Yazı Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 10:41 Bu yazı 242 kez okundu
 
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz
NUMAN ALADAĞ
numan2363@hotmail.com
 
 

Değerli okuyucularımız,

 

Artuklu Haber Sitesi ailesi olarak, Cenab-ı Allah, Mübarek Ramazan-ı şerif ayını bize ve cümle ümmeti Muhammede hayırlı ve mübarek kılsın, dileklerimizle Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun. Allah tekrarını nasip etsin. 

 
Cenab-ı Allah nasip ederse,  16/Mayıs/Çarşamba günü mübarek Ramazan-ı Şeriftir. 

Cenab-ı Allah İslam alemini böyle mübarek günlerden mahrum etmeyen kullarından eylesin.
 
Oruç, İslam prensiplerinden birisidir. Beş farzdan bir tanesi ve en canlılarındandır. Ramazan orucu yalnız bedeni bir ibadet değildir. Oruçta bedeni, ruhi, ahlaki bir çok faydalar vardır. Oruç, aç durmaktan da ibaret değildir. Cenab-ı Allah'ın, aç kalmamıza ihtiyacı yoktur. Onda maddi ve manevi sayılmayacak kadar hikmetler ve ibretler vardır. İnsanı psikolojik bakımından ve sağlam bir terbiye veren hiç şüphesiz oruçtur.
 
İnsanın ruhunu parlatan, nefsini ağartan ve cesaret zincirinden kurtaran oruçtur. 
 
Ramazan-ı şerif: Türk İslam geleneklerinde insanlara nizam ve intizamı öğretir. Tahammüllü ve sabırlı kılar. Mahrumiyetlere katlanmaya alıştırır, sefahatı önler, sadakatli ve samimi olan ve riyakar olmayan, rüşvet alan, veren ve göz yummayı haram olarak gören kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır. Nefse hakimiyeti sağlar, merhamet ve şefkat hislerini geliştirir. Herkese imkanları dahilinde yardım etme duygusunu arttırır. Bu hasletlerin verdiği huzur ve mutluluğun tesiriyle yoluna devam eder. 
 
Cnab-ı Allah, oruç benimdir buyuruyor. Bu hadis-i şerifin manası açık. Bu orucun sevabının ne kadar büyük olduğunun müjdesidir.
 
Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ''Oruç, cehenneme karşı kalkandır diyerek orucun faziletine işaret etmişlerdir. Yalancının orucunun kabul edilmeyeceği, her gün oruç tutanın hiç oruç tutmamış gibi addedileceğini'' buyurmuşlardır.
 
Özellikle rüşvet alan-veren ve göz yuman ''Riyakarlara' bir uyarıda bulunacağım: 
Bulundukları makam ve mevkilerin etiketini kullanarak, rüşvet alan-veren ve göz yumanların, Cenab-ı Allah'a karşı kulluk görevlerini yapmamış olur ve bunlar tam Riyakar ''İhanet şebekesi'' dir. Bu Allah'la onların arasında bir hesaptır. Kim rüşvet almışsa, aldığını aynen iade etmelidir ve tevbe-i istiğfar ederek dua edip Cenab-ı Allah'a yönelmelidir ki, Allah ibadet ve dualarını kabul etsin. Fakat, ''İbadette gizli, kabahatta gizli'' buyruğuna uymamız da şarttır. 

HADİS-İ ŞERİFLER: 
1- Cenab-ı Allaha göre amellerin en sevimli olanı, az da olsa, samimi ve devamlı olanıdır.
2- Duasının kabulünü dileyen, mihnetten kurtulmak isteyen, sıkıntıdakileri ferahlandırsın, zorluktakileri sevindirsin.
3- Mücahit, Allah için nefsiyle savaşandır.
HİKMET
Mdeye giren lokmanın helal veya haram olduğu bilinmedikçe, ibadet ne kadar çok olursa olsun hükmü yoktur. (İMAM-I AZAM)

 
Oruç gönülleri şefkat, vicdan ve merhametle doldurmak, insanları biribirine muhabbet bağlarıyla yaklaştırmak isteyen bir ibadettir. Orucun inananlara verdiği ders, merhamet dersidir. 
 
