Yazı Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 17:33 Bu yazı 2025 kez okundu
 
Parlamentoda sağduyulu bir tek Hollandalı yok mu?
İLHAN KARAÇAY
mardintoplumsaldayanisma@hotmail.com
 
 

Parlamentoda sağduyulu  bir tek Hollandalı yok mu?

 

 

Sözde 'Ermeni soykırımı'nı parlamento kabul etti ama hükümet yok saydı.

Ülkeler arası sorunların yargılandığı Yüksek Adalet Divanı ile tüm dünyada ün yapan LAHEY, son yıllarda kurulan Savaş Suçluları Mahkemesi ile ününe ün katıp, insan hakları konusunda hayranlık kazanırken, Lahey Parlamentosu'nda alınan iğrenç bir karar, hem şaşırttı ve hem de nefret uyandırdı.

Türkiye'yi, 'Ermenilere soykırım yaptı' suçlaması ile oylayan Hollanda parlamentosundaki oturuma katılan 145 üyeden 142'sinin tamamı 'kabul' oyu verirken, Türkler'in kurduğu DENK partili 3 milletvekili 'ret' oyu verdi.
'142 Hollandalı milletvekili arasında Bir tek sağduyulu yok mu?' sorusunu aklımıza getiren bu davranış hakkındaki haberden önce, sizlere Hollandalılar'ın suçlandığı bir katliam hakkındaki eski bir haberi sunuyorum.

Konu, Hollandalı askerlerin 1947 yılında Endoneya’nın Rawa Gede köyünde işledikleri bir kitle katliamı için özür dilenmesi konusu.
2010 yılında, Hollanda Dışişleri Bakanı Vergahen’in Endonezya’ya yaptığı ziyeret sırasında, Rawa Gedeli yaşlı kadınlar ile buluştuğu sırada, özür dilemesi istendiği zaman söylediği, “Ben o zaman doğmamıştım. Sadece üzuntümü dile getiririm. Özrü 1947’deki hükümet dilesin” dediği haber, De Volkskrant gazetesinde yayınlanmıştı.

Hollandalılar'ın, koloni olarak işgal ettikleri Güney Afrika'da yaptıkları ve Bosna'daki savaş sırasında Birleşmiş Milletler Gücü'ne kumanda eden Thom Karremans ve askerlerinin katliama göz yumması da kara bir leke olarak dururken, şimdi sırf seçim yatırımı için ele aldıkları sözümona Ermeni soykırımı da bir başka leke olarak alınlarına yazılıyor.

İşte, kendi geçmişlerini görmezden gelen Hollandalılar, sözde Ermeni Soykırımı'nı ikinci ve hatta üçüncü kez mecliste tartıştılar ve kabul ettiler.
Hollandalılar daha önce, siyasi partilerin seçim aday listelerinde yer alan 3 Türk'ü, sözde soykırımı tanımadıkları için listelerden çıkarmışlardı.

