Antandros Antik Kenti Çeşitli Etkinliklerle Tanıtılıyor

Ören yeri ilan edilmesi için kampanya başlatılan Antandros Antik Kenti’ni tanıtmak için düzenlenen etkinlikler hızlanıyor.

Turizm 31.05.2023 20:34:00 0
Antandros Antik Kenti Çeşitli Etkinliklerle Tanıtılıyor

Ören yeri ilan edilmesi için kampanya başlatılan Antandros Antik Kenti’ni tanıtmak için düzenlenen  etkinlikler hızlanıyor. Bunlar arasında fotoğraf sergisinden kitap tanıtımına, açılıştan imza ve söyleşilere kadar  kadar bir dizi etkinlik bulunuyor.
Antandros Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Z. Gülçin Cömert,  etkinlikler hakkında şu bilgiyi veriyor: “İlk etkinlik 6 Haziran saat 13’te, Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde (Kuvayi Milliye Müzesi) sanat tarihçisi ve fotoğraf sanatçısı Firdevs Sayılan’ın kazı çalışmalarını anlatan fotoğraf sergisi ile başlıyor. Sonra derneğimizin ilk kültür yayını olan ve bir proje sonucu ortaya çıkan “Antandros’dan Günümüze Antik Zaman Sofraları” kitabının yazarı Nurdan Çakır Tezgin’in yanısıra, kitaba makaleleriyle katkıda bulunan kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ve Doç. Dr. Yasemin Polat’ın  katılacağı imza ve söyleşi ile devam edilecek.”
Yazar Veli Dalbudak’ın yazdığı “Antandros Roma” kitabının da aynı gün ilk kez yazarın katılacağı imza ve söyleşi ile okurlarıyla buluşacağını hatırlatan Cömert sonrasında şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan “Antandros’daki Kimmerya” kitabının Şahin  Boran da imza ve söyleşiyle açılışa katılacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle hazırlanan etkinlikte derneğimizin açtığı kurslarda üretilen Antandros temalı ürünler de sergilenecek, Ayrıca katılımcılarla antik sikke basımı ve mozaik atölyesi yapılacaktır.”

Antik Zaman Sofraları Kitabı ve Antik Kültür Rotası

Arkeoloji biliminin ışığında Antandros Derneği tarafından başlatılan Antik Yemek Kültürü projesi, GARUM SOS yapımı ile başlayıp, Antik Yemek Gecesi uygulamalarıyla devam etti. Kitaba 2017’de başlayan araştırmacı yazar Nurdan Çakır Tezgin, antik kaynakların, çeşitli müzelerdeki mutfak kültürüne ait arkeolojik eserler ve akademik tezleri araştırdı. Araştırmalar sonucunda, 90 çeşit yemek ve içeceği içeren günümüzde uygulanabilecek reçeteler ortaya çıktı. 
Kitapta Antandros Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat’ın Antandros tarihi ve arkeolojisi, Doç. Dr. Yasemin Polat’ın Antandros Mutfak Kültürü ile ilgili makaleleri de yer alıyor. Arkeoloji Sanat Yayınları’nın bastığı kitap, Edremit Ticaret Odası’nın ana sponsorluğunda dernek üye ve gönüllülerinin desteği alınarak hazırlandı. Yazarın telif haklarını derneğe devrettiğini belirten Cömert “Kitap, arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışma sonunda ortaya çıktı. Yurtiçi ve yurtdışında arkeoloji ile ilgili pek çok toplantıya konuşmacı olarak katılan, Arkeoloji Sanat Yayınları’nın sahibi Nezih Başgelen’in tanıtım yazısı ile yayınlandı. Balıkesir, dünyanın en iyi zeytinyağını üreten, peynir çeşidi bol olan, gastronomi açısından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Arkeolojik alanların ziyareti ve antik yemeklerin sunumu ile oluşturulacak olan antik kültür rotası bölge turizmine zenginlik katacaktır.”

ANTANDROS DERNEĞİ HAKKINDA

1999 yılında kurulan ve Kültürel Mirasımız Antandros Antik Kenti Kazılarına destek olmak, farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yürüten ve “kamu yararına dernek statüsünde” olan Antandros derneği, aynı zamanda kalkınması zeytin ve turizmde olan Edremit Körfezimizin geleceği için de kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat öncülüğünde projeler üretmektedir. 
Dernek, Arkeoloji ve tarihe olan ilgiyi arttırmak, kültürel miras varlıklarımıza hep birlikte sahip çıkılmasını sağlamanın yanı sıra bölge halkının mitoloji ve arkeoloji ile bütünleşerek bu alanda kendisine ekonomik girdiler yaratmasına alan açmaya çalışmaktadır. 
Doç Dr Yasemin Polat’ın hazırladığı ve halen dernek tarafından uygulaması devam eden, çocuklara kültürel miras, mitoloji, Antandros tarihini anlatmayı amaçlayan “Çocuklarla Arkeopark” projesi kapsamında bugüne dek 3500 çocuğa “Küçük Arkeolog” belgesi verildi. Ayrıca Antandros ile ilgili motiflerin olduğu elsanatları üretimi konusunda Halk Eğitim Merkezi ve Balmek ile iş birliği yapan dernek bu konuda pek çok ürün oluşturarak özellikle kadınların el emeklerinin değerlendirilmesini sağladı.
Dernek, Cumhurbaşkanlığı ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile devam eden kazı çalışmalarına destek olmak için kazı ekibinin yiyecek içecek kırtasiye vb gereksinimlerini üyeler ve gönüllüler aracılığı ile karşılamaya çalışmaktadır. 
Birinci derece arkeolojik sit alanı olan Antandros Antik Kentindeki kamulaştırma sorunları yakın zamanda çözüldüğü için, henüz ören yeri ilan edilemeyen kazı alanı koruma ve gelen ziyaretçilere tanıtma hizmeti dernek tarafından verilmektedir.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-BALIKESİR

 


38.7° / 26.8°
 • BIST 100

  10771,36%0,29
 • DOLAR

  32,82% 0,04
 • EURO

  35,04% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2449,21% -1,62
 • Ç. ALTIN

  4004,66% 0,79