenmesinde büyük emeklerini gördüğüm Başta Sayın Valimiz Mustafa YAMAN ve ARTUKBEY Kahve firmasının sahibi iş adamı Tacettin YERTÜM’ün ilimize çok anlamlı hizmetler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini düşünüyorum.

 

Bu bağlamda dinlerin ve dillerin kenti ilimize devlet tiyatrosu ve açık tiyatro sahnelerinin kazandırılması gerektiğini ve ilimizdeki farklı kültürler sayesinde bu sektöre layık hizmetlerin gerçekleşebileceğini belirtmek isterim.

 

Evet, özellikle bugünlerde yaşadığımız soluk soluğa koşuşturmacalar, ülkemizin ve özelde bölgemizin yaşadığı kaos ortamında; Marko Paşa kısa da olsa bir mola vermemizi sağladı diye düşünüyorum. Yaşantımızın bir yerlerinde sanatı ağırlamak istiyorsak tiyatroya seyirci kalmamalı, tiyatro seyircisi olmalıyız. Son olarak, “Marko Paşa’yı” izlerken; Oyunculuğu, Müziği, Ve kostümleri harikaydı diyebilirim. Ama en önemlisi de Mardinlilerin ilgisi ve tiyatroya olan açlığıydı. İyi ki de seyretmişim.

 

Teşekkürler…

Necat AKMAN

 
Etiketler: 'MARKO, PAŞA'NIN, DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı