Yazı Detayı
26 Temmuz 2016 - Salı 23:13 Bu yazı 1421 kez okundu
 
Sanatçı ve Tavır
 
 

      Sanatçı ve Tavır 

   Ülkemiz büyük bir badire atlattı. Ortaya konulan tavır, milletçe verilen cevap çok netti ve olması gereken şekliyleydi.  Herkes, yani bu ülkeye aşkla bağlı olan her kesimden insanlar, meydanlara indiler ve günümüz 2016'sında demokrasiye her türlü müdahaleyi kabul etmeyeceklerini kesin bir şekilde ifade ettiler. Demokrasiye yönelik, devletin asli kurumlarına yönelik her türlü saldırı, darbe ve illegal yapılanmalara net bir şekilde tepki gösterilmeli ve tavır alınmalıdır, hususunda hemfikir olduk.Hiçbir ülkede mevcut yönetime eş, benzer başka hiyerarşik yapılanmaların varlığı kabul edilemez.
   Buraya kadar çok iyi. Peki ya işin edebiyat yönüyle neler yaşandı?
   İnsani olmayan, insanı esas almayan hiçbir edebiyat çabası kalıcı olamayacaktır ve  kalıcı olması da beklenemez. Toplumun zor zamanlarının ve görkemli zamanlarının da tanığı, tarihçisidir sanatçı. Salt edebiyat üretmek, sanat üretmek çabası tek başına yeterli değildir.Toplumun aynası olmak gibi bir sorumluluk bilinci taşıyan her sanatçı içinde bulunduğu toplumun sesine ses vermelidir, sırt çeviremez.. İyiyi, güzeli, doğruyu, yanlışı, haklıyı, haksızı kalemiyle sorgulamalı, ortaya çıkarmalıdır. Kendi fildişi kulesinde yaşayan hiçbir sanatçı, edebi anlayış var olamamıştır.

   Unutmamalıyız ki herkes yaşayarak, çağına şahitlik ederek tarihe not bırakır ve yaşlanmayan, eskimeyen en büyük tarihçi olan zaman da herkese hak ettiği değeri elbette verecektir.

   Peki toplumun entelektüelleri, şair ve yazarları nasıl bir tavır takındılar ve nerede durdular. Bir edebiyatçı olarak merak ettiğim son derece önemli bir soru  bu.
   Art arda tepkiler, çığ gibi büyüyen  kınama bildirileri devam ediyor hâlâ. Mesela bin kişilik bir imza kampanyasıyla TYB İstanbul Şubesi darbeye karşı çıktıklarını beyan eden bir bildiri yayınladılar. Zor zamanlarda ortak hareket etmenin ne denli önemli olduğunu böylelikle kamoyuna göstermiş oldular. Bu süreçte edebiyat, sanat adına en önemli gelişmelerden biri de kuşkusuz şair Ali Emre yönetiminde yeni bir derginin orta çıkması. Hem de içinden geçtiğimiz bu süreçle ilgili bir isimle:Temmuz. İlk sayısını bu küfür kokan darbe girişimine ayırıyor. Birbirinden değerli şair ve yazarların eserleriyle.

   Sonuç olarak... 
   Size zarar veren rüzgarın önünde durmaktan kurtulup onu önünüze almayı başarırsanız  buradan istediğiniz sonuçlar elde etmeniz de mümkün. Ama şer ve hayır bu noktada unutulmamalıdır.  Sonuçlara bağlı olarak ortaya çıkan iki husustur. Önceden kestirilmesi güç, anlamlar barındırıyorlar içlerinde. "Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz." Şeklinde ayet de bize musibetler, olaylar karşısında nasıl bir tavır takınmamız  gerektiğini çok iyi öğütlüyor. 
   Zor süreçlerden geçiyoruz ve sancılı bir süreç bu kabul edelim. Ancak bu zorlu fecrin sonunda yani gün aydınlığında bize sunulacak, güzellikler de olacaktır muhakkak.                                        
   Kuşkusuz Allah bilir.

"Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet
 Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir"

                            Mervan SÖYLEMEZ

 
Etiketler: Sanatçı, ve, Tavır, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı