EMEKLİ HÂKİM BEYAZIT BORAN ;“KENDİMLE GURUR DUYUYORUM”

Emekli Hakim M. Beyazıt Boran hakimlik görevini icra ettiği zamanlarda başına gelen bir olay ile Türkiye Hukuk’una yön vermesine vesile oldu

Mardin 20.02.2022 22:23:00 0
EMEKLİ HÂKİM BEYAZIT BORAN ;“KENDİMLE GURUR DUYUYORUM”

Emekli Hakim M.Beyazıt Boran hakimlik görevini icra ettiği zamanlarda başına gelen bir olay ile Türkiye Hukuk’una yön vermesine vesile oldu

Ankara Ulus’ta bir işhanının koridorunda sigara makinesini bir sandalyeye monte ederek baht ve talih oyunu oynatan RH yakalanarak hakkında dava açıldı. “Rulet tilt langırt ve benzeri oyun alet ve makineleri Yasası’nın gereği olarak bu oyunları oynatanlar hakkında 1 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemi bulunmakta ve  yakalanan RH isimli şahıs içinde hapisle dava açıldı ve dosya Hakim Boran’ın önüne gelmişti. Boran  RH’yi langırt yasası nedeniyle cezasını erteleyemediği  için 6 ayı geçmemek üzere bilgisayar kursuna devam etmeye çevirdi ve Hakim Boran’ın verdiği bu karar o zaman için bir ilk olmuştu. Boran ; görevi ihmal, hayati tehlike geçirecek şekilde yaralama, hırsızlık ve hatta dolandırıcılık suçlarının" cezası ertelenirken, Langırt Yasası’na muhalefet cezasının ertelenememesini "Cezada orantılık ve hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı ancak yüksek mahkeme iptal oyçokluğu ile reddetti.Boran’ın bu kararı mecliste yankı uyandırmış ve Langırt yasasından mahkum olanların cezaları tecil edilmez hükmü yasa metninden çıkarıldı yürürlükten kaldırılan bu madde ile langırt sanıklarına da ceza ertelemesi imkanı sağlanmıştı bu kararla sanıkların artık kesin olarak hapis cezası almaktan kurtuldu.

 

Emekli Hakim Beyazıt Boran bugün  Avrupa da bir alışveriş merkezini gezerken tesadüfen bir langırt masası görerek  Eski günlerini hatırlayan Hakim Boran  video çekerek langırt yasası için vermiş olduğu hukuk savaşını kazandığı günlerini hatırlayarak  kendimle gurur duyuyorum sözlerini dile getirdi. Türk Hukuk’una yön vermesi nedeni ile  mutluluğunu paylaştı. Ve Hakim Beyazıt Boran şu kelimeleri paylaştı; “ Ben hep halkımın yanında oldum egemenlere hizmet etmedim garibanların hukukunu korumak benim vazgeçilmez amacımdı… Bir şey olmak için değil hakk’ı adaleti gerçekleştirmek amacım ve vazgeçilmezimdi…” sözlerine yer verdi.

 

 

Bizde değerli Hemşerimiz Emekli Hakim  M.Beyazıt Boran ile her zaman gurur duyuyoruz Yaptığı çalışmalar için kendisine teşekkür ediyoruz.

 

 

ARTUKLU AHBER AJANSI-ANKARA

HABER;BEDİRHAN DİNÇEL

 


40.4° / 25.7°
 • BIST 100

  11134,1%-0,05
 • DOLAR

  33,09% 0,08
 • EURO

  36,28% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2624,05% 0,39
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00