Kalbin iştirakiyle tutulan oruç vicdan, merhamet ve hizmet ahlakını gerçekleştirir.
Oruç tutan mü'minin iki refah messareti vardır: Birincisi iftar zamanındaki maserreti, ikincisi de Rabbinin divanına vardığında sadakatla tuttuğu orucun mükafatını görmekle göz aydın oluşudur.
 
Ramazan-ı şerif, İslam aleminin en şerefli ve bereketlisidir. Oruç, Teravih, zekat, sadaka-i fıtr gibi bedeni ve ekonomik (Maddi) ibadetlerimizin bu mübarek ayla ilgili bulunmaları Ramazan ayı için birer şeref kaynağı olmuştur.
 
Ramazan-ı Şerifin ilk gecesine özel adap ve vazifelerimiz:
 
1- Gusül abdesti alınır: Gusül esnasında, ''Yarabbi şu gusulü mübarek Ramazan-ı şerifin fezaline nailiyetime, yapacağım adap ve vezaifin, tutacağım orucun kılacağım teravih namazlarının ve yapacağım tüm farz, sünnet, vacip, müstehap ve adapların rıza-i ilahiyene uygun olmasına mani teşkil edecek sevmediğin alışkanlıklardan kurtulmama vesile eyle...'' diye dua ve tefekkür de bulunulur. 
 
2- İki rekat sünneti selatı Vudu (Abdest namazı) kılınır: Bu namaz da bildiğimiz sure-i şerifler okunur.
 
3- Duada bulunur: Dua esnasında; aile efradına, akraba ve dostları için yapacağı maddi hayırların helalından olmasını diler ve ''Allah'ım! Bu rızkımda haram veya şüpheli ve Orucun fezalinden beni mahrum edecek gayrı meşru olan bilmeyerek  kazanılmış rızık varsa fazilet, lütuf ve kereminle temizle Allahım...'' diye duasını tamamlar.
 
Kur'an-ı Kerim Arapça okumasını biliyorsak Kur'an'dan, bilmiyorsak, Türkçe din-namaz hocaları kitaplarında, bir Fatiha-i Şerif. Bir Amenerresulu. Elemneşrahleke. On bir kere İhlas-ı Şerif. Birer kere Felak ve Nas Sureleri okunur.
Sadakallahülazim. Fatiha-i Şerif okunur.
 
İFTAR DUASI:
''Allahumme leke sumtu ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkike eftartü. Ve savmel gadi min şehri ramazane neveytü. Fağfirli ma kaddemtü vema ahhartü. Ya vasiğal mağfireti, iğfirli ve lil mü'minine yevme yekumul hisab.'' 
Manası:  ''Allah'ım, senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım ve Sana güvendim. Senin verdiğin rızıkla iftar ettim Yarınki Ramazan orucuna da niyet ettim. Rabbim, evvel yaptıklarımı, sonraya bıraktıklarımı yani yapmış olduğum günahlarımı bağışla. 
ve rahmeti bol olan Allah'ım, beni ana-babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla.''
 
İşte Orucun faydaları:İşte Orucun faydaları:
Orucun gerek maddi gerek manevi faydaları çok önemlidir:
 
1- Oruç tutan insan, önce haram olan her türlü rüşvet vs. gibi işlerden uzak olup nefsine hakim olmasını öğrenir. Haram faaliyetlerden, hastalıklardan görünür görünmez kaza ve belalardan korunmak için iradesi kuvvetlenir. Nefsini dünya nimetlerinden mahrum bırakması neticesinde belki bedenimiz zayıflamakla ruhumuzun kuvveti yükselir. Zaten Orucun farz oluşunun en önemli sebebi de ruhu eğitmektir. İbadetlerini özenerek daha rahat yapar. Allah'a yakın olur. Nefsini terbiye eder.
 
2- Sabrın, sabırlı olmanın faziletini öğrenir. Aç ve fakir olanların çektikleri azapları daha yakından hissederek anlar. Yoksulluk içinde olanlara karşı daha vicdanlı ve merhametli olur. Onlara yardım edebilmek arzusunu daha kuvvetli duyar. Sonuç olarak maddi ve manevi imkanlarla ihtiyaç sahiplerini sevindirir, hem de bu icraatlarıyla daha çok sevaplara nail olunur.
 
3- Ramazan da tutulan bir ay Orucun sağlık bakımından bir çok hastalıkları siz farkında olmadan tedavi eder. Senenin on bir ayında sürekli çalışan mide, bağırsaklar, genellikle hazım yolları ve böylece vücudun her yeri bir ay dinlenecek olursa faydasını saymakla bitmeyecek şifalara kavuşturur. Bugün modern tıp tarafından, bir çok hastalıklar perhiz uygulayarak tedavi edilmektedir.
 
İşte uyku ile dimağımızı ve adalelerimizi nasıl dinlendiriyorsak, Oruç ile aynı şekilde midemizi dinlendirmiş oluruz. Mide hastalıkların başıdır. Perhiz ise devaların başıdır. Hastalıklarla tanışmanın baş sebebi, çok yemekten ve perhiz etmemekten gelir. Cenab-ı Allah, sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmemiz için bize Oruç tutmayı farz kılmıştır. 
 
4- Oruç tutan Müslüman kardeşlerime tavsiye: Ramazan ayı boyunca iftardan ve sahurdan sonra en az iki kesme şeker büyüklüğünde taze Zencefil yiyiniz ki, bağırsak gazı sorunu olmasın. 
 
İnsanoğlu Allah tarafından en güzel yaratılmış bir varlıktır. İlahi kitabımız Kur'an-ı Kerim de Ramazan ayında indirilmeğe başlanmıştır. İşte Oruç böyle bir ayda yapılan, ecrinin haddi payanı olmayan bir ibadettir.
 
Hatırlatma:
15 Temmuz 2016 günü yaşanan acı olaylardan sonra, bazı çıkarcılar, Fetö terör örgütüne mensup olan ''İhanet şebekeleri'' nin, sorunlarını çözmek için, bulundukları makam etiketini kullanarak, menfaatler müşterektir ahlakı ile, Fetöcuların sorunlarını çözerek Stratejik makamlara atanmalarını sağlayanların verdikleri iftar sofralarına da dikkat edilmelidir! Seçilmiş ve atanmış bazı riyakarlar, bu mübarek günleri fırsat bilip, kara sayfalarını beyazlatma çabasındalar.
 
 NOT: Ramazan mevsiminin her günü, imkanı olanlar, ihtiyaç sahiplerine en az bir hurma değerinde sadaka vermelidirler.
 
Mübarek Ramazan orucu başlangıcı münasebetiyle, cümle Vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ü Rahmetle, Gazileri Minnetle Anar. Hasta ve yaralılara şifa-i Şerifler dileriz.
 
 
Allah nasip ederse, Ramazan mevsimi ve beslenme ile ilgili yemek tariflerini sizlerle paylaşacağız.
 