Şimdi de Hollanda parlamentosunda yeni bir komedi sergilendi.
Hollanda'da koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan 'Ermeni Soykırımı'nın tanınması' önerisine
Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi dışındaki tüm partiler destek verdi. Öneri, 3'e karşı 142 oyla kabul edildi.
Meclis, hükümetten 'Nitelikli soykırımı kabul etmesi' talebinde bulunmadı. Hollanda hükümeti, soykırım yerine, 'Soykırım Meselesi' demeye devam edecek.
Hollanda geçici Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, alınan bu kararın hükümetin tanıması anlamına gelmediğini, ama 24 Nisan'da Ermenistan'daki 'soykırımı anma törenine' hükümeti temsilen bir heyet göndereceklerini söyledi.
Sigrid Kaag, hükümetin, 1915 olaylarıyla ilgili 'Ermeni Soykırımı' iddiası konusunda itidalli davranılması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtip "Hollanda hükümeti, BM tarafından bağlayıcı bir karar ya da Srebrenitsa olayında olduğu gibi uluslararası mahkeme tarafından verilen bir hüküm olduğu zaman soykırımdan bahsedebilir" dedi.
Kaag, bunun Ermenistan ile Türkiye arasında bir sorun olduğunu dile getirerek "İki ülke birlikte çalışarak uzlaşmak için beraber adım atmalı ve yaşananları ortaya koymalı" çağrısı yaptı.
Hükümet protokolüne işaret eden Kaag, "Soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, BM'nin bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçları Hollanda hükümeti için yönlendiricidir. Hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun, Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor" diye konuştu.
Meclis oturumu sırasında söz alan hükümet ortağı Demokratlar 66 (D66) Partisi Miilletvekili Sjoerd Sjordsma, "soykırımı" tanımanın Türkiye ve Ermenistan'ı uzlaştırmaya yönelik ilk adım olduğunu savundu.
Sjoerdsma, "Geçmişteki acıları ortadan kaldırmazsak, Türkiye ile Ermenistan arasında arzulanan uzlaşmayı asla sağlayamayız. İki ülke arasındaki çatışma asla bitmez" dedi.
Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) Milletvekili Raymond de Roon ise, meclisin 'soykırımı tanıma kararını' Ermeniler'e yönelik 'emzik' olarak değerlendirdi.
Hollanda hükümetini ikiyüzlülükle suçlayan aşırı sağcı milletvekili, "Hem anma törenlerine bakan gönder hem de soykırımı tanıma. Bu dar görüşlü ve ikiyüzlü bir karar" dedi.
Hollanda’da Türklerin kurduğu Denk Partisinin lideri Tunahan Kuzu, Hollanda Parlamentosu’nun 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanımasına ilişkin, “Yerel seçimler yaklaştığı için bunu seçim malzemesi olarak kullanacaklar.” dedi.
Kuzu, ''Hükümetin bu konuda tavrı net ve kabul etmiyor. Ama burada şizofrenik bir durum var. Hükümet, koalisyon partilerinden oluşuyor ve bu partilerin milletvekilleri önergeyi kabul ettiler.” ifadesini kullandı.
İki ülke toplumunun karşı karşıya getirilmesi için konunun gündeme taşındığını belirten Kuzu, “Her yıl Ermenistan’da yapılan anma töreni ve seçimler öncesi gelen bir konu ama hiçbir zaman bu kadar net olmamıştı. Yerel seçimler yaklaştığı için bunu seçim malzemesi olarak kullanacaklar. Yaklaşık dört ay önce aynı önerge reddedildiği için bunu telafi etmeleri gerekiyordu. Meclis önümüzdeki hafta tatile girmeden bir an önce bu önerge sunuldu ve kabul edildi ki bunu 21 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için malzeme olarak kullanabilsinler.” değerlendirmesinde bulundu.
Kuzu, tarihi olaylar üzerinde siyasetçiler tarafından değil, hukukçu ve tarihçiler tarafından araştırma yapılarak uzlaşılması gerektiğini ifade ederek, “Hollanda ile Türkiye arasında yaklaşık 400 senedir çok iyi ilişkiler vardı ama son dönemlerde bu zedelendi. Biz, ticari olsun, burada yaşayan Türk toplumu için olsun bağların sıkılaşmasının taraftarıyız.” diye konuştu.
DENK Milletvekili Selçuk Öztürk ile bir grup Türk izleyici de, konuşmalara müdahale ettikleri gerekçesiyle güvenlik görevlileri yarafından, izleyici locasından dışarı çıkarıldı.

HOLLANDA GAZETELERİNDE ÇIKAN HABERLER

Tweede Kamer erkent Armeense genocide

DEN HAAG - De Tweede Kamer erkent de Armeense genocide en in april neemt een minister of staatssecretaris deel aan de herdenking van de volkerenmoord van een eeuw geleden. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer stemde hier dinsdag voor. Alleen DENK was tegen. 
Minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken liet weten gehoor te zullen geven aan de oproep van Kamerlid Joël Voordewind van de ChristenUnie om een kabinetslid af te vaardigen naar de herdenking in de Armeense hoofdstad Jerevan. Dat moet dit jaar voor het eerst gebeuren en daarna iedere vijf jaar.
„Met de aanwezigheid betoont het kabinet respect voor alle slachtoffers en nabestaanden van alle moordpartijen op minderheden”, zei de minister. Het kabinet doet daarmee geen uitspraak of het een genocide was, benadrukte ze. Hoewel de Tweede Kamer de moordpartij erkent als genocide, blijft het kabinet spreken over „de kwestie van de Armeense genocide.”
Wie van het kabinet bij de herdenking aanwezig zal zijn, is nog niet bekend. Nederland is eerder wel met een ambassadeur en een Tweede Kamerlid bij de herdenking geweest.

