ASGARİ ÜCRET NET 4.253.40 TL OLDU

2022 yılı Asgari Ücret açıklandı. 2022 yılında brüt olarak 5.004.00 TL olurken net asgari ücret 4.253.40 TL oldu. Asgari Ücretten Gelir ve Damga vergileri kesilmeyecek.
Ekonomi 16.12.2021 16:28:00 0

 2022 yılı Asgari Ücret açıklandı. 2022 yılında brüt olarak 5.004.00 TL olurken net asgari ücret 4.253.40  TL oldu. Asgari Ücretten Gelir ve Damga vergileri kesilmeyecek.

 

 Milyonların merakla beklediği 2022 yılı asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan tarafından bugün açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada asgari ücretin net 4 bin 250 TL olarak uygulanacağınıaçıkladı. Erdoğan açıklaması sırasında özetle şunları söyledi:'' Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücretin işveren üzerindeki yükünü de azaltıyoruz. Asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerindeki her işçi için 450 liralık yükü kaldırdık.''Dedi.

 

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, açıklamasına şöyle devam etti:

 

"Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız.Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır ve biz Türk lirasını yedirmeyeceğiz." dedi.

 

“ÇALIŞANLARIMIZI FİYAT ARTIŞLARI KARŞISINDA EZDİRMEME KARARLILIĞIMIZI ORTAYA KOYDUĞUMUZA İNANIYORUM”

Bu durumu toplu sözleşmelerde de gördüklerini ve bundan dolayı bir Cumhurbaşkanı olarak çok mutlu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre, 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden, yüzde asgari ücret olarak söylüyorum, asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza, işverenlerimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasası'nda belirtildiği şekilde demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun ifadesi olan bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Ülkemizin içinden geçtiği şu zor dönemde elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor."

“Çalışan olmadan, işveren de olmaz. İşveren olmadan, çalışan olmaz. Hepsi birbirinin âdeta mütemmimi. Dolayısıyla bu mütemmim cüzler, bu ülkenin kalkınması, devletin güçlü olması noktasında taraflar olarak bizim sırtımızı dayadığımız iki önemli unsurdur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, imkânları arttıkça bundan çalışanların da hak ettikleri payı alacağının altını çizdi.

Kimsenin, işveren ve çalışan işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemesi, istismarını yapmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Yani, 'yok geçmişte dolar şuydu ve doların o olduğu dönemden, hesabı dolar üzerinden yaparak şu anda da asgari ücreti tespit etmek gerekir' gibi yaklaşımlar bir defa bu ülkenin şu andaki çalışan işveren, bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz, Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları? Veya avro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları? Bu tür spekülatörlüğe gerek yok. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır. Ve biz, Türk liramızı yedirmeyeceğiz. Ve şu anda bazı sıkıntılar var, bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Yeni ekonomi programımızda önceliğimizi istihdamın korunmasına ve geliştirilmesine verdiğimizi her fırsatta altını çizerek tekrar söylüyoruz. Salgın sürecinde hayata geçirdiğimiz istihdam merkezli destek politikaları sayesinde hamdolsun bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız."

Türkiye'nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı büyümesini hızlandırmak için gereken adımları atmayı sürdüreceklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe katedeceğimize inanıyorum" diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILBAŞINDAN İTİBAREN ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN GELİR VERGİSİ İLE DAMGA VERGİSİNİ KALDIRIYORUZ”

Asgari ücrette tarihî bir artışı gerçekleştirirken, bunun işveren üzerindeki yükünü azaltacak adımları da ihmal etmediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmalarının yaşandığını hatırlattı.

Yeni asgari ücret düzenlemesiyle, on yıllardır konuşulan işte bu özlemi de hayata geçirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifadeyle, asgari ücrette tarihî bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

 

Anahtar Kelimeler: ASGARİ ÜCRET ..
 • BIST 100

  2.042%3,14
 • DOLAR

  13,4457% -0,62
 • EURO

  15,2724% -0,29
 • GRAM ALTIN

  793,82% 0,55
 • Ç. ALTIN

  1309,803% 0,55
0.2° / -7.5°