ANKARA KALESİ IŞIL IŞIL OLACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarihi Ankara Kalesi?nin surlarını akşam saatlerinde de her yerden görülebilmesi ve kent siluetini süslemesi için ışıklandıracak.
Turizm 20.01.2020 11:04:52 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarihi Ankara Kalesi’nin surlarını akşam saatlerinde de her yerden görülebilmesi ve kent siluetini süslemesi için ışıklandıracak.

 

         Asırlardır ziyaretçilerine eşsiz bir kent manzarası sunan ve Başkent’in önemli sembollerinden biri olan Ankara Kalesi’nin iç ile dış surlarında renkli ışıklandırma ve korkuluk çalışması yapılacak.

 

ANKARA KALESİ IŞIL IŞIL OLACAK

 

        Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in tarihi mekanlarını ayağa kaldıracak ve turizmine katkı sağlayacak projenin hayata geçirilmesi için talimat verdi.

 

        Sosyal medya üzerinden Ankara Kalesi’nin ışıklandırılması ve çevre düzenlemesi için Başkentlilerin fikrini alan Başkan Yavaş, en çok ışıklandırma isteğinin gelmesi üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı’na proje hazırlattı.

 

        Hazırlanan proje ile tarihi surların dokusuna uygun olarak aydınlatma çalışması yapılacak. Özel olarak hazırlanan aydınlatma çalışmasıyla ışıl ışıl hale getirilecek olan Ankara Kalesi’nin surları Başkent’in adeta tacı gibi görünecek.

 

ÖZEL GÜNLERE GÖRE RENKLİ IŞIKLANDIRMA

 

         Başkent’in terası konumunda olan Ankara Kale’sinin surlarına yapılacak aydınlatma sistemi özel ve anlamlı günlerde kırmızı, beyaz, pembe, turuncu, mor ve mavi olmak üzere farklı renklere bürünecek.

 

          Ankara’nın özel günlerinin yanı sıra, Büyükelçiliği olan ülkelerin özel ve önemli günlerinde de Ankara Kalesi’nin dış duvarlarına ülkelerin bayrakları ve özel simgeleri yansıtılacak.

 

ANKARA KALESİ’NDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILIYOR

 

         Kentin tarihi ve turistik yerlerine sahip çıkarak, ön plana çıkarmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nin ışıklandırması ile birlikte birçok problemini de ortadan kaldıracak.

         Ankara Kalesi’nde yerli ve yabancı turistlerin rahat ve güvenli bir şekilde gezmelerini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleri artırılacak. Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kale Burçlarının duvarlarına ayrıca korkuluk imalatı yapacak.

 

         Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Kalesi’nde yapılacak çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şu bilgileri verdi:

 

“Ankara Kalesi hepimiz için çok önemli. Burada en önemli konulardan biri de güvenlik konusu. Sayın Başkanımızın talimatıyla kalenin siluetini bozmadan ve dokusuna zarar vermeden, dünyadaki örnekleri de inceleyerek projelerimizi hazırladık ve kuruldan geçirdik. Elimizde de gerçekten dünya başkentlerine örnek olacak bir eser var. Yapacağımız proje ile bu değeri artırmamız gerekiyor. Kaleye gelen ziyaretçilerin de can güvenliğini sağlayacak şekilde hazırladığımız projenin ihalesini yaptık ve şu anda imalatları bitmek üzere. Mevsim koşullarına bağlı olarak en kısa zamanda korkulukların montajını yaparak, can güvenliği tehdidini ortadan kaldırmış olacağız.”

 

ASIRLIK KALE ESTETİK BİR KİMLİK KAZANACAK

 

         Ankara Kalesi’ne ilişkin vatandaşlardan en fazla aydınlatma ve güvenlik talebi olduğunun altını çizen Başkan Ödemiş, şöyle konuştu:

 

“Ankara Kalesi’nin güvenliğini ve aydınlatma konusunu önemsiyoruz.  Kale’nin aydınlatmasını sadece etrafın güvenliği olarak düşünmedik. Bunu bir fırsata dönüştürerek Kale’nin Ankara’daki görünürlüğünü artıracak şekilde, estetik ve sanatsal şekilde, kimlik de kazandıracak anlayışta bir proje hazırladık. Yakın tarihte koruma kuruluna sunuyoruz, kuruldan geçtikten sonra en kısa zamanda kalemizin aydınlatma çalışmalarına başlayacağız. Bu proje, Ankara Kalesi’ne sanatsal ve estetik kimlik kazandıracak. Yapılacak olan çalışma ile kalemiz Ankara’nın her yerinden görünecek. Ankara’da 125 ülkenin yabancı büyükelçiliği var. Ülkemizin özel günleri kadar onların da özel ve önemli günlerini yansıtabilecek bir tasarım düşünüyoruz. Büyükelçiliklerin resepsiyon ve kutlamalarını da ayrıca tarihi doku ve mekana ev sahipliği yapan kalemizde yapmalarını istiyoruz. Ankara Kalesi’ni cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz.”

 

        Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nde tarihi dokuya uygun şeklide yürüttüğü çalışmalara İç Kale 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile devam ediyor. 16 Ocak’ta gerçekleştirilen 1. Etap ihalesinin ardından 2. Etap projeleri Koruma Kurulu’na sunulacak ve onaylanmasının ardından ihale aşamasına geçilecek.

 

 

 

Artuklu Haber Ajansı-Ankara

 • BIST 100

  1.980%0,00
 • DOLAR

  13,6040% 0,55
 • EURO

  15,4318% 0,75
 • GRAM ALTIN

  792,66% 0,40
 • Ç. ALTIN

  1307,889% 0,40
0.2° / -7.5°