Türk iş insanına, Ukrayna?da dolandırıcılık vurgunu!

Türk iş insanına, Ukrayna?da dolandırıcılık vurgunu! Şirketinin müdürü kendisini dolandırdı, sahte avukatı da göz yumdu.
Polisiye Haberler 3.12.2019 11:30:21 0

Aslen İzmirli olan ve hem İstanbul’da hem de Ukrayna’da çeşitli sektörlerdeyatırımları bulunan iş insanı Cüneyt Zencirci, geçtiğimiz Ocak ayındaUkrayna’da başından geçen büyük bir dolandırıcılık olayı ile sarsıldı. Avukat olarak bildiği ama aslında avukatlık diploması bile bulunmayan Ali Aliyev’ingörevlendirmesiyle kendi şirketinde müdürlük yaptırdığı Aliyev’in yeğeni AfhanIbragimov, araba satışından elde edilen 91 bin doları, şirket evraklarını vebilgisayarı çalarak kayıplara karıştı.

 

Yıllardır birlikte çalıştığı A & AHukuk Bürosu’nun sahibi Azeri kökenli Aliyev’in önerisiyle işe aldığıIbragimov’un böyle bir olaya karışıp kaybolması ve sonrasında CüneytZencirci’yi tehdit ederek bilgisayar ve evraklar karşılığında 1 milyon dolaristemesi de ikinci bir şok yaşanmasına neden oldu. Yaşanan dolandırıcılık veşantaj skandalı sonrası kendisine yardım etmesi için avukatı ile irtibata geçenCüneyt Zencirci, bu kez de yıllardır hukuki işlemlerini yaptırdığı Ali Aliyevtarafından kendisine söyleyen “Beni bu işe karıştırma. Sana yardımcı olamam”sözleriyle bir kez daha şoke oldu.


Türkiye’den Ukrayna’ya giden iş insanlarını temsil eden ve onlara yardımcıolmak amacıyla kurulan TUID’in (Türk Ukrayna İş İnsanları Derneği) aktif üyesive eski yönetim kurulu üyesi olan, ATU (Türk Azerbaycan İş İnsanları Derneği)Başkanlığı görevini yürüten ve aynı zamanda herkese kendisini avukat olaraktanıtan ancak avukatlık diploması bile bulunmayan Ali Aliyev’in, kendisineyardımcı olmak yerine kenara çekilip ilgilenmemesi ve tehditvari sözlerleolayın üstünü kapatmaya çalışması, İzmirli iş insanını çileden çıkardı. Olaysonrası bir araştırma yapan ve aynı durumu birçok iş adamının da yaşadığınıöğrenen Cüneyt Zencirci, “Diğer iş insanlarımızın da dikkatli olmasınıistiyorum. Elbette bu konuyu yargıya taşıdım ve dava süreci devam etmekte.Bunun yanı sıra beni dolandıran kişi, İnterpol tarafından da aranmakta.Yıllardır avukatlık işlemlerimi yürüten ve kendisini herkese avukat olaraktanıtan Ali Aliyev’in de gerçek bir avukat olmadığını yeni öğrendim. Sadeceavukatlık bürosunun sahibi olan bu kişi, Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk işinsanlarına kendisini avukat olarak tanıtıp güvenlerini kazanmaya çalışıyor”dedi.


19 Ocak’ta başından geçen olayın bir tesadüf olmadığını ve planlanarakyapıldığını belirten Zencirci, “Ukrayna’ya ilk gittiğim 2011 senesinde resmiişlemlerimi başlatan A & A Hukuk Bürosu’nun sahibi sahte avukat Ali Aliyev,şirketimin kurulumu esnasında müdür olarak kendi yeğenini atamamı önerdi. Bunusöylerken de bu konumda güvenilir bir kişi olması gerektiğini, aksi takdirdebüyük sıkıntılar yaşayabileceğimi belirterek uyarılarda bulundu. Çok sonradanöğrendim ki aslında bu kişi, sadece Aliyev’in ‘Truva Atı’ imiş. Amacı iseşirketime, en yakınıma soktuğu kendi adamı aracılığıyla mali durumumu,ilişkilerimi çözerek bana karşı kullanmakmış” şeklinde konuştu.


Dolandırıcılık hadisesinden sonra soluğu avukatlık bürosunda alan İzmirli işadamı, “Ali Aliyev, çok ilginç bir şekilde bana kendisini bu işlerekarıştırmamamı ve bana bu konuda yardımcı olamayacağını söyledi. Durumu poliseve yargıya taşıyacağımı belirterek kendisinde yedekleri bulunan şirketevraklarımın kopyalarını talep ettim. Fakat bana ait olan belgeleri tarafımavermek istemedi. Aynı gün şirket müdürüm Afhan Ibragimov benimle bağlantıyageçerek ofise gittiğimi öğrendiğini söyledi ve bu olayın peşini bırakmamıistedi. Polis ve yargı ile bir yere varamayacağımı belirten Ibragimov,bilgisayar ve dosyalarım karşılığında 1 milyon dolar istedi. Bu şantaj sonrasıyaşadığım şok ile tekrar Ali Aliyevin yolunu tutarak kendisinden yardımtalebinde bulundum. Sonuç olarak böyle bir tezgahı birlikte kurduklarını ve buyüzden de Aliyev’in bana yardımcı olmadığını anladım. Ayrıca hukuki sürecibaşlatmak için tuttuğum lokal bir avukat vasıtası ile Afhan Ibragimov’un benimşirketimin dışında 6 Türk şirketinin daha müdürlüğünü yaptığını ve Demirİnşaat’ın Ukrayna genel müdürünü de dolandırdığını öğrendim” dedi.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-UKRAYNA
 

 • BIST 100

  2.868%1,37
 • DOLAR

  17,9436% 0,42
 • EURO

  18,5582% 0,78
 • GRAM ALTIN

  1.032,5% 0,26
 • Ç. ALTIN

  1703,625% 0,26
37.2° / 22.9°