DOMATESLERİN MERSİN-HOLLANDA-MERSİN YOLCULUĞU…

Hatırlayacaksınız, geçen yıl ekim ayında, Mersin’den Hollanda’ya götürdüğüm bir sandık domatesi yerken çekirdeklerini çıkarıp kurutmuştum. Daha sonra Facebok’ta bir duyuru yaptım ve tohum isteyenlere göndereceğimi belirtmiştim.
Yaşam 19.08.2020 09:32:00 0

Hatırlayacaksınız, geçen yıl ekim ayında, Mersin’den Hollanda’ya götürdüğüm bir sandık domatesi yerken çekirdeklerini çıkarıp kurutmuştum. Daha sonra Facebok’ta bir duyuru yaptım ve tohum isteyenlere göndereceğimi belirtmiştim.

 

Domatesler, Mersin’de ‘Yerli’ olarak anılan süper büyük ve lezzetli bir cinse ait.


Tohumları zarf içinde yüzden fazla adrese postaladım. İstanbul’dan tohum isteyenlerin sayısı 9’u bulmuştu. Hollanda ve Avrupa’nın çeşitli yerlerine gönderdiğim tohumların, nasıl fide olduklarını ve daha sonra nasıl yeşerdiklerini özel fotoğraflarda gördüm.


Ben de Hollanda’daki evimin bahçesine 6 fide ektim. Saksılarda büyüttüğüm fideleri de dostlarıma dağıttım.


Ne var ki, evlerimizin bahçeleri için satın aldığımız topraklar, maalesef kalitesiz topraklardır. Aslında bunlara toprak bile denmez. Çöpleri yakıp kompost haline getiriyorlar ve 30-40 kiloluk torbalarda çok ucuza satıyorlar. Benim evimin bahçesine en az yüz torba toprak (!) döktüm. Zira hakiki toprağı bulmak ve getirtmek çok zor. Toprak vitaminsiz olduğu için, özel gübre ve vitamin satın alıp beslemek gerekiyor.

 

Saksılara ektiğim domates tohumları mart ayı soğuğunda, iki ay boyunca 10 cm.’de kaldı. Havalar ısındıkça fideler büyüdü. 6fideyi bahçeme ektim. Arada bir kendini gösteren güneş nedeniyle yavaş yavaş büyüyen fideler, temmuz ayında çok büyük oldular. Açan çiçekler alt kesimlerde domatese dönüştü. Sürgünleri ve fazla yeşil dalları kopardığım halde, üst kısımlara vitamin gitmedi ve üstteki çiçekler hep kurudu. Fidelerde sadece alt kısımlarda domates yetişti.


İşte, o domateslerden birkaçını koparıp Mersin’e götürdüm. Üç günlük otomobil yolculuğum sırasında domatesler kızardı. Fotoğrafta göreceğiniz gibi, ilk kahvaltımda doğradığım domatesleri yedim. Ama ne var ki, o vitaminsiz toprakta yetişen domatesler, Mersin toprağında yetişen domatesler kadar lezzetli değildi.


Bu konuda uzmanlığı olan kişilerden bilgilenmek istiyorum. Benim bu savım doğru mu acaba?

 

Mersin’den Hollanda’ya, daha sonra da Hollanda’dan Mersin’e transfer olan domateslerin hikâyesi böyle.Şunu belirtmekte yarar var: Hollanda, tarımcılıkta dünya rekortmeni. Topraklarında çok zengin meyve ve sebzeler yetişiyor. Benim sözünü ettiğim topraklar, bahçecilerden satın aldığımız torba içindeki komost topraklardır. Buna dikkat edilirse ve gerçek toprak satın alınırsa bahçelerimiz daha verimli olur.

 

ARTUKLU HABER AJANSI

 

 • BIST 100

  1.509%1,09
 • DOLAR

  9,5320% -0,04
 • EURO

  11,1204% 0,48
 • GRAM ALTIN

  550,78% -1,11
 • Ç. ALTIN

  908,787% -1,11
20.5° / 9.8°