Tegenstanders
Niet eerder erkende de Tweede Kamer de Armeense genocide zo expliciet. De drie Kamerleden van DENK zijn de enige tegenstanders van de erkenning. Volgens DENK-Kamerlid Tunahan Kuzu wordt de geschiedenis te eenzijdig uitgelegd. Kuzu stelt dat door de erkenning groepen mensen tegen elkaar worden opgezet en dat de spanningen hierdoor ook in Nederland zullen oplopen.
In 1915, ten tijde van de Ottomaanse Rijk, werden honderdduizenden Armeniërs vermoord. De Turkse regering ontkent dat er sprake was van genocide. Turkije riep vorige week de hoogste Nederlandse diplomaat in Turkije op het matje toen het voornemen bekend werd om de Armeense genocide te laten erkennen door de Tweede Kamer.
Kabinet blijft spreken van 'kwestie van Armeense genocide'

Het kabinet neemt afstand van de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer om de moord op honderdduizenden Armeniërs in 1915 te erkennen als genocide. In plaats daarvan blijft Nederland spreken van "de kwestie van de Armeense genocide"
Donderdag stemde een meerderheid van de Kamer voor de motie van de ChristenUnie-Kamerlid Joel Voordewind die de Tweede Kamer oproept de "Armeense genocide" te erkennen.
Volgens waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Sigrid Kaag draagt de motie niet bij aan een oplossing en verzoening tussen Armenië en Turkije.
Bovendien moet daar eerst consensus in de Verenigde Naties over bereikt worden, voordat het kabinet officieel kan spreken van genocide.
De motie is een aanscherping van de opvatting die de Kamer sinds 2004 hanteert. Destijds werd een motie aangenomen die de Nederlandse regering vroeg om met Turkije in gesprek te gaan over de Armeense genocide. Sindsdien geldt al officieus dat de Kamer de genocide erkent.
De nieuwe motie van Voordewind kan gezien worden als een aanscherping. Maar in de praktijk verandert er dus niet veel.
Herdenking
De Tweede Kamer riep het kabinet ook op om in april een lid van het kabinet naar de herdenking van de Armeense genocide in Armenië te sturen. Kaag zei dat voorstel in overweging te zullen nemen. Zij voegde daaraan toe dat met een eventuele aanwezigheid "het kabinet respect betoont voor alle slachtoffers en nabestaanden van alle moordpartijen op minderheden”.
In 1915, ten tijde van de Ottomaanse Rijk, werden honderdduizenden Armeniërs vermoord. De Turkse regering houdt vol dat er honderd jaar geleden weliswaar misdaden zijn gepleegd, maar dat van stelselmatige volkenmoord geen sprake was.

 

 

İLHAN KARAÇAY HOLLANDA

 
Etiketler: Parlamentoda, sağduyulu, , bir, tek, Hollandalı, yok, mu?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Ocak 2019
Sosyal medya canavarı...
720 Okunma.
19 Aralık 2018
Torpilli olmanın, zirve yaptığı bir dönem yaşıyoruz
1943 Okunma.
29 Kasım 2018
Siyasetin çirkinlikleri
2111 Okunma.
10 Kasım 2018
ATATÜRK’ÜN YURTTA YAPTIĞI EN SON ZİYARET, MERSİN’İN MEZİTLİ İLÇESİNDEKİ POMPEİPOLİS OLDU.
2766 Okunma.
05 Kasım 2018
BENİ ECEVİT GAZETECİ YAPTI
592 Okunma.
01 Kasım 2018
Adab-ı muaşeret (Görgü kuralları)
639 Okunma.
19 Mart 2018
İlhan KARAÇAY'dan Hollandalı futbolcu Elia'ya mektup
9129 Okunma.
13 Mart 2018
Bir bardak suda fırtına koparmak buna denir işte!
899 Okunma.
09 Mart 2018
Türkiye-Hollanda gerginliğini körüklemeyelim.
1350 Okunma.
25 Aralık 2017
Yeni yıla girerken...
3673 Okunma.
26 Kasım 2017
ATA’MIZ YURTDIŞINDA BİR BAŞKA ANILIYOR VE SEVİLİYOR.
602 Okunma.
25 Kasım 2017
KÖYÜMÜZE DÖNMEYECEĞİZ, FADİME’Yİ DE GETİRECEĞİZ...
739 Okunma.
09 Ekim 2017
Tatsız, tuzsuz geçen bir yaz dönemi
968 Okunma.
13 Temmuz 2017
HOLLANDA’YI ELEŞTİRELİM AMA HAKSIZLIK YAPMAYALIM.
1051 Okunma.
08 Temmuz 2017
TRT BELGESEL ÇALIŞANI DOSTLARIM KISKANMASINLAR.
657 Okunma.
12 Mart 2017
20 YIL ÖNCE KARAR VERMİŞ VE YAZMIŞTIM: HOLLANDA'YI SEVMİYORUM !
1128 Okunma.
05 Mart 2017
HOLLANDA SEÇİMLERİNDE GÜCÜMÜZÜ GÖSTERMENİN TEK YOLU VAR:
2855 Okunma.
28 Şubat 2017
Aaaah içine tükürdüğüm politika ah!
635 Okunma.
14 Şubat 2017
AZİZ VALANTİNE GÜNÜ'NÜZ, YANİ SEVGİLİLER GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN !!!
762 Okunma.
26 Aralık 2016
AVRUPA BİRLİĞİ'NİN DAĞILMASI, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN DAĞILMASINA BAĞLIDIR.
1095 Okunma.
16 Eylül 2016
HOLLANDA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ (!) ve HOLLANDA’DAKİ TÜRK GAZETECİLERE ÇAĞRI.
1188 Okunma.
11 Eylül 2016
KAYA MUTLU
764 Okunma.
01 Ağustos 2016
NECMİ TANYOLAÇ AĞABEYİMİZİ ANARKEN...
874 Okunma.
29 Temmuz 2016
BAKALIM BU BİLDİRİ İÇİN DE 'ANKARA'NIN UZUN ELİ' DİYECEKLER Mİ?
1074 Okunma.
27 Temmuz 2016
Ankara'nın uzun elini kesin.
1080 Okunma.
25 Temmuz 2016
Hollanda basınından Türkiye aleyhindeki yayınlardan örnekler:
1242 Okunma.
20 Temmuz 2016
Wikileaks ifşaatından müthiş yorum yapanlar.
1137 Okunma.
18 Temmuz 2016
1980'LERİ YENİDEN YAŞIYORUM
1070 Okunma.
14 Temmuz 2016
IRKÇILIĞA HEDEF OLMAYAN, IRKÇILIK YAPMAKTA BEİS GÖRMEZ
1003 Okunma.
08 Temmuz 2016
SEYRETTİKLERİNİ DEĞİL, SKORA GÖRE YORUM YAPANLAR ÇILDIRTIYOR...
611 Okunma.
07 Temmuz 2016
TURGAY ŞEREN'İN ARDINDAN AĞLIYORUZ...
950 Okunma.
22 Mayıs 2016
TÜRKLÜĞÜMÜ SORGULAYANLARA … IRKÇILIK YAPANLARA...
828 Okunma.
15 Mayıs 2016
EUROVİSİON FOBİSİNDEN KURTULMALIYIZ:
981 Okunma.
10 Nisan 2016
Hollanda Türk diasporası içinde neler oluyor?
1116 Okunma.
24 Mart 2016
TARTIŞMASIZ, DÜNYA'YA GELMİŞ EN BÜYÜK FUTBOLCUYDU
904 Okunma.
27 Kasım 2015
KOCAMAN ADAM AĞLAR MI ? BÖYLESİ DOSTLARI VE SEVENLERİ OLURSA AĞLAR TABİİ !!!
1580 Okunma.
14 Kasım 2015
AVRUPALI'NIN CANI CAN DA, TÜRK'ÜN CANI PATLICAN MI?
1030 Okunma.
12 Eylül 2015
BATIDA DEGİŞEN BİR ŞEY YOK
1218 Okunma.
07 Eylül 2015
TAHAMMÜLSÜZ HOLLANDALILAR HER ŞEYE TAHAMMÜL EDERLER AMA TÜRKLER'E YANİLGİYE HAYIR
1001 Okunma.
06 Eylül 2015
FENERNAHÇEM BENİM...
913 Okunma.
19 Haziran 2015
DEMİREL’E VEDA EDERKEN
1363 Okunma.
17 Haziran 2015
SÜLEYMAN DEMİREL İLE ANILARIM
1138 Okunma.
10 Şubat 2015
MÜZEYYEN SENAR'IN ARDINDAN
1605 Okunma.
19 Aralık 2014
Avrupa gerçeği
1479 Okunma.
22 Ağustos 2014
Sandığa gidemeyen seçmene kızmayalım
2231 Okunma.
Haber Yazılımı