Kurban Bayramı öncesi yeni bir hastalıklı ithal et skandalı

Kurban Bayramı öncesi İspanya?dan ithal edilen 2 bin 939 canlı besilik hayvanın veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu basına yansıdı.
Gündem 31.07.2019 08:51:54 0

Kurban Bayramı öncesi İspanya’dan ithal edilen 2 bin 939 canlı besilik  hayvanın veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu basına yansıdı.


Çeşitli basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlere göre, MKA Hayvancılık şirketi tarafından İspanya’dan Pinsos Ursa şirketi 
aracılığıyla ithal edilen 2 bin 939 canlı besilik hayvan, veterinerkontrolleri yapıldıktan sonra, 5 Temmuz’da, İskenderun Limanı’ndan 
dağıtıldı.


Söz konusu hayvanların, hayvan giriş ve çıkışının salgın hastalık  nedeniyle yasak olduğu bölgeden ithal edildiği iddia edildi. İddia 
üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün gerçekleştirdiği kontrol sırasında Türkiye’ye getirilen 2 bin 939 hayvan için sunulan veteriner sağlık sertifikalarının ‘sahte’ olduğu ortaya  çıktı.

 


Olayın gündeme gelmesiyle birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli, “Hayvanlara el koyduk, her türlü kan alındı, 21 günlük  karantina süresi devam ediyor. Sağlıklıysa hayvanları Türkiye'ye ithal  edip millileştiriyorsunuz, sağlıklı değilse de itlaf ediyorsunuz. Normal şartlarda İspanya’dan alınarak Lübnan için yola çıkmış ama evrakta bir  sahtekarlık yapılarak Türkiye’ye sokulmak istenmiş.” açıklamasında  bulundu.

 


Bakan Paldemirli sahte sağlık sertifikalı hayvanların karantinaya  alındığını açıklarken, ithalatı gerçekleştiren MKA Hayvancılık 
şirketinin internet sayfasında şu açıklamaya yer veriliyor: “04 Temmuz’da İskenderun’a yanaşan Spiridon II ile İspanya’dan ithal 
ettiğimiz 3000 baş şarole ve limuzin besi danası üreticilerimize teslim  edildi. Üreticilerimize hayırlı ve bereketli olsun.”
Bakanlığın ve şirketin yapmış oldukları açıklamalar kafaları  karıştırıyor. 2 bin 939 büyükbaş canlı besi hayvanının şu anki akıbeti 
hala belli değil. Sahte sağlık sertifikası ile ülkeye sokulan ve akibeti hala belli  olmayan canlı besi hayvanlarının insan tüketimine sunulup sunulmadığı  ile ilgili ciddi kaygılarımız var.

 


Tarım Dünyası’ndan Ali Ekber YILDIRIM’ın haberine göre, sahte sağlık sertifikası ile ithalat yapan MKA Hayvancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin  sahibi M.Kazım Aşuk, Ankara Sincan’da 2.3 milyon liralık yatırımla kurduğu besilik hayvancılık işletmesi yatırımının 1.3 milyon lirasını hibe olarak devletten almış. Geçtiğimiz yıl besilik hayvan ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması ile özel şirketlerin önü rahatlıkla açılmış oldu.

 

Hastalıklı ithal hayvanların ülkemize girişi ilk değil ne yazık ki. 2010  yılından bu yana ülkemize ithal hayvanlarla beraber hastalıkları da girdi. Hastalıklı etler halkımıza yedirildi. Sorumluluğu olan kişiler/şirketler hakkında hiçbir soruşturma açılmadı, hiçbir yetkili 
istifa etmedi.

 


İTHALAT ARTARKEN KIMIZI ET ÜRETİMİ AZALIYOR


2018 Tarım ve Hayvancılık Verileri’ne göre Sığır İthalatında Avrupa lideri, dünyada ise ikinciyiz. Türkiye yılın ilk 8 aylık döneminde 1.4 milyon baş canlı hayvan ve 46 bin ton et ithal etti. Sığır ithalatında Avrupa lideri, dünyada ikinciliğini sürdürdü.  Et ve Süt Kurumu 2018 Sektör Değerlendirme Raporu’na göre:“Canlı hayvan ithalatlarının çoğunluğunu büyükbaş oluşturmaktadır. 2010 yılından itibaren besilik ve kasaplık hayvan ithalatı yapılmaya  başlanmıştır.


“2018 yılında bir önceki yıla göre; kilogram bazında toplam canlı hayvan ithalatı yüzde 54, büyükbaş hayvan ithalatı yüzde 53, küçükbaş hayvan  ithalatı ise yüzde 68 artmıştır. Büyükbaş hayvan ithalatındaki artış  daha çok besilik ithalatından kaynaklı olup büyükbaş için yüzde 78 olarak gerçekleşmiştir. Kasaplık ithalatı büyükbaş için yüzde 31 artmıştır.”


Ülkemizde et ithalatı artarken ne yazık ki kırmızı et üretimi azalıyor.  Özellikle küçükbaş hayvan etindeki düşüş dikkat çekici. Rapora göre, 2018 yılı toplam et üretiminde kırmızı etin payı yüzde 33,4 oldu. 2018  yılında kırmızı et üretimi 1milyon 118 bin tonla bir önceki yıla göre  yüzde 0.7 azaldı. Son 2 yıldır kırmızı et üretimindeki düşüş devam  ediyor. 2016 yılında 1 milyon 173 bin 42 ton olan kırmızı et üretimi, 2017’de 1 milyon 126 bin 404 tona ve 2018’de ise 1 milyon 118 bin 695 tona geriledi.


İTHALATA 1.7 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ


Türkiye 2018 yılında, toplamda 1 milyon 460 bin 563 büyükbaş ve 426 bin  507 küçükbaş olmak üzere 1 milyon 886 bin 70 baş canlı hayvan ithal etti. Bu ithalat için ödenen toplam döviz 1 milyar 754 milyon 531 bin 892 dolar.

SONUÇ OLARAK


Yaşanan bu son olay, ülkemize ithal edilen hayvanlarda yapılması gereken  hayvan sağlığı muayenelerinin etkin olarak yapılmadığını bir kez daha  göstermektedir.


Kamuoyunun bilgi edinme hakkı çerçevesinde, konunun muhatabı olan Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyunda oluşan kaygıları gidermek için konuyla  ilgili belirsizliği ortadan kaldırmalı ve şu soruların cevabını kamuoyuyla paylaşmalıdır:
Bu hayvanlar özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastalar için ciddi sağlık  sorunlarına yol açabilecek bir hastalık taşıyor mu?

 

Hastalık taşıdığı için mi sahte sağlık sertifikası düzenlenmiştir? Sahte sertifika ile hayvanlar ithal edilip gümrüğümüze kadar nasıl 
gelebildi ve ülke içine nasıl girebildi?Sağlık sertifikalarının sahte olduğunun bakan tarafından dahi  açıklanmasına rağmen, ithalatı yapan firma hayvanların üreticilere dağıtıldığını nasıl duyurabiliyor?


Kurbanlık olarak getirildiği söylenen bu hayvanların vatandaşlarımıza satışı yapılmış mıdır?bu hayvanlar şu an nerede?

Canlı hayvan ithalatı ülkemizin kırmızı et ihtiyacını karşılamanın  çözümü olarak düşünülmemelidir. Bunun için orta ve uzun vadeli 
programlarla yerli üretimin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi gerekir. Canlı hayvan ithalatında yürürlükte olan mevzuat yeniden revize edilerek ülkeye giren canlı hayvanların kontrolleri sıkılaştırılmalıdır.


Yeterli alt yapısı bulunmayan şirketlere ithalat yetkisi verilmemelidir. Hastalıklı hayvanların ithalatında sorumluluğu olan şirketlere caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Sorumluluğu olan yetkililer derhal istifa etmeli, sorumlular hakkında soruşturma açılmalı ve sonuçları kamuoyuyla  paylaşılmalıdır. ''Denildi.

 

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA 

 • BIST 100

  1.419%0,10
 • DOLAR

  8,6605% 1,58
 • EURO

  10,1884% 1,29
 • GRAM ALTIN

  487,74% 1,50
 • Ç. ALTIN

  804,771% 1,50
31.8° / 22.2°