Etiketler: Ramazan-, Şerif, ve, Huzurumuz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
12 Ağustos 2018
Vatan sevgisi ve raf bedeli şartı
870 Okunma.
30 Temmuz 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
740 Okunma.
23 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
508 Okunma.
15 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin, 15 Temmuz Zaferi
528 Okunma.
07 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
477 Okunma.
26 Haziran 2018
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
515 Okunma.
21 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet
225 Okunma.
17 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR
264 Okunma.
13 Haziran 2018
MÜ'MİNLERİN BAYRAMI
213 Okunma.
07 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
312 Okunma.
03 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun
272 Okunma.
28 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
274 Okunma.
21 Mayıs 2018
Ekonomik Terör ve Kudüs
256 Okunma.
12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!
322 Okunma.
06 Mayıs 2018
24 Haziran da ki irade, istikbali tayin eder
314 Okunma.
29 Nisan 2018
Berat Gecesinin bereketi
324 Okunma.
16 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
271 Okunma.
31 Mart 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
750 Okunma.
27 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek
633 Okunma.
21 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz
514 Okunma.
17 Mart 2018
Çanakkale Ruhumuz ve Anzaklar
626 Okunma.
08 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR*
912 Okunma.
01 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
586 Okunma.
18 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
1670 Okunma.
11 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular
930 Okunma.
04 Şubat 2018
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
951 Okunma.
28 Ocak 2018
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
1022 Okunma.
22 Ocak 2018
CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
978 Okunma.
14 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
689 Okunma.
08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
357 Okunma.
01 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ
428 Okunma.
17 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
416 Okunma.
29 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
399 Okunma.
24 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
397 Okunma.
17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM
372 Okunma.
28 Ekim 2017
''CUMHURİYET'' BAYRAMDIR
461 Okunma.
23 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
418 Okunma.
14 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
498 Okunma.
02 Ekim 2017
DİZDEKİ KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
713 Okunma.
25 Eylül 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
517 Okunma.
12 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
562 Okunma.
31 Ağustos 2017
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
458 Okunma.
29 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
491 Okunma.
21 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala
504 Okunma.
03 Ağustos 2017
FESLEĞEN (TULSİ)'NİN FAYDALARI
634 Okunma.
13 Temmuz 2017
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
388 Okunma.
02 Temmuz 2017
Raf Bedeli uygulaması karşısında milli duruş
527 Okunma.
24 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı
526 Okunma.
20 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır
560 Okunma.
09 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
534 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ
1360 Okunma.
25 Mayıs 2017
Ramazan-ı Şerifin Şifalı armağanları
567 Okunma.
18 Mayıs 2017
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI !
451 Okunma.
14 Mayıs 2017
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ!
519 Okunma.
09 Mayıs 2017
BERAT GECESİNDE HUZUR VE BEREKET
558 Okunma.
07 Mayıs 2017
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
535 Okunma.
30 Nisan 2017
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
343 Okunma.
22 Nisan 2017
MİLLİ VE MANEVİ MUTLULUĞUMUZU İDRAK EDELİM
532 Okunma.
16 Nisan 2017
ÖZLÜ SÖZLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜK
696 Okunma.
12 Nisan 2017
GÜZELLİĞİNİZ VE SAĞLIĞINIZ İÇİN ÇİLEK SAFASI
412 Okunma.
29 Mart 2017
Regaip Kandilinin Fazileti
891 Okunma.
26 Mart 2017
HAYAT İÇİN ADALETİN önemi
525 Okunma.
23 Mart 2017
İnsan Hedefi ve Demokrasi
362 Okunma.
16 Mart 2017
Milli Duruş ve 18 Mart
469 Okunma.
11 Mart 2017
Ekonomik terör bizi vuruyor.
526 Okunma.
06 Mart 2017
Silahsız işgal ve kuruş vurgunu
634 Okunma.
04 Mart 2017
Milli Hakimiyet, Riyakarlık ve Rüşvet
500 Okunma.
25 Şubat 2017
Damar tıkanıklığı ve güçlü hafıza için çözüm...
590 Okunma.
18 Şubat 2017
Himalaya etekleri ile Muğla nın ortak yönü
484 Okunma.
11 Şubat 2017
RAJASTHAN'da GUATIR TEDAVİSİ
644 Okunma.
04 Şubat 2017
Bahar Mevsiminde Korunma Yöntemleri
594 Okunma.
29 Ocak 2017
ATATÜRK'Ü DOĞRU TANIYALIM (DÜZELTME)
643 Okunma.
23 Ocak 2017
RAJASTHAN'DAN SAĞLIK VE MUTLULUK ÖNERİLERİ
599 Okunma.
15 Ocak 2017
MİLLİ SERMAYEYE VE SAHİP ÇIKALIM
644 Okunma.
12 Ocak 2017
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN İLAHİ HİKMETLER
681 Okunma.
02 Ocak 2017
RAJASTHAN'dan kanser riskini azaltan çareler
681 Okunma.
24 Aralık 2016
YILBAŞI FIRSATÇILIĞI
632 Okunma.
29 Kasım 2016
YEŞİL MERCİMEK VE ŞİFALI ARMAĞANLARI
643 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
949 Okunma.
15 Kasım 2016
SİNÜZİT İÇİN ŞİFALI ARMAĞANLAR
698 Okunma.
13 Kasım 2016
İnsan da ve doğa da sevgi
720 Okunma.
09 Kasım 2016
ATATÜRK'ü 78 ci Yılında Rahmetle Anıyoruz....
509 Okunma.
03 Kasım 2016
HİNDİSTAN DA HASTALIKLARA KARŞI MUCİZE KARIŞIM
1174 Okunma.
Haber Yazılımı