MİLLETVEKİLİ MUSTAFA YENEROĞLU POLİS İNTİHARLARINI TBMMYE TAŞIDI

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Polis intiharlarına dair İçişleri Bk.'nın cevaplaması istemiyle #TBMM'ye soru önergesi "verdi.
Siyaset 8.07.2021 10:55:00 408 0

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Polis intiharlarına dair İçişleri Bk.'nın cevaplaması istemiyle #TBMM'ye soru önergesi "verdi.DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu soru önerrgesinde;

 

"İntihar eden polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa polis memurlarının intihar sebepleri nelerdir? Araştırılmamışsa neden araştırılmamıştır?"

 

"Emniyet teşkilatı içerisinde üstlerin astlarına uyguladığı iddia edilen mobbing ve baskının tespiti ve bunlarla mücadele için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?"diye sordu.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.   07.07.2021

 

 

                                                                                              Mustafa YENEROĞLU

                                                                                                 İstanbul Milletvekili

 

 

Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve mâli sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz intihar etmiştir. 05.07.2021 tarihi itibariyle 2021 yılının ilk 6 ayında 47 polis memurunun intihar ettiği medyaya yansımıştır.

Polisleri intihara sevk eden sorunların çözümü için adım atılıp atılmadığı konusunda şüpheler mevcuttur. Ayrıca intihar eden polis sayıları resmi olarak paylaşılmamaktadır. Acil bir önlem planı oluşturulması ve polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi zorunludur.

 

Bu bağlamda;

 

1- Son 5 yılda intihar eden polis memurlarının sayısı kaçtır?

 

2- İntihar eden polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa polis memurlarının intihar sebepleri nelerdir? Araştırılmamışsa neden araştırılmamıştır?

 

3- Polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmışsa bu sebeplerin ortadan kaldırılması için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

 

4- Emniyet teşkilatı içerisinde üstlerin astlarına uyguladığı iddia edilen mobbing ve baskının tespiti ve bunlarla mücadele için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

 

5- Polislere psikolojik destek sunmak üzere Polis Rehabilitasyon Merkezleri kurulacak mıdır?

 

6- Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır veya hangi çalışmalar planlanmaktadır?

 

 ARTUKLU HABER AJANSI-ANKARA

HABER;ABDULLAH ORTAÇ

 • BIST 100

  1.366%0,46
 • DOLAR

  8,5622% 0,04
 • EURO

  10,1253% 0,03
 • GRAM ALTIN

  495,55% 0,08
 • Ç. ALTIN

  817,6575% 0,08
40.8° / 28.4°