Başkan Kararaslan;'Biyolojik endüstri kurulmalı ve ürünler ihraç edilmelidir'

Sağlık Bir Sen Mersin Şube başkanı Mahmut Karaarslan ,Avrupa'da biyolojik çağın yaşandığını belirterek ,cari açığı kapatmanın bir yönününde biyoteknolojik ürünler üreterek ihracat yapmak olduğunu belirtti.
Sağlık 8.06.2021 15:01:00 276 0

Sağlık Bir Sen Mersin Şube başkanı Mahmut Karaarslan ,Avrupa'da biyolojik çağın yaşandığını belirterek ,cari açığı kapatmanın bir yönününde biyoteknolojik ürünler üreterek ihracat yapmak olduğunu belirtti.

 

Mesleki Biyolog Dernekleri,Sendikalar ,Biyolog akademisyenler ile biyologlarin mali özlük hakları , biyolog istihdami , biyologlar kanununun yasalasmasi ,biyologlarin hak ve yetkilerinin mevzuatca koruma altına alınması ,biyolog akademik eğitimi ve hak kayıplarının giderilmesi ile biyologlarin teknik sınıfa geçmesi konusunda kapsamlı çözüm için istişarelerinin yapılmasını talep ediyoruz. . Artık ülkemizin vakit kaybetmesine imkan yoktur. Biyoloji camiasinin sorunlarının çözülerek biyoteknolojik ürünlerin uretiminin ,tasarlanmasınin gerektiğini belirtti.

 

Bio Türkiye'nin biyolojik çağı yaşaması gerekir. Biyolojik programlar yapılmalı ,biyolojik kurumlar kurulmalı ,biyolojik çalışmalar için bütçe ayrılmalı ,biyolojik düşünce sistemi yayginlasmalidir. Ülkemizin bioekonomik ve biyo politik parogrami olması gerekir. Biyolojik çağ , ağır sanayi ,gıda sanayi kadar gereklidir. Biyolojik üretim ile ülkeler daha çok kazanacaktır. Biyolojik çağı yakalayan toplumların yaşam standartları daha çok yükselecektir.

 

Biyolojik çağı yaşayan ülkeler daha zengin daha güçlü hale gelecektir. Bu nedenle biyolojik çağa yakışır mevzuat ve alt yapı çalışmaları gecikmeksizin yapılması gerekir. Marmaradaki musilaj sorunu , covid 19 virüsü , çevre ,ekosistem gibi felaketler biyolojik sistemlerin ne kadar gerekli olduğunu gosteriyor.

 

Ülkemizin acilen biyolojik endüstriyi yasamask gerektiğini ve bunu uygun kurumlarin kurulması gerektiğini belirtti Bu nedenle biyoteknolojinin uygulayıcısi olan biyologlar için biyolojik alandaki mevzuatlar güncellenmesi , ARGE sonucu ürüne dunusmesi için gerekli alt mevzuatlar yapılmalıdır. Biyoloji çağin öncü personelinin ve bilim alanının yasal mevzuata kavuşması gerektigini belirtti .

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MERSİN

 • BIST 100

  1.461%0,29
 • DOLAR

  8,4047% -0,28
 • EURO

  10,1808% -0,94
 • GRAM ALTIN

  506,05% -1,64
 • Ç. ALTIN

  834,9825% -1,64
34° / 15°