Yazı Detayı
20 Eylül 2017 - Çarşamba 21:27 Bu yazı 621 kez okundu
 
REKABET Mİ EDECEĞİZ YOKSA PES Mİ?
ABDULVAHAP KARTAL
vahap.abdullah@gmail.com
 
 

 

REKABET Mİ EDECEĞİZ YOKSA PES Mİ?

 

 

 

Sevgili okurlar, günümüzde geleneksel kalkınma programları geçerliliğini yitirdi. “Kent Rekabetçiliği” kavramı öne çıktı. Kent rekabetçiliğinde öne çıkan kentler oluşturdukları markalar ile diğer şehirlere fark katarlar. Bu anlamda şehirlerin ne kadar rekabetçi olduklarının tespit edilebilir olması, o şehirde yasayan insanların geleceklerini planlama açısından büyük önem taşıyor.

 

 

Pekiyi kentlerin rekabetçiliği nasıl belirleniyor? Uluslar arası Rekabet Kurumu URAK’ın yaptığı araştırmaya göre şehirler, 4 ana endeks açısından değerlendiriliyor. Bu endeksler:

·         üretim ve ticaret,

·         yenilikçilik,

·         beşeri sermaye,

·         yaşanabilirlik.

 

Biraz daha açacak olursak mesela ilde kişi başına düşen öğretim üyesi sayısından tutun da ildeki beş yıldızlı otel yatak kapasitesi, marka tescil ortalaması, ilde 100 milyon doların üzerinde ihracat yapan firma sayısı, kullanılan kredi miktarı ve dış ticaret yapan firma sayısına kadar inceleniyor.

Şimdi de Mardin’in iller arası rekabetçilikte ne durumda olduğuna bir bakalım.

 

URAK’ın 2013-2014 sıralamasına göre Mardin, genel endekste 76’ıncı sırada yer alıyor. Mardin’in ihracat sıralamasında yıllardır 20 ile 25’li sıralarda gezindiğini biliyoruz. Yıllık ihracat miktarı 800 milyon dolar olan Mardin, Güneydoğu Bölgesinde Gaziantep’ten sonra en fazla ihracat yapan ikinci il. Mayıs ayında değerli meslektaşım Selahattin Erol’un derlediği bilgilere göre, Mardin 2016 yılında marka başvuru sayısı bakımından Türkiye illeri sıralamasında 28’inci sıraya çıktı.

 

 

Mardin’de 7 yılda başvurusu yapılan bin 648 markadan bin 10 markanın tescili alınmış. Bu tablo bize marka oluşturmak için şehrimizde büyük bir farkındalık oluştuğunu gösteriyor. Ama bu markalardan kaçı ulusal marka olmuş? Asıl sorgulanması gereken bu. Öte yandan Mardin’in ihracatı 5 milyar dolara çıksın deniliyor, ama markalaşma konusunda eksiklik giderilmeden ve katma değeri yüksek ürünler üretmeden bu pek mümkün gözükmüyor.

 

 

 

Sonuç olarak kent rekabetçiliğinde Mardin potansiyelinin oldukça altında ama diğer taratan hızlı gelişmeye de müsait. Bunun için neler yapılmalı? Mardin, bir an önce kendi ulusal markalarının sayısını arttırmalı, katma değeri yüksek ürünleri üretmenin yolları bulmalı ve gerekli altyapı yatırımlarına hız vermeli.

Şimdi iş insanları ve karar vericiler başta olmak üzere bütün Mardinliler kendine şunu sormalı:

 

 

 

“REKABET Mİ EDECEĞİZ YOKSA PES Mİ?”…

 
Etiketler: REKABET, Mİ, EDECEĞİZ, YOKSA, PES, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı