METBEL TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ MUSTAFA KEMERLİ;``MARDİN TERÖR BÖLGESİ DEĞİL``

Artuklu Haber Mardin İl Temsilcisi Mehmet Gökbalık,Mardin`de bulunan METBEL Türkiye koordinatörü Mustafa Kemerli ile görüştü,Mustafa Kemerli Mardin ve Ülke Gündemine dair çok önemli açıklamalarda bulundu.
Mardin 14.05.2017 22:28:54 3381 0

Artuklu Haber Mardin İl Temsilcisi Mehmet Gökbalık,Mardin'de bulunan METBEL Türkiye koordinatörü Mustafa Kemerli ile görüştü,Mustafa Kemerli Mardin  ve Ülke Gündemine dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

Artuklu Haber Mardin İl Temsilcisi Mehmet Gökblaık sordu,METBEL Türkiye Koordinatörü Mutafa Kemerli samimi cevaplar verdi.İşte Mehmet Gökbalık'ın   Mustafa Kemerli ile  yaptığı Röportajı;

 

Artuklu Haber-Mustafa Bey sizi tanıyabilir miyiz  ?,METBEL olarak,A Haber ana haber sunucusu Salih Nayman'ın  Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonunda Etkili Konuşma ve Beden Dili’ konulu eğitim seminerini düzenlediniz.Mardinlilerden yoğun ilgi gören Seminer ile ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz? peki siz, Mardin'e gelmeden önce,nasıl bir düşünceyle geldiniz.?Bunları sizden Öğrenebilir miyiz?

 

Mustafa Kemerli-Şöyle anlatayım. Mardin'e ,doğu bölgesine ilk defa 3 yıl önce geldim.ve Doğuda ilk kez Mardin'e geldim.Önce Ön yargılarım vardı Doğu hakkında, Mardin'e gelince bu ön yargılarım kırıldı.Daha çok doğu bölgesinde ,Güneydoğu Anadoluda daha çok eğitim yapmaya karar verdik.Ama daha önce yağtığımız eğitimler,Mesleki eğitimlerdi.3 sene sonrasında biraz da Doğu ve Güneydoğu illerinde terör faliyetlerinin azalması ile beraber Mardin'de A Haber Spikeri Salih Nayman ile bie Eğitim semineri yapma cesaretini bulduk ve Herşeyin başladığı Mardin'den başladık.Güzel di Salih Nayman hem Mardin halkına hem çok sevdi,hem de buraya yeniden gelmek istediğini dile getirdi..Mardin'in 7 bin yıllık tarihi,yaşanmışlığı var.Bunu iyi gördü,Medeniyetlerin şehri olduğunu bizzat kendi gözleri ile de tespit etmiş oldu.

 

Artuklu Haber- Peki efendim siz, Mardin'e gelmeden önce tehditler aldınız mı ?yahut da sizi tehdit ettiler mi? böyle bir şeyle karşılaştınız mı sizin önünüzü kesmek istediler mi?

 

Mustafa Kemerli-Birkaç tehdit aldım, burada. eğitim yaptırmayız Yapmayin gibisinden  Ama  biz bunları. önemseyecek Karakterde olsak. çıkıp buraya gelmezdik Bizim için önemli olan Bir işin başlaması. Ve daha  sonrasında o işin. O insanların hakettiği değerde. sonlanması ve devamında gelmesi. Bir bunu inandım alabildiğimiz için. Bu işe devam ettik Alnımızın akıyla çıktık.

 

Artuklu Haber- Yani Mardin'in , terör bölgesi olmadığını siz kendi gözlerinize  şahid olduğunuz. 2 gündür Mardin'desiniz ve Mardin'i ve Mardinlileri  tanıdınız Mardinlilerin  ne kadar sıcak kanlı insanlar olduğunu da tanıdınız Peki buradan  Siz batıda yaşayan insanlara  Mardin ile ilgili neler demek istersiniz ?

 

Mustafa Kemerli-Ben bir  Eğitimci,bir Organizatör,bir eğitmen olarak size  şunu söyleyebilirim ki Mardin gerçek Manada farklı ırkların,farkliı dillerin,beraber  kardeşçe büyüdüğü bir yer,burası terör bölgesi değil,Medya insanları  yanlış yönlendiriyor.O Bağlamda insanların mutlaka buraya gelerek buranın güzelliklerin yerinde görmesini istiyorum.

 

Artuklu Haber-Mardin  Tarih kokuyor. Tarih, yaşantısı var. sıcak insanları var. Mardin birinci caddede Yani yaşam var mı?  Mardindeki yaşamı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Mustafa Kemerli-Mardinde, bilhassa eski Mardinde  yaşam  çok canlı Hani. Mardin'de  şunu gördüm. doğunun kültürünü batının da ferahlığını rahatlığını birarada birleştirip, ikisini bir harman edip Bize sunmuş.  hem doğudan kesitler gördüm hem batıdan kesitler gördüm. Mardin, tam bir doğa harikası.

 

Artuklu Haber-Efendim biraz da siyasetten  söz edelim  kusura bakmayın, siyasetten de soracağız . Son zamanlarda olan olaylardan da söz edeceğiz, kusura bakmayın. FETÖ terör örgütüyle ilgili 15 Temmuz'da yapılan hain, darbe girişimi sonrası   Mardin'de darbeye karşı ayaklanma oldu.Tüm ülkemizde, ayaklanma oldu. Peki bu konuda  ve  FETÖ  terör örgütü  mensuplarının  tutuklanmasıyla ilgili. düşüncelerinizi alabilir miyiz?15 Temmuz Darbe girişimi ve sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 

Mustafa Kemerli- Onlar. yıllarca ülkemize Gizli gizli haince çok büyük   zararlar verdiler. sürekli iki kardeşi Birbirine düşürmeye çalıştılar ve bunu kimseye çaktırmadan  yapmaya çalıştılar. Doğu ve Güneydoğuda  devletin olması, devletin hissedilmesini istemiyorlardı Ama bundan sonra Daha çok haber spikeri,gelecek  buraya yani devlet daha fazla hirılecek .Hani Mardinliler Bu darbeden sonra Darbe girişiminden sonra Devlete  güvenleri arttı ve devletin tam varlığı, şu anda tam olarak  hıssetmiş durumdalar, O yüzden biz daha rahatız. 

 

Artuklu Haber- Siyasetten de değinmek istiyorum, sayın Mardin Milletvekilimiz Orhan Miroğlu Ve Sayın Ceyda bölünmez Çankırı şu anda Ankara'da Mardin için. çabalar sarf ediyorlar. Peki sizin düşüncelerinizi kendi düşüncelerinizi , Mardin izleniminizi nasıl buluyorsunuz? Mardin Milletvekilleri  yeterince çalışıyorlar mı? Hatta farklı bir yön çalışması var mı? Bunun için. çabalar. Sarf ediliyor mu?  bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Mustafa Kemerli- Mardin için. Mardin'i daha önce hiç görmemiş insanlara. Sade diliyle Anlatmak olmuyor. çoğu haber programda görürüz ve bazı 3 5 insan. doğu şöyle: Doğu, böyle diye konuşur. Ama o insanlarda bırakın Doğu, konuşmayı doğuya gelmişleri yoktur. Hani ben, milletvekillerin artık siyasetten çıkıp Yani siyasi söylemlerden   çıkıp, Mardin'in  kültürünü, ben ilk defa Mardin'e Mardin Belediye Başkanı şuan ismini hatırlamıyorum. 4 yıl önce  Ankaraya gelmişti. Mardin'de yaptığı çalışmalar, hatta yukarı, Mardinde Yeni   yapılan yeni yapıları yıktığını, Eski   görüntüsüne kazandırdığını bize fotoğraflarla gösterdi. ilk kez o zaman etkilenmiştim ben. Hani. Bunun görsel olarak gösterilmesi lazım, hem işitsel hem görsel Mardinin Bir kültür kenti olduğunubütün  türkiyeye , anlatmamız lazım.

 

METBEL HAKKINDA;

 

METBEL MERKEZİ BALIKESİRDE BULUNAN TÜZÜK OLARAK İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI VE İZİN VE YETKİLERİNİ BALIKESİR VALİLİĞİNDEN ALAN RESİMİ STK DIR .

—-TÜRKİYE GENELİ   EĞİTİMLER YAPARAK RESMİ STK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEKTEDİR

—- RESMİ STK YA BAĞLI İKTİSADİ İŞLETMESİ İLE DERNEK MASRAFLARINI KARŞILAMAK ADINA VERDİĞİ EĞİTİMLERİ BELGELENDİREREK BU MASRAFLARI KARŞILAMAKTADIR..

-—TÜRKİYE GENELİNDE ÜNİVERSİTE MEZUNU , LİSE MEZUNU , İLKOKUL MEZUNU FARKETMEKSİZİN BU ÜLKENİN VATANDAŞLARI OLAN BÜTÜN HALKIMIZA DUYURULAR YAPARAK 81 İLE YAYARAK DOĞUSUNDAN BATISINA  SEMİNER TARZINDA EĞİTİMLER DÜZENLEYEREK PERSONEL EĞİTİMLERİ VERMEKTEDİR.

-—GENEL ESASLI EĞİTİMLERİ ISO (International Organization for Standardization), Uluslararası Standartlar Teşkilâtı ESASLARINA DAYANARAK EĞİTİMLER VEREREK BİLİNÇLİ EĞİTİMLER VERMEKTEDİR.

- EĞİTİM BÜNYESİNDE 180 DEN FAZLA MESLEKİ , TEKNİK , UZMANLIK VE KİŞİSEL GELİŞİM ALANIDA UZAKTAN VE ÖRĞÜN EĞİTİMLER VERMEKTEDİR..

- KADROSUNDA 100 DEN FAZLA UZMAN EĞİTİMCİ BULUNMAKTADIR..

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 • BIST 100

  1.325%0,00
 • DOLAR

  7,9558% 0,05
 • EURO

  9,4922% 0,11
 • GRAM ALTIN

  460,65% -0,98
 • Ç. ALTIN

  760,0725% -0,98
10° / 3°