TURİZM BAKANI ERSOY MARDİN STANDINI GEZDİ

Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 24. kez kapılarını açtı.Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi`nde üç gün sürecek fuarın açılış törenine katılan Kültür ve
Turizm 31.01.2020 08:42:19 0

Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 24. kez kapılarını açtı.Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde üç gün sürecek fuarın açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,Mardin standını ziyaret etti.

 

Mardin standına gelişinde ,Bakan Ersoy'u  Mardin Vali Yardımcısı Bahattin Çelik ve Belediye Başkanları karşıladı.Yetkililerden bilgi alan Bakan Ersoy'a Mardin yerel ürünleri ikram edildi.

 

Bakan Ersoy: "Başta Ege olmak üzere Anadolu'nun turizmden aldığı geliri artırmamız gerekiyor. 40'tan fazla aynı bölgeye giden turistler var. Eğer onları yeni bölgelerle tanıştıramazsak başka ülkelere kaptırmamız kaçınılmaz olacaktır."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "TÜİK tarafından kesin rakamlar açıklanacak olmakla beraber, 2019 hedefimiz olan 52 milyon turist, 34 milyar dolar olan gelir hedefimizi yakalayacağız. 2020'de ise 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz." dedi. 

 

Turizmde onlarca yıldır süregelen anlayışı değiştirmenin, yerleşik kalıpların yıkılabilmesinin kolay olmadığını belirten Bakan Ersoy, Dünya Turizm Örgütünün öngörülerinin üzerinde büyüyen 1,5 milyar turist ve 1,5 trilyon dolarlık dünya turizm pastası olduğunu ifade etti. 

 

Bütün ülkelerin sektörün büyümesinin farkında olduğuna ve gelirden pay almak istediğine değinen Bakan Ersoy, "Biz de Türkiye olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte 2023 hedeflerimizi revize ederek, 50 milyondan 75 milyona yükselttik. Ay sonunda TÜİK tarafından kesin rakamlar açıklanacak olmakla beraber 2019 hedefimiz olan 52 milyon turist, 34 milyar dolar olan gelir hedefimizi yakalayacağız. 2020'de ise 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz." diye konuştu. 

 

Bakan Ersoy, sayıları vermenin kolay olduğunu, gereğinin yapılmasının ise özveri istediğini söyledi. 

 

Dünya ortalamasının üzerinde iş yapmak isteyenlerin çalışma şekillerini ve stratejilerini değiştirmeleri gerektiğini anlatan Bakan Ersoy, "Turizmden yüksek gelir elde edenlerin pozisyonlarını korumak, yeni oyuncuların ise pay almak istediği bir ortamda, bizim çok daha gayretli ve değişim politikalarına açık olmamız gerekiyor. Bu bağlamda ilk önemli değişikliği de başlattık. Her şeyi devletten beklemek yerine devletle daha hızlı hareket etmek, daha büyük hedeflere ulaşma yönünde ilk adımı atarak rakiplerimizin yıllar önce hayata geçirdiği Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansını sektöre kazandırdık." değerlendirmesinde bulundu. 

 

Mevcut durumdan şikâyet etmek yerine sektörün şartlara dayanıklılığını arttırmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, bunun ilk adımının da markalaşmak ve yoğun tanıtım olduğunu dile getirdi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tanıtım bütçesinin 2018 yılında 18, 2019'da 75 milyon dolar olduğunu ve bu sene de bütçeyi 180 milyon dolara çıkardıklarını kaydetti. 

 

Turizm gelirlerinin yüzde 40'ının Marmara, yüzde 40'ının Akdeniz, yüzde 10'unun Ege, kalan kısmın da Anadolu'nun diğer bölgelerinden elde edildiğini belirten Bakan Ersoy, şöyle devam etti: 

 

"Bu sürdürülebilir bir politika değil. Başta Ege olmak üzere Anadolu'nun turizmden aldığı geliri artırmamız gerekiyor. 40'tan fazla aynı bölgeye giden turistler var. Eğer onları yeni bölgelerle tanıştıramazsak başka ülkelere kaptırmamız kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple her bölgenin kendi turizm potansiyelini ortaya çıkaracak yeni yatırım ve tanıtım politikaları üzerinde çalışıyoruz." dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-İSTANBUL

 

 

 

 • BIST 100

  1.980%0,00
 • DOLAR

  13,5497% 0,15
 • EURO

  15,3544% 0,24
 • GRAM ALTIN

  793,16% 0,47
 • Ç. ALTIN

  1308,714% 0,47
0.2° / -7.5°