Başkan Ümit Unat;'Memura Seyyanen zam yapılmalı, refah payı verilmeli'

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT, kamu görevlilerinin maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Mardin 24.11.2021 20:12:00 0

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT, “Temel gıda maddelerine, elektrik, doğal gaz, akaryakıt, ev kirası gibi birçok alanda ardı ardına gelen zamlar nedeniyle kamu görevlileri geçinmekte zorlanmakta. Kamu görevlilerine seyyanen zam ve refah payı verilmeli, enflasyon canavarına yem edilmemelidir” açıklamalarında bulundu.

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit UNAT, kamu görevlilerinin maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kamu görevlilerinin ilk 6 aylık yüzde 3’lük maaş artışının, gerçekleşen enflasyonunun 3,38 puan gerisinde kaldığını belirten Başkan UNAT, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü ve her geçen gün daha da yoksullaştığını söyledi.

Temel gıda maddelerinde, elektrik, doğal gaz, akaryakıt, ev kirası gibi birçok alanda ardı ardına gelen zamlar nedeniyle kamu görevlilerinin geçinmekte zorlandığını kaydeden Başkan UNAT, “Ülkemizin dört bir yanında vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet veren kamu görevlilerimizin aldığı ücret, maaş gününden kısa bir süre sonra bitmektedir. Kamu görevlilerimiz, ayın sonunu nasıl getireceğini düşünmekten yorulmuştur. Gün geçtikçe yoksullaşan kamu görevlilerimizin emekleri göz ardı edilmemelidir. Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşmede kamu görevlilerimizin emeklerinin karşılığı verilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Seyyanen zam yapılmalı, refah payı verilmeli”

Kamu görevlilerinin maaşının ardı ardına gelen zamlar karşısında eridiğini ve buna bağlı olarak da alım gücünün sürekli düştüğünü söyleyen Başkan UNAT, "Toplu sözleşmede kamu görevlerimizin maaşına, ücretlerinde oluşan kayıpları ve enflasyona yenilme riskini giderecek şekilde seyyanen zam yapılmalıdır ve refah payı verilmelidir. Son zamanda elektriğe yüzde 15, doğal gaza yüzde 12, LPG'ye 60 kuruşluk yapılan zam sonrası, kamu görevlilerinin maaşlarına istediğimiz seyyanen zam ve refah payının ne kadar haklı bir talep olduğunu ortaya koymaktadır. Hükümete çağrımızı yineliyoruz. Kamu görevlilerini enflasyon canavarına yem etmeyiniz. Büyüyen Türkiye ekonomisinden kamu görevlilerimiz de pay almalıdır. Kamu görevlisinin refahı bizim hedefimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Gelir vergisi dağılımında adaletsizlik olduğunu kaydeden Başkan UNAT, şunları kaydetti:

"Vergi dilimi adaletsizliğinin giderilmesi gerekmektedir. Vergi dilimi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Güçlü kamu görevlisi, güçlü toplum, güçlü Türkiye yolunda üzerimize düşeni sendika olarak fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz.” Diye sözlerini bitirdi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 • BIST 100

  2.868%1,37
 • DOLAR

  17,9634% 0,53
 • EURO

  18,5520% 0,75
 • GRAM ALTIN

  1.033,3% 0,34
 • Ç. ALTIN

  1704,945% 0,34
37.2° / 22.9°