Türkiye'de Yeni meslek; Profesyonel Süperyat Şefliği

MSA uluslararası yat crew ajansı Atlantico Yachting iş birliğinde hazırladığı program, aşçılık kariyerlerini farklı bir alana donanımlı bir şekilde taşımak isteyen şeflere çok özel bir eğitim sunuyor.
Yaşam 6.09.2021 11:20:00 0

06.09.2021, İstanbul

Kurulduğu 2004 yılından bu yana Türkiye’nin en kapsamlı yeme-içme eğitim merkezi unvanını koruyan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), Profesyonel Süperyat Şefliği Eğitimi ile aşçılık mezunlarına okyanusların kapısını açıyor. MSA’nın, ekipmanın olduğu ve mutfağın kurulabildiği her yerde aşçılık mesleğinin yapılabileceğini kanıtlayarak uluslararası yat crew ajansı Atlantico Yachting iş birliğinde hazırladığı program,  aşçılık kariyerlerini farklı bir alana donanımlı bir şekilde taşımak isteyen şeflere çok özel bir eğitim  sunuyor. 

Süperyat sektöründe tam uzmanlaşma

Toplamda 80 saat süren MSA Profesyonel Süperyat Şefliği Eğitimi; süperyat sektörünün A'dan Z'ye kavranmasını sağlarken, uluslararası yatlarda tercih edilen dünya mutfaklarından en güncel yiyecek-içecek uygulamalarına ve dünyanın her yerinde en iyi malzemelerin tedarik aşamasına kadar yat mutfağına özgü pek çok dinamiği, katılımcılarına hem teorik hem de pratik olarak sunuyor. Böylece eğitimi alan şefler, hem yat sektörünün ne olduğunu, nasıl işlediğini öğreniyor, regülasyonlara, resmi bilgilere sahip oluyor hem de yüksek standartta yemek beklentisi olan konukların bu beklentisini karşılayacak mutfak bilgisine sahip oluyorlar. 

MSA Profesyonel Süperyat Şefliği Eğitimi, zaten profesyonel aşçılık eğitimi almış şeflere yeniden yemek yapmayı öğreten bir süreç değil; farklı kıyılardaki tedarik aşamasından crew hiyerarşisine, en sık tercih edilen mutfaklardan yatta servis anına, öğün sıklığından her gün farklı menü yapmanın kurallarına, okyanusları aşarken sert havalarda yemek pişirmekten denizlerdeki atık kanununa kadar değin geniş bir bilgilendirme ve uzmanlaşma süreci olarak tanımlanıyor.  Dolayısıyla bu eğitim, kariyer hedefine başarıyla varmayı sağlayan önemli bir adım olarak görülüyor. 

Eğitim sonrası işe yerleştirme olanağı

MSA Profesyonel Süperyat Şefliği Programı mezunları, uluslararası hizmet veren Atlantico Interior Crew Agency veritabanına girme şansına sahip olurken, boyu 24 metreden başlayıp 180 metreye dek çıkan sahipli ya da özel olarak kiralanan lüks yatlarda Head Chef, Sole Chef ve Sous Chef olarak görev alabiliyor. Atlantico, kendi veri tabanındaki iş imkanları haricinde, dünyanın önde gelen işe alım ajanslarına kayıt işlemlerini gerçekleştirme konusunda da 3 ay boyunca MSA mezunlarına rehberlik sunuyor. Bu sayede, programdan mezun olan ve dil yeterliliği bulunan şefler, yurt dışında istediği ve kendine uygun tüm yatlardaki iş imkanlarına online olarak başvurabiliyor. Yabancı dil yeterliliği olmayan mezunlar ise Atlantico tarafından Türk yatlarında işe yerleştirme yapılmak üzere temsil edilebiliyor.

Denizde kariyerin maaş skalası karadan daha yüksek

Programdan mezun olan şefler, yılın 12 ayı farklı lokasyonlarda iş bulabiliyor ve karada çalışan şeflerden daha yüksek ücretler alıyorlar. Uluslararası yat sektöründe maaşlar tekne boyuna göre hesaplanırken 30 metreden 150 metreye dek süper ve megayatlarda çalışan şeflerin ücret aralığı 3 bin euro ile 10 -12 bin euro arasında değişkenlik gösteriyor. Yurt dışında süperyatların ortalama büyüklüğü 40-45  metre olduğundan, yurt dışında 5 bin euro maaş, bir şefin ortalama maaşı olarak  kabul ediliyor. Sektörde tecrübe edilen yıllara göre de maaşlar artıyor. Türk yat sektöründe ise şefler minimum 10-25 bin TL arasında ücretlendirilebiliyorlar. İngilizcesi yeterli olmayan şefler, birkaç yıl Türk yat sektöründe çalışıp, bir yandan da yabancı dil becerilerini geliştirerek, yurt dışına açılabiliyor. 

Programa başvuru için aşçılık mezuniyeti şartı 

Süperyat şefi olmak üzere profesyonel kariyerlerinde ilerlemeyi hedefleyenlerin bu programa katılmak için 18-45 yaş aralığında olmaları, MSA Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Aşçılık, Prochef ya da  üniversitelerin Gastronomi bölümü mezuniyetini belgelemeleri veya özel aşçılık kurslarının Aşçılık bölümünü tamamlamaları gerekiyor. Adaylar MSA web sitesinden yaptıkları online başvurunun ardından Atlantico ile MSA yetkililerinin dahil olduğu bir ön görüşmeden geçerek kayıt olmaya hak kazanıyorlar.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI

 • BIST 100

  1.410%-0,16
 • DOLAR

  9,2572% 0,87
 • EURO

  10,7854% 1,05
 • GRAM ALTIN

  526,36% -0,73
 • Ç. ALTIN

  868,494% -0,73
26.4° / 15.1°