RIDVAN AYDEMİR


AK PARTİ'NİN GELECEĞİ

Eskiden seçim dönemlerinde Çankaya oyunları çok olurdu. Çünkü Cumhurbaşkanlığı makamı için çeşitli senaryolar, darbeler, muhtıralar vb. her yol mübah görülür ve yapılırdı


AK PARTİ'NİN GELECEĞİ

 

Eskiden seçim dönemlerinde Çankaya oyunları çok olurdu. Çünkü Cumhurbaşkanlığı makamı için çeşitli senaryolar, darbeler, muhtıralar vb. her yol mübah görülür ve yapılırdı. Şimdi onun yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' ne geçilmesiyle bu siyasi entrikalar geçmişte kaldı.

 

Sayın Erdoğan’ın bu rejime yaptığı en büyük hizmet, Cumhurbaşkanlığı seçimini doğrudan millete götürmesi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte kafalardaki birçok soru işaretlerini ortadan kaldırması oldu. Eskiden şu soru hep sorulurdu: "Kimler, kimleri destekliyor?" Medyadan tutun iş dünyasına kadar kim kimi destekliyor vb. sorular sorulurdu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber bu söylentilerin dönemi kapandı. Artık millet kimi seçerse o olur. Yani millet, özne haline geldi. 2023 seçim çalışmaları için start verildi. Sayın Erdoğan, “Erken kalkan yol alır.” düsturuyla hareket eden, dur durak bilmeden gecesini gündüzüne katan güçlü bir liderdir. Kritik zamanlarda Sayın Erdoğan'ın 2023 seçimlerine dönük stratejisi bellidir ve kararını vermiş. Erdoğan çok güçlü bir lider olmanın özelliğini taşıyor.

 

Suni gündemlere teslim olan biri değil, her zaman gündemi belirleyen bir lider olmuştur. Bu açıdan AK Parti kendi gücünün farkına varıp harekete geçerse 2023, 2053, 2071 vizyonunun temelini atmış olur. 2023 seçimleri, beraberinde getireceği birçok tartışmaların odağında geçecek. Yeni anayasa, asgari ücret, ekonomi, üretim, sanayi, 3600 ek gösterge, EYT, KYK borcu, vergi borcu, Çiftçilerin banka hacizleri bölgesel sorunlar vb. alandaki çalışmaları kim hızlı bir şekilde hayata geçirirse 2023 seçimlerinin kazananı olur. 2023 seçimleri için muhalefet partileri, bu kez iktidardan önce sahalara çıkıp çalışmalarına başladı. İl, ilçe, mahalle, köy, belde dolaşıp ciddi anlamda seçim politikalarını belirlemiş ve şu ana kadar hiç dile getirilemeyen söylemleri bile dile getirmeye başlamışlar. Konu çok ciddi, hataya mahal yok. Herşeyin farkındalar. Şurası çok net ki 2023 seçimleri, Erdoğan için hayati önemde olacak. Peki Ak Parti teşkilatları 2023 seçimlerine ne kadar hazırlıklı? Sayın Erdoğan "Kapısını çalmadık ev, sıkmadık el, tebessüm etmedik yüz bırakmayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. ” ifadelerini kullandı. Peki Ak Parti Teşkilatları bazıları bu sözlerin ne kadarını yerine getirebiliyor? Bezginliği ve rehaveti, bıkkınlığı, umutsuzluğu bir kenara bırakıp yeniden dirilişe geçecek mi? Milletin sorunlarına çözüm üretebilecek mi veya milletin telefonlarını açamadıklarında geri dönüş yapacaklar mı? Kibri, egoyu, şatafatı, lüksü bir kenara bırakacak mı? 2002 dava ruhuna geri dönecek mi? Partiye küskünleri kazanabilecek mi? Farklı görüştekilerin oylarını alabilecek mi? Sayın Erdoğan gibi dava şuuruyla hizmet aşkıyla harekete geçecek mi? Bir yandan Devleti ve Milleti için gece gündüz yurt içi ve yurt dışı demeden çalışan, koşan, dertlenen Sayın Erdoğan'ın ne kadar yükünü hafifletecek? 20 yıla aşkın ülkesine binlerce projeler kazandıran başta sağlık, eğitim olmak üzere savunma, ulaşım, sanayi vb. hizmetlere imza atan ve bunları gerçekleştiren Sayın Erdoğan'ın yanında gerçek anlamda ne kadar durabilecekler? Dış Politikada ilk defa sahada oyunları bozan ve Türkiye'yi oyun kuran bir ülke haline getiren ve sahada, masada Türkiye'siz hiçbir şey yapamayacaklarını anlayan küresel Emperyalist mandacı devletleri dize getiren Sayın Erdoğan'ın bu mücadelesinin önemini ciddiyetini kavrayabilecek mi? Yoksa bir önemi olmayacak mı? Sahadaki bazı gerçekleri analiz edip ona göre ciddi adımlar atılacak mı yoksa teşkilatların sadece birbirini ziyaret etmeleri resim çekmeleri devam mı edecek? Yaptığımız yanlışlardan silkinebilecek miyiz yoksa hatalarımıza devam mı edeceğiz? 2023 seçimleri hiçbir parti için cepte garanti olmayacak ve daha önceki hiçbir seçime de benzemeyecek. Ona göre tedbir alınmalı. Çok zorlu ve çetin bir seçim maratonu olacak.

 

2023 seçimin kazananı; çok iyi çalışan, vatandaşa değer verip hizmet eden, çok iyi bir parti teşkilatı olan, bilgiye,projeye ,tecrübeye ve istişareye önem veren, problemlere çözüm üreten, Milletle zıtlaşmayan, çalmadık kapı bırakmayan, kimseyi ötekileştirmeyen, kucaklayıcı ve birleştirici bir üslup geliştiren parti seçimin galibi olur. Tekrardan dile getirmeliyiz ki Sayın Erdoğan, canla başla ülkeyi dönüştürdü çok güzel şeylere imzalar attı. Ak Parti teşkilatlarının bazıları Sayın Erdoğan temposuna uyum sağladılar ve onlarda canla başla mücadele ediyorlar. Ama Bazıları ise daha yerinde sayıp duruyorlar onlar oturup iyice düşünmeli kendi aralarındaki küskünlüklerini sorunları bir kenara atıp 2023 seçimine odaklanmalı çok önemli, yarın işten geçmeden 20 yılık birikimi bir kenara atmayalım. Dışarıya çıkalım ve Millete karışalım. Umarım güzel bir gelecek ülkecek bizleri bekliyor olacak.

 

 

RIDVAN AYDEMİR-MARDİN