YANGIN BÖLGESİNİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İSTENDİ

DEM Parti Eş Genel Başkanları, yangının çıktığı bölgede ziyaretlerini sürdürerek, bölgenin “afet bölgesi” olması ilan edilmesi çağrısında bulundular.

Mardin 23.06.2024 11:53:00 0
YANGIN BÖLGESİNİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İSTENDİ

DEM Parti Eş Genel Başkanları, yangının çıktığı bölgede ziyaretlerini sürdürerek, bölgenin “afet bölgesi” olması ilan edilmesi çağrısında bulundular.

 

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi çıkan yangının rüzgarın etkisi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesine yayılmasının ardından çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı ve binlerce canlı telef oldu. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Devrim Demir ve Ahmet Türk, DEM Parti Van, Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediye Eş Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında bulunduğu geniş bir kalabalık, Mazıdağı ilçesi Yücebağ (Kelekê) Mahallesinde kurulan taziyeyi ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinin ardından ailelere başsağlığında bulundular.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, şuanda yaşanan acının Maraş, Antakya’da yaşanan acı ve ihmal silsilesinin benzeri olduğunu vurgulayarak “ Ailelerimize, Kürt halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün burada acil yapılması gereken buranın Afet Bölgesi ilan edilmesi ve bu şekilde halkımızın mağduriyetinin giderilmesi birinci hedef olarak belirlenmelidir.” dedi. 

-“Halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz”

 Bu acının ancak toplumsal kenetlemeyle azaltılacağını kaydeden Hatimoğulları, şöyle devam etti: “DEDAŞ olayın birinci sorumlusudur. Bugün 55 bin dekarlık alanın yandığı, 23 bin alanında ekili alan olduğu belirtildi. Yine aynı raporlar da ve görgü tanıklarında valilik ya da resmi yetkililerin belirttiği gibi anız değil elektrik akımından kaynaklandığına dair iddialar var. Yargı bunları dinlemelidir. Hazırlanan raporların bilirkişi raporları önemlidir. Yargı bunu dikkate almalıdır. Bugün yiten 14 canın hakkı verilecek cezayla ailelerin yüreği bir nebze olsa soğutulur. DEM Parti olarak bizler hem hukuki, hem toplumsal dayanışma bakımından gücümüz yettiğince sizlerin yanında olacağız. Büyükşehir başta olmak üzere diğer belediyelerimizle çalışmalarını yürüttüler, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Toplumsal dayanışmayla bu acımızı dindireceğiz.”

Hatimoğulları son olarak ekolojik ve meslek örgütlerine çağrıda bulunarak bunun raporunun tutulması gerektiğini belirtti.

-“Afet bölgesi ilan edilsin”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yangına dair ciddi iddialar olduğuna dikkat çekerek, araştırılması gerektiğini belirtti.

Yangının DEDAŞ’ın eksiliğiyle çıktığına dair raporlandırma ve görgü tanıkları olduğunun altını çizen Bakırhan, “Sabotaj mı DEDAŞ ihmali mi bunun ivedilikle araştırılması gerekiyor. Halkımızın defalarca uyarmasına rağmen halen odun direkleri kullanan DEDAŞ bence buranın sorumlularındandır. Buranın bir an önce Afet bölgesi ilan edilmesi lazım. Burada zarar gören halkımızın da zararlarının tanzim edilmesi gerekiyor. Kırsalda iki canlı gördüğünde onlarca helikopter kalkıyor ama burada canlılar yanıyor ama kimse görmüyor. Bu meselenin iyi bilinmesi gerekiyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Bu halkın yaralarını saracağız” diye belirtti.  

 -Yangının sorumlusu DEDAŞ

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, bulundukları yerde büyük ve ağır bir olay yaşandığını söyleyerek, “El ele vererek halkımız, ailemizin acısını birlikte paylaşacağız. Ve bu acıyı azaltacağız. Başta bütün parti ve kurumlarımızla yaşamını yitirenleri anıyor, yaralılara şifalar diliyoruz” dedi.

Her yıl bölgede yangın çıktığını hatırlatan Bayındır, felakete dönüşen son yangında DEDAŞ’ın yangının sorumlu olduğunu vurguladı. Vatandaşların başvurmasına rağmen DEDAŞ’ın kırsal mahallelerde bulunan direkleri değiştirip onarmadığını belirten Bayındır, şöyle devam etti, “İlk andan beri biz halkımızın yanındaydık, helikopter istedik ama ateş söndürme helikopteri göndermediler. Gündüz 11’ê kadar da kimse ailemize yardım etmedi. Acımız büyük tarif edilemez ama bu acıyı bütün kurumlarımızla azaltacağız. İnşallah acımız, derdimizi birlikte azaltacağız. Kendimizi bu düşmanlara boyun eğdirtmeyeceğiz. Bu halkın acısı ne kadar acı olursa da düşmanlık yapıyorlar. Dün bu düşmanlığı sosyal medyada nasıl görüldüğünü gördük. Bu olaya alkış çalacaklardı neredeyse. Bu kadar büyüttüler bu düşmanlığı. Dünden bu yana binlerce insanımız bu olay yerinde ve ailelerimizle. Elimizden ne gelirse yaptık, yapmaya devam edeceğiz” diye ifade etti.

Ziyarette kırsal mahalle sakinleri de olayın yaşandığı gece saat 22.15 civarlarında elektrik trafolarından çıkan kıvılcımların yangına sebep olduğunu belirttiler.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının da aralarında bulunduğu Heyet, yangının etkilediği köylerde temaslarını sürdürüyor. Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyelerinin aralarında bulunduğu belediyeler halkın yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

ARTUKLU HABER AJANSI-MARDİN

 


40.4° / 25.7°
 • BIST 100

  11134,1%-0,05
 • DOLAR

  33,09% 0,08
 • EURO

  36,28% 0,27
 • GRAM ALTIN

  2624,05% 0,39
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00